אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk

שבת בבוקר עם סבתא


כתבה: רות שטרית

איורים: רותם טֶפְלוֹ

כנרת 2021

ספר קרטון לפעוטות

לבני שנה עד שלוש

 

'...

וְיַחַד עִם הַחֲבִילָה

מַגִּיעוֹת הוֹרָאוֹת הַהַפְעָלָה:

אָרִי תִּינוֹקִי שֶׁל אִמָּא,

הוּא רָגִישׁ וְגַם עָדִין.

אָז נָא לֹא לְהִתְפָּרֵעַ אוֹ לְהִשְׁתּוֹלֵל,

וְלֶאֱכֹל רַק יְרָקוֹת אוֹרְגָּנִיִּים וְלֶחֶם כֻּסְּמִין.

אֲבָל כְּשֶׁאָרִי נִפְרָד מֵאַבָּא וְאִמָּא

הוּא כְּבָר לֹא תִּינוֹקִי יוֹתֵר.

...'

תקציר

אָרִי הפעוט מתארח אצל סבתא בכל שבת. ההורים של ארי מזכירים לסבתא שהפעוט שלהם, הנראה עטוף בשמיכה ומוגן היטב בחיקו של אבא, הוא תינוק עדין ורגיש. אבל מרגע שההורים הולכים לדרכם ארי 'הופך להיות אָרִי של סבתא, והוא חזק כמו אריה ומהיר כמו פנתר!' אָרִי מבלה יום עליז בגן הציבורי ובבית סבתא, ובסופו הוא חוזר לזרועות הוריו 'שמח ועייף מאוד'.

משקפי קריאה

המעבר מזרועות ההורים המגוננים לזרועות סבתא הוא רגע של טרנספיגורציה: תחת תיאורים מילוליים מדודים כמו 'הוא מטפס הורים', 'הוא לוחם בסערה', 'הוא צייד מפלצות' ארי הופך מתינוק 'עדין' ו'רגיש' להרפתקן נועז. באיורים הוא נראה מטפס על המתקנים בגן הציבורי, מחולל סערה ב'ים' האמבטיה, מתחפש לגיבור-על, מתיז על סביבותיו מים מצינור, מאלף את הכלב של סבתא, מבהיל את סבא בחדר חשוך, 'אוכל מה שבא לו' ונהנה מכל רגע. הפער בין הטקסט הנקי-קצרצר  לאיורים המלהיבים של רותם טפלו ישמח מאוד את הקוראים הקטנטנים, שרבים מהם מתקשים לנווט בין הציפייה שיתנהלו בזהירות ובאיפוק – למשיכתם הטבעית לפעלתנות שכולה סקרנות ודמיון. ההורים של ארי, המקבלים לידיהם בסוף היום פעוט מנומנם, אינם משערים מה החמיצו. הכותבת, ככתוב על גב הספר, היא סבתא של ארי, ולא במקרה דווקא בבית סבתא הכול אפשרי.

רות שטרית היא אשת עסקים, בעלת חברת פרסום ומדיה, בעלת גלריה וחברת דירקטוריון במוזיאון תל אביב (על-פי גב הספר). שבת בבוקר עם סבתא הוא ספרה הראשון לילדים.

רותם טֶפְּלוֹ היא מאיירת ישראלית, בוגרת מכללת שנקר.  

במשפט אחד

סיפור אופטימי עליז, זמין לקטנטנים, על קשר מְאַפְשֵׁר-מעודֵד בין סבתא לנכד פעוט ועל כוחם של דמיון ועצמאות בילדות המוקדמת, בתוספת קריצה אוהדת להורים צעירים.    

ספרים מאותו מדף

אריה בלילות, מאת מאיר שלו

גור חתול-אדם ארוך שיער, מאת אתגר קרת

המלך ג'ק והדרקון, מאת פיטר בנטלי

יותר מדי צעצועים, מאת דיוויד שנון

לא תאמינו, אבל זה מה שקרה, מאת יוסי אבולעפיה

נירה לוין