אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

גלידת תות


כתבה ואיירה: אורית ברגמן

כנרת 2021, בסדרה 'טוטו וחברים'

ספר קרטון לפעוטות

לבני שנה עד שלש

 

'טוֹטוֹ, לָה-לָה וּמַקְס

הוֹלְכִים לַגְּלִידֵרִיָּה שֶׁל שׁוֹשׁ.

- הִגַּעְנוּ!

- הִגַּעְנוּ!

- רִאשׁוֹנָה בַּתּוֹר!

- אֶפְשָׁר לִטְעֹם בָּנָנָה? בָּנָנָה לֹא טָעִים.

אֶפְשָׁר לִטְעֹם פיסטוק? פיסטוק לֹא טָעִים.

דֻּבְדְּבָן? אֶפְשָׁר תּוּת? אֶפְשָׁר שׁוֹקוֹלָד? מַסְטִיק?

לֹא טָעִים.'

 

תקציר

שלושה חברים – פילון, כלב וציפור - הולכים לגלידריה השכונתית. הציפור מנסה את כל הטעמים, פוסלת את כולם ומבקשת גלידה בטעם וניל עם סוכריות. הכלב בוחר ומקבל גלידת תות, וכשמגיע סוף סוף תורו של הפילון הוא מגלה שגלידת התות האהובה עליו אזלה, ועליו להסתפק בגלידת שוקולד. שלושת החברים מאוכזבים. מה עושים? טוב שלפילון יש רעיון: 'רוצים להתחלף?'

משקפי קריאה

לבד מהכפולה הפותחת המסבירה במשפט אחד את מסגרת הסיפור, שאר המבעים הכתובים מייצגים את דברי הגיבורים, ובהיותם מיועדים לפעוטות הם קצרים במיוחד; רובם בני מילה אחת או שתיים. האורך והפיזור של קטעי הטקסט ומיקומם ביחס לאיורים מגדירים את הספר כקומיקס לפעוטות.
אף שהספר פונה לקטנטנים ממש, ברגמן מכבדת את קוראיה ומזמינה אותם לְקַשֵׁר בין המילים הכתובות שאומרת הדמות - לדמות עצמה: מבעיו של הפילון טוטו נדפסו בלבן, מבעיה של הציפור באדום כהה ואלה של הכלב בחום כהה. פעוטות שישמעו את הסיפור שוב ושוב תוך כדי התבוננות בטקסט עשויים לשפר אגב האזנה-צפייה את כישוריהם האורייניים ההולכים ומתפתחים – למשל לקשר בין רצפי ההגיים שהם שומעים למספר התיבות (=המילים הכתובות) שהם רואים, ואפילו לזהות מילים שלמות בדפוס.
אפיון הדמויות אינו מקרי; הציפור, שהיא הקטנה בין השלושה – היא גם הנועזת, הדעתנית והאסרטיבית ביותר. הפילון, שהוא הגדול ביותר – הוא העדין והמתון שבשלושה, ואף כי נראה תחילה שייאלץ להסתפק בשאריות – הוא זה שמוצא את הדרך הנכונה להפוך את התסכול של חבריו ושלו לשביעות רצון מרבית.

במשפט אחד

סיפור קטן ומשמעותי על תסכול ומפח נפש בין חברים, הנמסר באוצר מילים דיבורי מינימליסטי, במבנים תחביריים קצרים ובהירים ובשפה גרפית מעודנת ושקופה.

היוצרת   

אורית ברגמן (1966–) היא מאיירת וסופרת ישראלית לילדים. בוגרת האקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל וכיום מלמדת במוסד זה איור ועיצוב.
בסדרה טוטו וחברים ראו אור עד היום 6 ספרים: בדיוק בזמן, יותר גדולה ממך, שלי מהבית, כאילו, מחבואים, גלידת תות. בכל אחד מהם סוגייה חברתית קטנה הנפתרת ברוח טובה, כמעין מודל להתנהלות אופטימלית בין חברים.  

ספרים מאותו מדף:

אני הולך לשם, מאת מתיו מודא

ילדה גדולה, מאת נירה הראל

כולם יצאו לטייל, מאת רבקה דוידית

אבא! אבא! מאת נירה הראל

זרת זרת לשלום, מאת רפאל ספורטה

 

נירה לוין