אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

לאן נעלמה קנגורו תום?

כתב: יצחק זמיר

איורים: אורית ברגמן

שוקן 2021

195 עמוד, מנוקד

גיל 8 עד 11 ולמתעניינים בזכויות הפרט והקהילה

 

במשפט אחד 

ספר שני על קנגורו תום, המוסיף פרק מרתק, רגיש ומעורר מחשבה לקורס הנפלא בהומניזם ובאזרחות שהכותב יצחק זמיר מעניק לקוראים צעירים בישראל.     

שורות מהספר

'...קֶנְגּוּרוּ תֹּם הִקְדִּימָה אוֹתִי וְאָמְרָה שֶׁהַבְּעָיָה אֵינָהּ רַק הַמְּרִיבָה שֶׁבֵּין הַשּׁוּעָל לְבֵין הַקּוֹף, אֶלָּא בְּעָיָה רְחָבָה יוֹתֵר שֶׁל מְרִיבוֹת רַבּוֹת בֵּין הַחַיּוֹת בַּקְּהִלָּה. זֹאת בְּעָיָה שֶׁמְּצִיקָה לָהּ, בְּתוֹר חֲבֵרָה בַּקְּהִלָּה, וּבְעֶצֶם מְצִיקָה לְכָל הַחַיּוֹת בַּמְּעָרָה, וְעוֹשָׂה אֶת הַחַיִּים בַּקְּהִלָּה בְּהֶחְלֵט לֹא נְעִימִים. לָכֵן הִיא מְבַקֶּשֶׁת רְשׁוּת לְהַצִּיג אֶת הַבְּעָיָה. יֵשׁ לְמָשָׁל, הִיא אָמְרָה, הַרְבֵּה מְרִיבוֹת בִּשְׁאֵלַת הַמְּגוּרִים [...] הָיוּ מִקְרִים שֶׁבָּהֶם מִשְׁפָּחָה שֶׁל חַיּוֹת חֲזָקוֹת רָצְתָה לַעֲבֹר לְחֶדֶר אַחֵר וְנִסְּתָה לְגָרֵשׁ מִמֶּנּוּ מִשְׁפָּחָה שֶׁל חַיּוֹת חַלָּשׁוֹת יוֹתֵר.'

תקציר

מי שקרא את הספר הראשון שכתב יצחק זמיר – לשחרר את קנגורו תום – זוכר בוודאי שבתום מאבק משפטי ממושך הצליחו המְסַפֵּר ובנו העו'ד לשחרר את קנגורו תום מבית המעצר ולהביא לזיכויה המוחלט בבית המשפט.
בתום המשפט, ולפני שהמספר הצליח להיפרד מקנגורו תום – היא נעלמה. המספר התגעגע לקנגורו תום אך כיבד את רצונה. בתחילת הספר החדש לאן נעלמה קנגורו תום? מתברר שלא רק הקוראים שהכירו ואהבו את קנגורו תום דואגים לה, אלא גם חוואי עשיר מאוסטרליה שמבקש להזמין אותה לחיות בחווה שלו מציע פרס כספי למי שיביא לגילויה. לאחר שהמְסַפֵּר החליט לחפש אחרי קנגורו תום ופנה לחוקר פרטי התקשרה אליו הקנגורו וניאותה להיפגש עימו ביחידות - ובסודיות. היא סיפרה שהיו לה בעיות אחדות, חלקן משפחתיות וחלקן קשורות לקהילה שהיא חיה בה עם בעלי חיים אחרים במקום סודי בארץ. המספר מבקר בקהילת החיות ונרתם לסייע לבעלי החיים לארגן חיי קהילה הוגנים ושוויוניים. וקנגורו תום? היא בחרה לעצמה את עתידה והייתה מרוצה!   

