אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
מרים ילן שטקליס
 

המתנה המושלמת

כתב ואייר: אביאל בסיל

זברה הפקות 2021

26 עמוד, מנוקד

לבני ארבע עד שבע

 

'לִפְעָמִים אֲנִי מְבַקֵּשׁ מֵאֹהַד לְהַסִּיעַ אֶת הַמְּכוֹנִית שֶׁלּוֹ

וְהוּא נוֹתֵן לִי קְצָת. אֲבָל רַק קְצָת, כְּדֵי שֶׁאֲנִי לֹא אֲבַזְבֵּז לוֹ

אֶת הַבָּטֵרִיָּה. מֵאָז שֶׁאֹהַד קִבֵּל אֶת הַמְּכוֹנִית,

כָּל יוֹם כְּשֶׁאַבָּא שֶׁלּוֹ חוֹזֵר מֵהָעֲבוֹדָה, הֵם יוֹרְדִים יַחַד

לַמִּגְרָשׁ לְהַסִּיעַ אוֹתָהּ, עַד שֶׁמַּחֲשִׁיךְ.'

 

תקציר

הילד המְסַפֵּר משתוקק לקבל ליום ההולדת מכונית מרוץ כמו זו שיש לחבר שלו, אֹהַד, ומדמיין איך אבא שלו יירד איתו לרחוב ויחד יסיעו את המכונית. בדיוק כמו אֹהַד ואבא שלו. הילד יודע שלאבא אין עבודה, אבל אינו חדל לחלום על המתנה היקרה. ביום ההולדת הילד מקבל את המתנה שביקש אך מגלה שהיא אינה מושלמת; אף על פי כן, המכונית מספקת לילד ולאבא שעות נפלאות של בילוי משותף.

משקפי קריאה

אביאל בסיל מספר בגוף ראשון ובצניעות סגנונית ההולמת את המְסַפֵּר-הילד, על אירוע שהוביל לחוויה מענגת ומרגשת של ילד ואביו. בלשון דיבורית-טבעית בהירה, ללא ביטויי תרעומת או כעס, המספר-הילד משמיע מונולוג אינטימי תמים המעמֵת תשוקה לצעצוע חדש עם ההבנה ש'לאבא אין עכשיו עבודה'. בין זו לזו נמתחת קשת של טלטלות רגשיות - מדקרות קנאה, תקווה ושמחת ההפתעה, מפח נפש וכעס, כלימה, חרטה וגל של אהבה לאבא, שלמרות הכול עשה כמיטב יכולתו לשמח את ילדו.
איוריו של בסיל ועיצוב הספר נעשו בהתאמה לרוח הסיפור. פלטת הצבעים צומצמה לאדום, גונֵי כחול וכתום-אוקר חם, וציורי העיפרון, אקספרסיביים-אך-מהוסים, הולמים את אופי הטקסט.    

היוצר

אביאל בסיל (1982- ) אייר עד כה עשרות ספרים שנכתבו לילדים בידי טובי הסופרים בישראל. נולד במזכרת בתיה: 'הציור ליווה אותי כל חיי. הוא היה המפלט שלי בתוך המולת הבית הוא הרגיע אותי ועזר לי להתמודד עם הפרעת הקשב שהייתה לי. לא גדלתי בסביבה שידעו בה מה זה שנקר או בצלאל. לא היה לי מחשב בבית, וגם לא ידעתי שיש מקצוע כזה שנקרא איור'.
בוגר מכללת שנקר. ב- 2012 זכה בציון לשבח מטעם מוזיאון ישראל במסגרת פרס בן-יצחק לאיור, על איוריו לספר עוג מלך הבשן
(תרגום של נתן אלתרמן לסיפור של קורניי צ'וקובסקי, הקבה'מ 2011). המתנה המושלמת, הספר הראשון שאייר וגם כתב, נכתב בהשראת זיכרון ילדות שלו.

במשפט אחד

סיפור קטן-גדול על חוויה עמוקה המעוררת את ההבנה הרגשית-חברתית של ילד קטן ומייצבת בנפשו קשר חם ובטוח עם אביו. פנינה.  

 

ספרים מאותו מדף

בדרך למכולת, מאת דן הופרט

מי שתה לי, מאת שהם סמיט

יש לי נמר בחדר, מאת שירה גודמן

כשאבא היה עצוב, מאת יונתן יבין

לווייתן הסערה, מאת בנג'י דייוויס

 נירה לוין