אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk

ריימי נייטינגייל

כתבה: קייט די-קמילו

מאנגלית: שהם סמיט ואמנון כץ

זמורה 2021, בסדרה 'מרגנית – ספרי מופת לילדים ולנוער'

205 עמוד, לא מנוקד

גיל 10 עד 13

במשפט אחד

סיפור רגיש ומסעיר על שלוש ילדות, שכל אחת מהן מתמודדת בדרכה עם מציאות מדכדכת בסביבה מחלישה ונטולת  אמפתיה, עד שהן נפגשות במקרה וחוברות להרפתקה מחזקת ומטהרת המשנה את חייהן.    

 

שורות מהספר

כעבור כמה רגעים ניגשה בוורלי אל לואיזיאנה, הקימה אותה והובילה אותה אל המעקה.

'תפתחי את העיניים,' בוורלי אמרה לה, 'ותחפשי את עצמך.'

לואיזיאנה פקחה את עיניה. 'שומו שמיים,' היא אמרה. 'זה נורא גבוה.'

'אל תדאגי,' אמרה בוורלי. 'אני מחזיקה אותך.'

ריימי אחזה ביד של לואיזיאנה. 'גם אני מחזיקה אותך,' היא אמרה.

ושלושתן עמדו כך דקות ארוכות והשקיפו על העולם.

 

תקציר

ריימי קלארק בת העשר היא אחת משלוש ילדות הנפגשות בחוג שרביטנות. ריימי נרשמה לחוג כדי שתוכל להשתתף בתחרות ליטל מיס צמיגי מרכז-פלורידה. היא האמינה שאם תנצח יעזוב אביה את בת הזוג החדשה שלו ויחזור הביתה. הילדה השנייה בחוג שרביטנות, לואיזיאנה, קיוותה לזכות בכספי הפרס באותה תחרות כדי שסבתה והיא יוכלו לקנות אוכל במקום לגנוב אותו. הילדה השלישית בחוג, בוורלי, כלל לא רצתה להשתתף בתחרות המדוברת. להיפך, היא רצתה לפוצץ את התחרות. הילדות לא הכירו זו את זו לפני שנפגשו בחוג, והמשותף להן היה צורך נואש לשנות את מציאות חייהן. החוג התקיים זמן קצר בלבד, אבל במהלכו נזרעו זרעים לחברות בין השלוש. תחילה הן שיתפו פעולה בלית ברירה, ואחר כך מתוך הכרה בכוחן ובערכן כשהן פועלות יחד. הרפתקה מורכבת ומאתגרת באזור השוליים של עולם המבוגרים, שהסתיימה בהצלת חיים, הצעידה אותן להתפכחות, להתחזקות ולחיים חדשים.

משקפי קריאה

שלוש הילדות המובילות את הסיפור מוקפות מבוגרים נוכחים-נפקדים או כאלה שתפקודם לוקה בחסר, בלשון המעטה; אביה של ריימי נטש את משפחתו ואמה שקועה בדיכאון מְשַׁתֵק. הוריה של לואיזיאנה אינם בחיים וסבתה מתפרנסת מגניבות ומנסה לחמוק מרשויות הרווחה. אמה של בוורלי אגוצנטרית וילדותית, ואביה השוטר חושף את הילדה למידע מסוכן על עבריינות ופשיעה. השכנה גברת בורקובסקי נוהגת להציב את כיסא הנוח שלה באמצע הכביש, הפקידה בסוכנות הביטוח נוהגת להפריח מילות הרגעה ריקות מתוכן ('הכול יהיה בסדר. בסוף הכול יסתדר'), והעובדת החביבה-לכאורה בדיור המוגן נוהגת בגסות רוח בחסרי הישע שתחת ידה ('את עיוורת כמו חפרפרת'). שלוש הילדות מגלות שהמבוגרים שאמורים להגן עליהן ולהנחות אותן הם אדישים או צבועים, מנוכרים ונטולי חמלה או פשוט חלשים, ומבינות שאין להן אלא לסמוך על עצמן.

שלוש הילדות שונות זו מזו מאוד; לואיזיאנה היא רגשנית, נאיבית, ונוטה לדיבור דרמטי בסגנון ישן. בוורלי עוטה שריון ענייני-מעשי המצופֶּה סרקזם וכוחנות ('להרוס. זאת המשאלה שלי'), אך תחתיו רוחשים בדידות ועצב. ריימי, שמשפחתה השבורה מצטיירת כמשפחה הנורמטיבית יותר בין השלוש, מפליאה להתבונן לתוך נפשה ('היא הרגישה את הנפש שלה. הנפש הייתה ניצוץ זעיר אי-שם עמוק בתוכה. הנפש שלה זהרה'), ובוחנת באומץ במתרחש סביבה.
שלוש הילדות משתנות לאורך הסיפור. לואיזיאנה משלימה עם עובדות חייה ועם המציאות שסבתה ניסתה להסתיר מפניה, בוורלי לומדת להיות גלוית לב ואמפתית, וריימי, החושבת ומלבנת בשיח פנימי את מה שיהפוך לעמוד השדרה שלה, מוצאת בעצמה כוחות להחליט, לפעול ו'להיות פותרת-בעיות'.

היוצרת

קייט די-קמילו (1964-) היא סופרת אמריקנית עטורת פרסים הכותבת לילדים ולנוער צעיר.  זכתה פעמיים במדליית ניוברי לספרות ילדים אמריקנית בזכות ספריה סיפורו של דספרו ו-פלורה ויוליסס.

בשולי הספר היא פונה לקוראים ומספרת על עצמה -

'השתתפתי בתחרות מיס פריחת-תפוז הצעירה.
לא זכיתי.
אבא שלי עזב את הבית כשהייתי צעירה מאוד.
התגעגעתי אליו; חיפשתי דרכים להחזיר אותו.
[...]
דאגתי לנפש שלי.
נרשמתי לשיעורי שרביטנות.
[...]
היו לי חברות טובות.
החברות האלה עמדו איתי ולצדי.
הן עזרו לי להבין שהעולם יפה.
[...]
הסיפור של ריימי הוא הסיפור האמיתי לחלוטין של לבי.'

 

ספרים מאותו מדף

אלוהים, אתה שם? זאת אני, מרגרט, מאת ג'ודי בלום

החיים חלקי 7, מאת הולי גולדברג סלואן

הפחד לדרוס שליח פיצה, מאת רותי ויטל גלעד

לאחר סופת הקרח, מאת פיליס ניילור ריינולדס

תוהו ובוהו רגיל בהחלט, מאת שרון קריץ'

נירה לוין