משקפי קריאה

לאחר שבמרכז הספר הקודם עמדו זכויות הפרט מול סמכויותיהם של מוסדות השלטון, הספר החדש מתמקד בחיוניותם של חוקים וכללים בהתהוותה של קהילה שוויונית, הוגנת, המכבדת את זכויותיהם ואת צרכיהם של כל חבריה. הסיפור מאיר נושאים רלוונטיים רבים: צורכי הקהילה בניהול חייה כגוף עצמאי, צרכיה במגעיה עם קהילות מחוצה לה (לדוגמה קהילת בני האדם), הקשיים בהגדרת זכויות שוות לבעלי צרכים שונים, מאבקי הכוח סביב כבוד וסמכות של בכירים בקהילה, חילוקי הדעות בנושא חלוקת המשאבים המשותפים לקבוצות וליחידים בקהילה, המתח בין הגישה המוסרית לגישה התועלתנית בנושא קבלת חברים חדשים לקהילה, וכיוצא באלה סוגיות חברתיות ואתיות; כל זאת – בהקשר עלילתי דמיוני הנתפס כטבעי ומציאותי. דמותה של קנגורו תום – צנועה, שקולה, רגישה ומתלבטת, ודמויות בעלי חיים אחרים בקהילה הסודית, מייצגים היטב את בני האדם על חולשותיהם ומעלותיהם, ויוצרים תמונה מרתקת של החברה האנושית באשר היא, על תחלואיה והישגיה. הקוראים ייתקלו בסיטואציות מקוממות ויוזמנו לתת את דעתם על פתרונות אפשריים. הם  יעמדו מול דילמות, יבינו כמה קשה להצמיח חיי קהילה וכמה קשה וחשוב לשמור על טובת הכלל בלי להזניח את טובת הפרט.   

שני ספרים של יוצרים גדולים מרחפים ברקע ספרו זה של זמיר - שניהם אלגוריות המציגות את קלקלותיה ופגמיה של החברה האנושית באמצעות גיבורים שהם בעלי חיים.
חוות החיות מאת ג'ורג' אורוול נכתב למבוגרים במהלך מלחמת העולם השנייה וחשף את ערוותו של המשטר הקומוניסטי שהתיימר לכונן חברה שוויונית וצודקת.
עצרת החיות מאת אריך קסטנר נכתב ב-1949 - ארבע שנים אחרי מלחמת העולם השנייה – כמחאה על קוצר הראייה של בני האדם, ש'שוב ושוב עושים מלחמות, הורסים הכול, ואחר כך עומדים וסופקים כפיים!'. בהיותו מיועד לילדים הוא מציג את בעלי החיים כקהילה המוסרית, הכופה על בני האדם איפוק, הגינות ושלום עולמי נצחי.
בספריו של יצחק זמיר על קנגורו עומדים בני האדם ובעלי החיים אלה ליד אלה, ושתי החברות מציגות את האיזון בין חוק לזכויות בחיי פרט וקהילה.        

היוצרים

יצחק זמיר (1931) ששימש היועץ המשפטי לממשלה בשנים 1978–1986 וכיהן כשופט בבית המשפט העליון בשנים 1994–2001, כתב ספר שני לילדים שנושאו ופרטיו הדמיוניים מעוגנים היטב במציאות הישראלית. הוא פונה לילדים בקול מתון, בשפה בהירה הנגישה גם לצעירים, אינו מתיילד ומצניע את תאריו ותפקידיו הציבוריים. מלבד העלילה היוצאת דופן, כוחו של הספר בסגנון האישי של הכותב, המשאיר מקום גם לכנות, להודאה בספק ולהומור. קוראים שונים יחוו את הסיפור ברמות שונות; חלקם, יש לקוות, יבינו את המארג החברתי-חוקתי העדין שבלעדיו לא נוכל לנהל את חיינו כמו שהינו רוצים, את הצורך בגמישות, בהתחשבות, בפשרה ובאהבת אדם שהיא בבסיס חיינו.

ספרים מאותו מדף

בילבי גרב-ברך, מאת אסטריד לינדגרן

ג'ני ומועדון החתולים, מאת אסתר אווריל

ילד הכרובית, מאת יהונתן גפן

מריוס, מאת רולף דקר

המלך מתיא הראשון, מאת יאנוש קורצ'ק

נירה לוין