אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

גלילאה מגלה את המקומות הכי בעולם

כתבה ואיירה: נעמה להב

עם עובד 2021

30 עמוד, מנוקד

מתאים לבני 4 עד 8

 

כֻּלָּם יְשֵׁנִים,

בַּבַּיִת דְּמָמָה

רַק גָּלִילֵאָה עוֹד לֹא נִרְדְּמָה.

לְיַד מִטָּתָהּ דּוֹלֵק אוֹר קָטָן,

וְעַל רֹאשָׁהּ חָבוּשׁ כּוֹבַע יָשָׁן.

[...]

כֻּלָּם יְשֵׁנִים, בַּבַּיִת דְּמָמָה

פִּתְאֹם גָּלִילֵאָה שׁוֹמַעַת דְּבַר-מָה.

כֵּן, זֶה אֲמִתִּי! וְלֹא רַק נִדְמֶה לָהּ.

בָּאֹזֶן, בְּשֶׁקֶט, הַכּוֹבַע אוֹמֵר לָהּ –

'אֲנִי יָכוֹל לָקַחַת אוֹתָךְ לַמְּקוֹמוֹת הֲכִי בָּעוֹלָם!'

תקציר
לפני שאחיה של גלילאה נסע לטייל בארצות רחוקות הוא הפקיד את הכובע שלו בידי אחותו הקטנה, והבטיח לה שיחשוב עליה גם כשיהיה 'במקומות הכי-הכי בעולם'. והנה, לילה אחד לוחש הכובע  לגלילאה הבטחה מפתה: 'אני יכול לקחת אותך למקומות הכי בעולם!': גלילאה אכן מבקרת במקום הכי קר, הכי חם, הכי גבוה... ואחרי שהיא מדלגת מסביבה לסביבה על פני כדור הארץ, גלילאה מבקשת מהכובע להחזירה הביתה - בדיוק בזמן כדי לפגוש את אחיה ששב ממסעותיו.

משקפי קריאה
הסיפור מורכב מרצף של אפיזודות אחידות-מבנה המוצגות בסדר אקראי. כל כפולה כוללת 2 בתי טקסט מחורזים, כשהראשון מתאר את המקום שגלילאה מגיעה אליו והשני רומז למקום הבא במסע. קוראים צעירים שצברו ידע עולם כללי ושיקשיבו לחריזה בטקסט, יוכלו לשער מה יהיה היעד הבא של גלילאה עוד לפני שהם הופכים את הדף. למשל, השורות האחרונות באחת הכפולות - 'אולימפוס, חרמון, מון בלאן וגלבוע, / נמריא למקום הכי...' - רומזות למילה 'גבוה', שאכן פותחת את הכפולה הבאה. שמה של הגיבורה רומז לשמו של איש האשכולות האיטלקי גלילאו גליליי (1564 – 1642), שבזכות סקרנותו ותגליותיו נחשב אבי המדע המודרני.   
כל כפולה מאוירת בהתאמה לסביבה המתוארת בטקסט, למשל; קרקעית הים, הציר הצפוני או מערת נטיפים תת-קרקעית. על אף המבנה הסכמטי של הספר, השילוב בין הטקסט לאיורים מספק מידע חוויתי ומעניין שגם צעירים מאוד יוכלו להבין ולהפנים. הקשר בין הילדה לכובע הקסום, וגעגועיה המשמרים את הקשר שלה עם אחיה שבמרחקים – אלה עוברים כחוט השני לאורך הסיפור, עד הסוף הטוב.

הכפולה האחרונה בספר מציגה את מפת העולם ומספקת מידע קצר על כל אחד מהמקומות שהם 'הכי'. שמות המקומות אינם מופיעים על המפה המאוירת, ונדרשים כאן קריאה ותיווך של המבוגרים המקריאים.  

היוצרים
נעמה להב
 חיה בירושלים. זהו ספרה הראשון הרואה אור. הספר נכתב כמחווה לשיר 'כובע קסמים'  שכתבה לאה גולדברג. השיר פורסם בראשונה ב-1945 בשבועון 'דבר לילדים', וב-1949 נכלל בקובץ מה עושות האיילות.

ספרים מאותו מדף

כובע קסמים, מאת לאה גולדברג

גלילאו גליליי, מאת תמר כוכב

איך למדתי גיאוגרפיה, מאת אורי שולביץ

המטרייה הצהובה, מאת ריו צ'ה סו

האריה והעכבר, ע'פ איזופוס

נירה לוין