אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
מרים ילן שטקליס
 

השפן ששכח לסגור את הדלת


כתב: יעקב שביט

איירה: ג'ני מייליכוב

ספרית פועלים 2021

22 עמוד, מנוקד

גיל: פעוטות

 

כֶּלֶב, שֶׁהִסְתּוֹבֵב בַּסְּבִיבָה וְרִחְרֵחַ,

דָּפַק בַּדֶּלֶת וְנִכְנַס פְּנִימָה.

'מָה אַתָּה מְבַשֵּׁל שָׁם?' שָׁאַל.

 

'מְרַק גֶּזֶר, כְּרוּב וְחַסָּה,' אָמַר שָׁפָן.

'עוֹד מְעַט הוּא יִהְיֶה מוּכָן.

בְּבַקָּשָׁה, הִצְטָרֵף לַשֻּׁלְחָן.'


תקציר

כשמזג האוויר נעשה קריר מחליט שפן לבשל מרק חם מהירקות שבגינת ביתו. ניחוח המרק המתבשל מושך אל הבית כלב, תרנגולת וכבשה, וכולם מוזמנים להצטרף לשולחן. אחרי הארוחה והמחמאות לבעל הבית ('המרק שלך, שפן, פשוט מצוין') הולכים האורחים לדרכם. המארח העייף משליט סדר במטבחו והולך לנוח, אך שוכח לסגור את הדלת. לא עובר זמן רב ושפן מתחיל להתעטש ולהשתעל: 'הצטננתי וקבלתי נזלת, כי שכחתי לסגור את הדלת.' כשהוא מתעורר הוא רואה סביבו את שלושת אורחיו; הם שמעו את קולות השיעול ובאו לדרוש בשלומו, הביאו תה חם ושמחו את החולה בסיפוריהם.

משקפי קריאה

יעקב שביט נטל את הבית הראשון בשיר ילדים עברי ותיק ('השפן הקטן', כתב בנימין כספי ב- 1934) והרחיב אותו לסיפור קטן-חביב המתרחש כולו ביום אחד ובבית אחד. במרכז הסיפור אפיזודה פשוטה, המתוארת בלשון מדויקת, נוחה לכל גיל. בבסיס הסיפור, בלא ליווי חצוצרות, פועמת הנחת יסוד הומניסטית על מהותה של שכנוּת טובה, על נדיבות ועל רֵעוּת.
לאחר כפולה פותחת המציבה את מסגרת הסיפור, באות שלוש כפולות כמעט זהות: בכל אחת מהן שני 'בתים' סיפוריים; הראשון מספר על אורח הנכנס לביתו של שפן; השני, החוזר על עצמו בשלוש הכפולות, מוסר את הדיאלוג בין האורח לבעל הבית.
גם כשהסועדים טועמים את המרק ניתנת לכל אחד מהם רשות הדיבור: כל אורח מציין את המאכל האהוב עליו אך משבח את המרק של שפן. שלוש המחמאות הן נרדפות; 'ממש נהדר!', 'פשוט מצוין', 'באמת טעים מאוד'.
את סיפורו של השיר 'השפן הקטן' (הכותב, נסיבות הכתיבה, השיר המלא, מאמר קצר מאת אליהו הכהן וביצועים שונים) תוכלו לקרוא כאן, באתר זֶמֶרֶשֶׁת.

במשפט אחד
עלילה מקומית קטנה, סביבה מוכרת, מבנה צביר, חזרתיות בעלילה ובדרך המסירה, לשון מאוזנת ואיורים המשקפים את התוכן – כל אלה עושים את הספר מושלם לקטנטנים.

היוצרים

יעקב שביט (1944-) הוא היסטוריון, פרופסור אמריטוס באוניברסיטת תל אביב, סופר, מתרגם ועורך. כתב עד כה 11 ספרים לילדים, בהם נגה דמעות, יותם וההיפופוטם, ילד מפתח.  

ג'ני מייליכוב היא מאיירת ישראלית בוגרת בצלאל. איירה בין היתר את מכונת העננים של לונה שגם כתבה, את אולי נתחלף מאת דפנה שטרום ואת תלתלים מאת דפנה חיימוביץ'.  

ספרים מאותו מדף

סבא בישל מרק, מאת נירה הראל

לכל אחד גרעין, מאת טינה מת'יוס

הטיגריס שבא לשתות תה, מאת ג'ודית קר

סעודה אצל המלכה, מאת רותו מודן

ספר מצחיק טעים, מאת חגית ביליה

 נירה לוין