אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

הגיבור האבוד, ראשון בסדרה גיבורי האולימפוס

כתב: ריק ריירדן

מאנגלית: יעל אכמון

זמורה 2021, בסדרה 'מרגנית – ספרי מופת לילדים ולנוער'

553 עמוד, לא מנוקד

לנוער

במשפט אחד

שלושה בני נוער, שכל אחד מהם הורחק מהחברה ונשלח לחינוך מחדש בפנימייה נידחת לחינוך-מחדש, מגלים שהם בני אלים ושנועד להם תפקיד נועז שרק הם יכולים להצליח בו.

שורות מהספר

פייפר הסתובבה וזכתה בתצפית מדהימה על העמק – חלקת יער גדולה מצפון-מערב, חוף מקסים, אגם לשיט בסירות קאנו, שדות ירוקים ושופעים וכל אזור הביתנים: אוסף משונה של בניינים מסודרים בצורת האות היוונית אומגה [...] לספירתה של פייפר היו שם עשרים ביתנים בסך הכול. אחד בהק בצבע זהב, אחר בכסף. על גג אחד נשתל דשא. אחר היה אדום עז עם ביצורי ציל דוקרני. ביתן אחד היה שחור כולו ולפידי אש ירוקה בערו בחזיתו.

הכול נראה כמו עולם אחר ונפרד מהגבעות והשדות המושלגים שבחוץ.

'העמק מוסתר מעיני בני תמותה,' הסבירה אנבת'. '[...] כל ביתן מייצג אל או אלה יוונים, ומספק מגורים לילדים של אותו אל.'

תקציר

ג'ייסון, נער אמריקני מוצא את עצמו באוטובוס בית ספר העושה את דרכו לגראנד קניון, עמוס בתלמידים שג'ייסון אינו מזהה. שניים מהיושבים בקרבתו – נער ממוצא היספני ונערה ממוצא אמריקני-ילידי טוענים שהם חבריו הקרובים, וכשהם משתכנעים שהוא איבד את זכרונו הם מספרים לו ששלושתם, כמו יתר הנוסעים באוטובוס, כולם תלמידי פנימייה נידחת לילדים שלא מצאו את מקומם במערכת החינוך ונשלחו ע'י הוריהם או בהחלטת בית משפט לחינוך מחדש. במהלך הטיול, תוך כדי פעולה כוחנית ואלימה של דמויות לא מוכרות, השלושה נחטפים ומועברים בכוח לעולם מקביל שבו חיים ופועלים אלי המיתולוגיה היוונית וצאצאיהם. ג'ייסון, ליאו ופייפר מגלים שגם הם 'חצויים', כלומר בני אלים, וכי במציאות שאליה הועברו אלי האולימפוס נוכחים ופעילים ומנהלים את מלחמותיהם. שלושת החברים מגלים שנועד לו להם תפקידים דרמטיים – הן במאבקים חדשים בין הטיטאנים והן בחיפוש אחר החבר הקרוב של אחת המדריכות – פרסי ג'קסון (גיבור ותיק של ריק ריירדן) - שנעלם.   

משקפי קריאה

העלילה מערבת שתי מציאויות: חייהם הפרטיים של הגיבורים מחוץ למחנה האלים, כשכל אחד מהם גורר אחריו סיפור אישי (גלוי או נשכח ומתבהר), סוד או תחושת כישלון המערערים את אמונם בעצמם, וחייהם העכשוויים בקהילה המושפעת באופן דרמטי מנוכחותם הפיזית של האלים המיתולוגיים. ג'ייסון, ליאו ופייפר חיים במציאות מרובדת: הם בני עשרה, מתבגרים טיפוסיים החיים עם טלפונים ניידים, מתמודדים עם משברים משפחתיים, הפרעות קשב וקשיי למידה ועסוקים בשאלות של זהות מול תביעות החברה, אך בהיותם 'חצויים' נדחקים לתוך עולמם חודרים דמויות, אירועים ומושגים הגוררים איתם מעגלים רחבים של אתגרים ומאבקים, מיתולוגיים - ואף על פי כן אקטואליים וממשיים. בעורפם נושפים שדים, מפלצות, חפצים פלאיים וכשפים העומדים לצידם או מתייצבים נגדם. הטקסט רצוף מונחים ביוונית (טרטרוס, אורקל), סיפורים הרי גורל (כסיפורה של הלנה מטרויה) ושמות אלי המיתולוגיה היוונית. כל אחד מהשמות והמונחים דוחף אל תוך העלילה החדשה פרקים שמצויים בתרמיליהם של חובבי מיתולוגיה מושבעים (רבים מהם קוראיו הוותיקים של ריק ריירדן). הקריאה בספר היא אפוא צלילה מרתקת לתוך מרחבים עצומים של זמנים, של מקומות ושל נתחי ידע חיוניים.

היוצר

ריק ריירדן (1964-) הוא סופר אמריקני פורה, הכותב לנוער ולמבוגרים. הקוראים הצעירים בישראל הם מעריצים ותיקים שלו בזכות הסדרות פרסי ג'קסון והאולימפיים ו- 39 רמזים.

ספרים מאותו מדף

ארץ המבול / מרכוס סג'וויק

הסיפור שאינו נגמר / מיכאל אנדה

ג'רמי ת'אצ'ר מגדל דרקון / ברוס קוביל

הדחליל ומשרתו / פיליפ פולמן

הדרקון הראשון שלי / קרסידה קאוול

נירה לוין