אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

ההמצאה המדהימה 3 - האוזנית

כתב: גל פורת

אייר: אביאל בסיל

ספרית פועלים 2021

127 עמוד, מנוקד

גן-אלף-בית, 8 – 10

 

במשפט אחד

ההמצאה השלישית של אבא של עומרי והתוספת הבלתי צפויה המתגלה בה מסייעות לעומרי להפוך את תלמידה חדשה לילדה אהובה ולפתור בעיה משפחתית וחברתית.

שורות מהספר

אַתָה יוֹדֵעַ מָה? יֵשׁ לִי רַעֲיוֹן לְהַמְצָאָה מְטֹרֶפֶת,' אָמַר אַבָּא פִּתְאֹם, וְשָׁמַעְתִי בְּקוֹלוֹ שֶׁהוּא מַמָשׁ מִתְרַגֵשׁ, 'הַמְצָאָה שֶׁנִשְׁמַעַת אֲפִלוּ קְצָת בִּדְיוֹנִית.'

'מָה הַהַמְצָאָה?' הִתְחַלְתִי לְהִתְלַהֵב.

'אֲנִי עוֹבֵד עַל אָזְנִית שֶׁמִתְחַבֶּרֶת לַטֵלֵפוֹן הַנַיָד מֵרָחוֹק.'

'לֹא יוֹדֵעַ. אֲנִי חוֹשֵׁב שֶׁיֵשׁ כְּבָר הַמְצָאָה כָּזֹאת.'

[...]

'זֹאת לֹא אָזְנִית רְגִילָה; הִיא קוֹלֶטֶת אֶת הַקוֹלוֹת שֶׁל מִי שֶׁמְדַבֵּר וּמְפַעְנַחַת אֶת הָרְגָשׁוֹת שֶׁלוֹ.'

 

תקציר

כשאבא מספר לעומרי על ההמצאה החדשה שלו, מתברר שאבא אפילו לא יודע כמה היא מתוחכמת; לא זו בלבד שהיא מגלב למצותת מה מרגיש הדובר – היא גם משמיעה בקול את מחשבותיו הכמוסות. עומרי וחברו הטוב יואב זוכים משתמשים באוזנית המיוחדת בבית הספר, ומגלים כמה קשה לתלמידה החדשה, נועה, להשתלב בכיתה. מלכת הכיתה וסגניתה מרחיקות אותה, מלגלגות עליה ומעלילות עליה שהיא גנבת. בין עומרי לנועה מתפתחת חברות. עומרי וחברו יואב מנסים לעודד את נועה, ובעזרת האוזנית המיוחדת הם מוצאים את הדרך היעילה וההוגנת לעזור לה להשתלב ולהראות שהיא מוכשרת וחביבה. השניים גם מוצאים את הדרך לסייע לאבא של נועה למצוא עבודה ולהשתחרר מחלק מדאגותיו. 

משקפי קריאה

הספר קריא מאוד, העלילה דינמית ובהירה, בנויה היטב ומאזנת מתח והומור. הרכיב הדמיוני (האוזנית) משולב במציאות בית-ספרית ישראלית המוכרת לכל תלמיד. הקשר הצומח בין עומרי לנועה, הילדה החדשה הנתקלת בעוינות עד כדי חרם מתואר באמינות וברגישות, ולעומת זאת מיכאלה מלכת הכיתה וסגניתה ויקי הן סטריאוטיפים צפויים ('מיכאלה היא מלכת הבנות [...] היא גבוהה עם שיער ארוך וחלק, מתלבשת תמיד בבגדים יפים וחדשים, ושרה בכל ההופעות [...] ההורים שלה מאוד עשירים והם גרים בפנטהאוז [...] תמיד יש להם רכבים חדשים ויקרים, וכמעט בכל חודש הם טסים לחופשה בחו'ל'). אין להן הזדמנות לחרוג מייעודן הספרותי – להיות הדמויות שהקוראים יאהבו לשנוא.

ספרים מאותו מדף

אני מייקי / גליה עוז

אנסטסיה / לויס לורי

מירנדה ומוד / אמה וונש

ג'ורג'י מלך הצרות / מטה ויקטוריה פולר ויקטור

מופע זוגי / ג'קלין וילסון

 נירה לוין