אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

העולם שמתחת לרגלינו

כתבה: שרלוט גיליאן

איורים: יובל זומר

מאנגלית: יעל קליפר

שוקן 2022

20 עמוד, פורמט אלבומי

גיל 8 – 11

 

במשפט אחד

מסע אל בטן האדמה וחזרה אל פני כדור הארץ – תוך התבוננות במאפיינים הגיאולוגיים והביולוגיים של שכבות כדור הארץ וגילוי התהליכים המתרחשים בין קרום כדור הארץ לגלעין הפנימי.

שורות מהספר

מִילְיוֹנֵי יְצוּרִים זְעִירִים, הַקְרוּיִים מִקְרוֹאוֹרְגָנִיזְמִים (יְצוּרוֹנִים), חַיִים גַם הֵם בָּאֲדָמָה. אֶפְשָׁר לִרְאוֹתָם רַק בְּמִיקְרוֹסְקוֹפּ. לִמְזוֹנָם הֵם מְפָרְקִים אֶת גוּפָם שֶׁל יְצוּרִים וּצְמָחִים מֵתִים. מממ... טָעִים! [...] עַכְשָׁו בּוֹאוּ נֵרֵד עָמֹק יוֹתֵר. מִתַחַת לַחַרְסִית יֵשׁ שִׁכְבָה שֶׁל סֶלַע אַחֵר שֶׁנִקְרָא סֶלַע מִשְׁקָע יַמִי. סֶלַע זֶה נוֹצַר בְּקַרְקָעִית שֶׁל יָמִים, אֲגַמִים וּנְהָרוֹת לִפְנֵי זְמַן רַב. גַרְגִירִים זְעִירִים שֶׁל סֶלַע וְחוֹל הִתְאַסְפוּ בְּהַדְרָגָה עַל קַרְקָעִית הַיָם וְהִצְטַבְּרוּ בִּשְׁכָבוֹת. בְּמֶשֶׁךְ מִילְיוֹנֵי שָׁנִים הַשְׁכָבוֹת הָעֶלְיוֹנוֹת לָחֲצוּ עַל הַשְׁכָבוֹת הַתַחְתוֹנוֹת, וְהַגַרְגִירִים נִדְבְּקוּ זֶה לָזֶה וְהָפְכוּ לְסֶלַע קָשֶׁה.

 תקציר 

האם אתם תוהים מה יש מתחת למדרכה או מתחת לכביש? חשבתם פעם על מה שתמצאו אם תחפרו בחצר הבית או בפארק? הספר המעוצב המרשים יוביל את הקוראים הצעירים לטיול מיוחד במינו – דרך שכבות כדור הארץ עד למרכזו. מפני השטח למעמקים, דרך מערכות המים והשפכים, דרך שרידי יישובים עתיקים וקדומים, דרך מנהרות הרכבת התחתית ומערות , דרך שכבת הפחם, הגרניט וסלעי היסוד עד קרום כדור הארץ, וממנו אל המרכז הלוהט של כדור הארץ – ובחזרה. הקוראים הצעירים יעשו שוב את דרכם אל פני כדור הארץ ויכירו את מבנה השכבות, את המינרלים והסלעים המותמרים, את המאובנים שהשתמרו בסלעים ואת מחילות בעלי החיים הסמוכות לפני השטח.

משקפי קריאה      

הכריכה האורכית של הספר רומזת לכאורה על דפדוף מסורתי מימין לשמאל, אך עיצוב הטקסט והאיורים מספק לקוראים הצעירים חוויה רב-חושית צבעונית ועשירה של ירידה למעמקים. הטקסט המילולי והחזותי  מודפס על חלקיו המקופלים כמניפה של דף קרטון ארוך מאוד, שפריסתו מלמעלה למטה מבקשת להמחיש התקדמות מפני השטח למרכז כדור הארץ. מכאן הקוראים עוברים לצדו האחר של אותו דף קרטון ארוך ומתקדמים – באמצעות קיפול חלקי המניפה - מן המעמקים אל פני כדור הארץ.

האיורים מכסים את כל עמודי הספר, והטקסט שנדפס עליהם קצר למדי ומנוקד אף כי עשיר במונחים ספציפיים (סלע משקע, מינרלים, מגמה). המונחים מבוארים, אך גם לשון ההסברים וההגדרות לעתים מאתגרת. כוחו של הספר בפקיחת עיניי הקוראים לקיומם של המרחבים הסמויים, החרישיים ועתירי העוצמה, שלרוב אינם חורגים משולי תודעתה של האנושות - עד עִתוֹת סכנה וחירום.  

על המאייר

יובל זומר הוא מאייר ישראלי, בוגר האקדמיה המלכותית לאמנות ובעל תואר שני באיור. חי ועובד בלונדון. בין הספרים שאייר – הספר הגדול של החרקים, הספר הגדול של הפרחים, ו-הספר הגדול של הציפורים.   

 

ספרים מאותו מדף

הרפתקה בעשב עם פרופסור פצפונטבע / מירי לשם-פלאי

הכוכב הכחול / ליסה סטיוארט שארפ

נא לא ללקק את הספר הזה / עידן בן ברק

מי בכלל המציא את בית הספר? / שהם סמיט

ככה באתי לעולם! / שהם סמיט

נירה לוין