אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

מר פלפל וריקוד הגשם


כתב: ציון זכאי

איורים: נֹעַם נדב

מודן 2021

148 עמוד, מנוקד

 

'לחטוף את מי?' שמענו להפתעתנו קול מוכר. היינו טרודים בשיחה ולא שמנו לב שחלפנו על פני מר פלפל שישב על הספסל.
'אף אחד...' עניתי, 'סתם צחקנו. רועי התנדב לעזור לי במשהו עם מאיה, למרות שאני לא באמת זקוקה לעזרה.'
'כולם זקוקים לעזרה לפעמים.' אמר מר פלפל, 'אפילו הגנרל חַמֶזֶג הגדול לא הצליח לגרום לגשם לרדת, וביקש את עזרתי.'
'מי??' שאלתי.
'הגנרל חַמֶזֶג!' אמר מר פלפל. כשראה את המבט המבולבל שלנו התחיל לספר.

 כשאוֹר ואחיה רועי יצאו מבניין בית הספר בסוף יום הלימודים, אור סיפרה לרועי שחברתה הטובה ביותר מסתירה ממנה משהו. רועי ראה שאור מוטרדת והודיע בהתלהבות שיעזור לה 'לחקור את התעלומה ולחשוף את האמת'. בהיותם בדרך קלט אחד המורים חלק משיחתם ושאל למה התכוונו. מאיה הסבירה למורה כי לאמיתו של דבר אינה זקוקה לעזרה, אך המורה החביב החליט לספר לילדים סיפור שיוכיח ש'כולם זקוקים לעזרה לפעמים'.
המורה מר פלפל לא היה אדם רגיל. לפני שנים רבות הוא השתתף בניסוי כימי שהשתבש, והוא חדל להזדקן. אלף ומאתיים שנה חלפו מאז, ובזמן הזה עברו על מר פלפל הרפתקאות מסמרות שיער. בזכות ניסיון חייו העשיר הוא ידע לספר סיפורים מדהימים, ולמעשה היה באמתחתו סיפור לכל עניין ולכל נושא. הפעם בחר מר פלפל לספר מה עבר עליו בשנת בצורת אחת לפני 300 שנה, כשחי באפריקה ויצא למסע בשליחותו של גנרל חמום המוח ושיכור כוח. אף שהגנרל היה חזק ורב השפעה הוא נזקק לעזרה, ורק בזכות מר פלפל נמצא לבסוף השבט הנידח שהכיר את ריקוד הגשם והצליח לשים סוף לבצורת.

הספר בנוי כסיפור מסגרת שבתוכו ארבעה סיפורים פנימיים; חלקי סיפור המסגרת מתארים את הסכסוך הזמני בין אור לחברתה מאיה, ומספקים הצדקה לסיפורי ההרפתקאות המפתיעים, המשעשעים ועתירי הגוזמאות של מר פלפל. הקשר הקלוש משהו בין סיפור המסגרת לסיפוריו של מר פלפל אינו פוגם בעניין שהם מספקים לקוראים. בסך הכול, חלקי סיפור המסגרת תופסים פחות מ-20 מעמודי הספר, ויתר 128 העמודים מוקדשים לסיפוריו של מר פלפל, להנאת הקוראים.

הילדה אור מספרת בגוף ראשון את סיפור הסכסוך עם מאיה, ומר פלפל מספר בגוף ראשון את הסיפורים הפנימיים. אור מתארת מציאות חברתית המוכרת לכל ילד, ומר פלפל מתאר עולם פנטסטי, בדיוני-איגיוני ושופע הפתעות, רמיזות סטיריות ומצבים אבסורדיים הפטורים מגבולות של זמן ומקום. בעוד אור מתארת את המציאות בעברית נורמטיבית, מר פלפל מוסיף להומור ולשנינה שבסיפוריו שפע משחקי לשון; שֵם במבנה של הֶלְחֵם (הגנרל חַמֶזֶג = חם מזג), שם שהוא רצף הברות ששובשה חלוקתן למילים (הטַיָס מָטוֹ סְנוֹפֵל = מטוס נופל), שם אחד לשלושה אחים (ג'ורג' הגדול, ג'ורג' הקטן וג'ורג' הבינוני); המקצועות שמר פלפל לימד באפריקה הם מעין הלחמים בני שלוש מילים שמאחדים שני צירופים ('שחיית חזה עוף' = שחיית חזה + חזה עוף, 'טניס שולחן אוכל' = טניס שולחן + שולחן אוכל); תוארי כבוד תחדישיים (למשל 'הוד חשיבותך', 'הוד מַרְשִׁימוּתְךָ'), וכיו'ב.

מר פלפל וריקוד הגשם הוא ספר שלישי בסדרה על מר פלפל. קדמו לו הסוד של מר פלפל ו-מר פלפל ותעלומת המכתבים המסתוריים. קוראים שלא הכירו את עלילותיו הקודמות ייהנו מהספר החדש ללא קושי לאחר שיקראו את ה'הקדמה קצרצרה' שיש בה הפרטים ההכרחיים על גיבור הסדרה.

ציון זכאי הוא מפתח תוכנה הכותב לילדים.
נעם נדב הוא מאייר, קומיקסאי, תסריטאי ומרצה לאנימציה ב'בצלאל'.

ספרים מאותו מדף:

רודולף התנין מכרכור, מאת דני קרמן

הגשם של סבא אהרן, מאת מאיר שלו

ספר מצחיק-טעים מאת חגית ביליה

ג'לסומינו בארץ השקרנים, מאת ג'אני רודארי

לא תאמינו, אבל זה מה שקרה, מאת יוסי אבולעפיה

 

מר פלפל וריקוד הגשם ישמח מאזינים מגיל ש וקוראים עד גיל עשר.

נירה לוין