אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk

ברווזים

כתבה: דֶבּוֹרָה אנדרווד

איורים: ת' ל' מקבת

מאנגלית: לא נמסר!

כתר 2021

34 עמוד, מנוקד

לפעוטות

 

'אֵין בַּרְוָזִים!

בַּרְוָזִים?

גִּייי גַּע! גִּייי גַּע! גִּייי גַּע!

אֵין בַּרְוָזִים.

גִּייי גַּע! גִּייי גַּע! גִּייי גַּע!

בַּרְוָזִים?

אֵין בַּרְוָזִים.'

 

תקציר

ברווזון, שנפתה לעקוב אחרי פרפר מרפרף, מתרחק לזמן קצר מחבריו הברווזים, ובשובו הוא מגלה שנעלמו. 'אין ברווזים!' מרגע זה מנסה הברווזון למצוא את החבורה שנעלמה. כשהוא שומע קולות 'גייי גע! גייי גע! גיי גע!' הוא ממהר לגלות מי משמיע אותם, ומוצא את עצמו מול תזמורת כלי נשיפה. 'אין ברווזים.' אחר כך הוא מבחין בעקבות ברווזים על הקרקע וחושב – 'ברווזים?', אך כשהוא מגיע לילד חבוש משקפת שחייה שכפות רגליו נתונות בסנפירים הוא מתאכזב. כך הוא משוטט אנה ואנה בודק מה מקורן של נוצות המתעופפות ברוח (מלחמת כריות) ומה טיבה של ביצה סדוקה המונחת על הקרקע (דינוזאור באמצע הבקיעה), עד הסוף הטוב.

משקפי קריאה  

המבעים 'אין ברווזים!' ו- 'ברווזים?' החוזרים שוב ושוב הם עיקר הטקסט בסיפור הזה. לצדם מופיעים הרצף 'גייי גע! גייי גע! גיי גע!', המילה 'אמא?' והכיתוב על שלט 'ברווזי גומי'. גוף הטקסט המצומצם הזה מספר את הסיפור כולו בעזרת איורים מינימליסטיים-אך-אקספרסיביים המתאימים לעיניים צעירות. צירוף נכון של איורים איכותיים ומילים ספורות מצליח לעורר מגוון של הלכי רוח – הפתעה, בהלה, פחד, תקווה, אכזבה, אומץ, החלטיות ושמחה – עד שהברווזון מוצא שוב את חבריו ואת השלווה. הכרת המילים הכתובות המעטות עשויה להיות לקטנטנים התנסות ראשונה ב'קריאה', והסיפור שסופו טוב עשוי לעורר בהם אמון בכוחם להיחלץ ממצוקה מזדמנת על אף גילם הצעיר.   

במשפט אחד
סיפור אופטימי קטן-גדול שבני שנתיים יבינו, יאהבו וייהנו  'לקרוא' לעצמם.

היוצרים

דבורה אנדרווד היא סופרת אמריקנית. היא מספרת שבילדותה שאפה להיות אסטרונומית ואחר כך חלמה על קריירה של זמרת. בסופו של דבר הגשימה את משאלתה השלישית במניין ונעשתה סופרת – לא לפני שהייתה נגנית רחוב במשך זמן מה. היא מודה שתחילה כתבה סיפורים איומים, אך התמידה בניסיונותיה והצליחה. דבורה אנדרווד היא תומכת נלהבת של חנויות ספרים עצמאיות, ומעודדת את קוראיה לרכוש את הספרים שלהם רק בחנויות אלה. 

ת' ל' מקבת' הוא מאייר וסופר אמריקני. בילדותו אהב את ספריהם של ד'ר סוס ומרגרט ריי. כשחי בניו יורק התמחה באיור ספרים מצוירים, וכיום ממשיך להשקיע באיור את רוב זמנו בביתו שבאזור מרוחק באינדיאנה. ברווזים הוא ספרו העשירי.   

ספרים מאותו מדף  

אני הולך לשם, מאת מתיו מודא

ברווזונת מת-גע-גע-ת, מאת טובה שינברג

בומלך, מאת אורה איתן

סיפורי הבניין הקטן, מאת דבורה בושרי

דוקטור אף וזנב, מאת יעל גובר

נירה לוין