אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

מירנדה ומוד

כתבה: אמה ווּנְשׁ

איירה: ג'סיקה פון אִינֶרֶבְּנֶר

מאנגלית: גליה אלוני-דגן

ספרית פועלים 2021

163 עמוד, מנוקד

 

'מִשְׁקָפֶיהָ שֶׁל מוֹד הֶחֱלִיקוּ בְּמוֹרַד אַפָּהּ. הַנְּסִיכָה מִירַנְדָּה? הִיא יוֹשֶׁבֶת לְיַד נְסִיכָה? מָה הַפֶּלֶא שֶׁהִיא נִרְאֵית לָהּ מֻכֶּרֶת? כָּל חַיֶּיהָ מוֹד רָאֲתָה תְּמוּנוֹת וְשָׁמְעָה סִפּוּרִים עַל מִשְׁפַּחַת הַמְּלוּכָה [...] הַנְּסִיכָה מִירַנְדָּה תָּמִיד נִרְאֲתָה לְמוֹד כְּמוֹ דְּמוּת מִסֵּפֶר, וְלֹא כְּמוֹ יַלְדָּה אֲמִתִּית. וְהִנֵּה הִיא כָּאן, יוֹשֶׁבֶת מַמָּשׁ לְיָדָהּ, בְּמֶרְחָק שֶׁל שְׁלֹשִׁים סֶנְטִימֶטְרִים!
זֹאת הִזְדַּמְּנוּת, חָשְׁבָה מוֹד. הִנֵּה, סוֹף-סוֹף, עוֹד יַלְדָּה שֶׁנִּרְאֵית לֹא שַׁיֶּכֶת, בְּדִיּוּק כְּמוֹ שְׁמּוֹד הִרְגִּישָׁה.'

הסיפור בקיצור

הנסיכה מירנדה חיה עם הוריה המלך והמלכה 'בטירה עצומה מלאה בחפצים יקרים ומפוארים'. היא מתעניינת בעיקר בעצמה, אינה רוצה לדעת דבר על העולם שמחוץ לארמון, ומתעבת את המחשבה שעתה, כשהמורה הפרטית שלה פרשה מתפקידה, עליה ללמוד בבית ספר. ביומה הראשון בכיתה ג מירנדה חשה מצוקה; היא גילתה שסביבת בית הספר מדיפה ריחות מבחילים, וחשה שהציפייה שתרכוש חברים מאיימת עליה. 'מעולם לא היה לה על מה לדבר עם בני גילה'. לרוע המזל, הילדה שישבה ליד מירנדה גרמה ליום הלימודים להיראות גרוע במיוחד; מוד היא הייתה דברנית, דעתנית, סקרנית, ביקורתית, מודעת לזכויותיה וליתרונותיה. 'בחרתי לבוא לבית הספר,' היא אומרת למורה, ושואפת להיות 'עורכת דין שפועלת למען צדק חברתי'. האם קיימת אפשרות ששתי הילדות הללו ימצאו שפה משותפת? כן, אבל רק אחרי דרך ארוכה וקשה של עוינות והתפכחות.          

הנרטיב

כותרת המשנה של הספר – 'הנסיכה והבשום אופן לא-נסיכה' – מגדירה את התהום הפעורה בין שתי הילדות: נסיכה בּוּרָה המרוכזת בעצמה ובחיצוניותה מול ילדה נמרצת, עצמאית ושאפתנית ממשפחה שמתעלמת ממוסכמות חברתיות. אך על אף ההבדלים הדרמטיים ביניהן יש להן לא מעט במשותף; כל אחת מהן יוצאת דופן בדרכה, כל אחת מהן חשה בדידות משום שאיננה שייכת לסביבתה, ובהיעדר מעגל חברתי תומך - כל אחת מהן נמשכת לזו שמאיימת עליה ביותר. שתי הילדות מתקדמות במסלול התנגשות שבאמצעו, כמוקש, מונחות ביצים קשות; מוד, שמגדלת באהבה 10 תרנגולות, מקפידה לאכול בבית הספר ביצים קשות ('ביצה קשה! – 6 גרם חלבון!'), וריח הביצים הנורא שנכפה על מירנדה מייצג עבורה את העוינות ששיש בה כלפי בית הספר ובני גילה. הטינה זו לזו  דוחפת את הבנות לרצף מעשי איבה עד שכל אחת מהן הוגה פעולת נקמה ביריבתה. אלא שדווקא הצלחת הנקמה עוררה את מצפונן של הנוקמות: 'זו בטח הייתה הרגשה איומה, להיות הילדה היחידה בלי מעטפה מוזהבת על השולחן,' חשבה מירנדה, שבחרה לא להזמין את מוד למסיבת יום הולדתה. 'מירנדה בטח מרגישה נורא ואיום בגלל שאף אחד לא בא,' חשבה מוד, שהצליחה לאחד את הכיתה בחרם על מסיבת יום ההולדת של הנסיכה. נקיפות המצפון הניבו גילויי אמפתיה וחרטה, עד ללבלובה של חברות אמיתית.    

הרהור על ביקורת בהומור

מנות קצובות של הומור מרככות את הדרמה שבסיפור ומכשירות אותו לקהל צעיר. המבוגרים שיקראו את הסיפור לילדיהם יזהו ביקורת נוקבת המופנית לגיבורי המשנה של הסיפור – כולם מבוגרים שתפקודם לוקה בחסר עד כדי אבסורד; הוריה המלכותיים של מירנדה עיוורים לצרכיה ולמצוקותיה של בתם היחידה, ונוהגים באטימות, שלא לומר בטיפשות; המורה הפרטית של מירנדה היא טפילה חסרת מצפון, מנהל בית הספר מאמין בכוח ומְקַדֵש ספר חוקים נוקשה; המחנכת החדשה פועלת על פי הספר ('היה נעים להקשיב לה אומרת את אותו המשפט חמש עשרה פעמים') ורק פעם אחת מנסה ביוזמתה להתערב בעימות בין הילדות. אביה של מוד מִתְנָאֶה בחינוך ליברלי ומרחיב אופקים אך למעשה מזניח את ילדיו (ומַתְמִיד ב'השמעת ציטוטים באוזני ילדיו מדי בוקר'). ביקורת על מערכת החינוך משתמעת מהעיסוק המתמשך של הכיתה ב'מבחני החובה הארציים בקריאה, בכתיבה ובחשבון, שבהם ייבחנו לאורך השנה כולה'. למעשה, רק ילדים מובילים את הסכסוך לסופו הטוב; שתי הבנות, בסיועו הענייני והרגיש של מייקל-ג'ון, אחיה חובב המילים של מוד.

אמה וונש היא סופרת אמריקנית החיה עם משפחתה בניו המפשייר, ארצות הברית. זהו ספרה הראשון לקוראים צעירים מאוד. פרסמה ספר לנוער, סיפורים קצרים ורשימות בעיתונים.

 

ספרים מאותו מדף

בת המלך והנסיכה, מאת ג'ונתן אמט

נסיכת השמש, מאת דויד גרוסמן

הנסיכה תבוא בארבע, מאת הנס דיטריך שנורה

הנסיכה ההפוכה, מאת נטעלי גבירץ

הנסיכה חכמולוגה, מאת בבט קול

 

מירנדה ומוד הנסיכה והבשום אופן לא-נסיכה מתאים לבני שש עד שמונה.

נירה לוין