אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

ייעוד הפלאות

כתבה: ג'סיקה טאונסנד

מאנגלית: יעל אכמון

זמורה מוציאים לאור 2020 בסדרה 'מרגנית – ספרי מופת לילדים ולנוער'

380 עמוד, לא מנוקד

 

'מוריגן,' אמר ג'ופיטר בקול שונה מאוד מזה שפנה בו אל אבא שלה, 'את לא רוצה לחיות?'
מוריגן נרתעה. איזה מין שאלה זאת? 'זה לא משנה מה אני רוצה.'
'כן, משנה,' הוא התעקש. 'משנה מאוד. נכון לעכשיו זה הדבר היחיד שמשנה.'
[...]
'ברור שאני רוצה לךחיות,' היא אמרה בשקט. זאת הייתה הפעם הראשונה שאמרה את המילים בקול. תחושת הכובד בחזה הוקלה מעט.
'החלטה טובה.' ג'ופיטר חייך; ההבעה הקודרת התפוגגה מפניו באותה מהירות שהפציעה. הוא פנה בחזרה לחלון. 'המוות משעמם. החיים הרבה יותר כיפיים. בחיים קורים דברים כל הזמן. דברים לא צפויים. דברים שלא היית יכולה לצפות להם כי הם... כל כך בלתי צפויים.'
הוא צעד לאחור, מתרחק מהחלון בזהירות, וגישש בחיפוש אחר ידה של מוריגן.
'לדוגמה, אני מוכן להתערב שלא צפית שהמוות שלך יקדים בשלוש שעות.'

מוריגן היא בתו של קורבוס קרואו, אחד מבכירי העיר ג'קלפקס ברפובליקת וינטרסי. על אף ייחוסה המשפחתי המבטיח, מוריגן הוכרה כילדה מקוללת, אחת מקבוצת הילדים המואשמים בגרימת אסונות ובהשפעה מזיקה על שגשוג האוכלוסייה והמדינה כולה, ועל כן יסיימו את חייהם בתום עידן אחד בלבד - שתים עשרה שנות חיים. משפחתה של מוריגן פוחדת ממנה ומתביישת בה, אביה חושש שבגללה ייפגע מעמדו הפוליטי, וכולם יחד, כמו יתר תושבי הרפובליקה, מחכים בקוצר רוח למותה הקרוב. בעוד מוריגן ויתר המקוללים ממתינים למותם, בני גילם שסיימו את לימודיהם הבסיסיים מקבלים הזדמנות לרכוש מעמד והשכלה נוספת במהלך תקופות התמחות אצל פטרונים עשירים – זאת בתנאי שיוכיחו כישרון יוצא דופן.
באופן מפתיע, ביום האחרון של חייה זוכה גם מוריגן בהצעה להתמחות אצל דמות מפתח בעיר הפלאית נוורמור שבמדינה החופשית, אף שאינה מעלה בדעתה שחבוי בה כישרון כלשהו.

הספר הראשון בסדרה, מבחני הפלאוּת של מוריגן קרואו, מתאר את חייה תחת חסותו של ג'ופיטר נורת', חבר האגודה היוקרתית המנהלת את העיר. היא לומדת להכיר דמויות שונות בעיר – בני אדם, בעלי חיים מדברים ויצורים שחציים אדם וחציים חיה, היא זוכה לראשונה בחבר קרוב, מתמודדת על הזכות להתמחות ולהתקבל לאגודה הפלאוּתולוגית ועוברת ארבעה מבחנים מפרכים ועתירי סכנות שבהם נמדדות יכולותיה לעמוד באתגרים. רגע לפני שהיא מצטרפת לאגודה הנכבדה מתברר למוריגן שמאיים עליה אויב אכזר - חרש הפלאוּת, שבידו כוחות רשע בלתי מוגבלים. בו-בזמן מתגלה סוף סוף כישרונה הייחודי: היא עצמה התברכה בכוחות העצומים, יוצאי הדופן, של חרש הפלאוּת ואמורה להחליפו. בסוף הספר מהדהדת השאלה  אם תצליח מוריגן להשתמש בכוחותיה כדי להרחיק מהעיר את חרש הפלאוּת האכזר או שמא תמצא את עצמה בשירותו.
בספר השני בסדרה, ייעוד הפלאות, מוריגן מגלה שכוחותיה המיוחדים מעוררים פחד בכל מי שסביבה, וכי אפסו תקוותיה לתקופת התמחות חווייתית ומהנה ולחברים חדשים.

הרהור על תרגום:

כמו עוד יצירות ספרות מסוג הפנטזיה, סדרת נוורמור מעמידה לקסיקון ייחודי, שחלק ממילותיו מתבארות זוכות להגדרה רק בתודעתם של הקוראים. המונח החדש שהקוראים ייתקלו בו מתחילת הסיפור עד סופו הוא 'פְּלָאוּת', שיש לו זיקה ל'מופלא' ול'פלאיות' (במקור Wunder, הקרובה ל-Wonder התקנית). נראה כי פלאוּת מכוונת למהות חומרית פלאית וקסומה המייצרת ומשפיעה על העיר את כוחות הקסם שמניעים אותה. בעיר נוורמור פועלת האגודה הפלאוּתוֹלוגית, במקור Wundrous society. הדמות המאיימת ביותר בסיפור היא דמותו של חָרָשׁ הפלאוּת (Wundersmith) האפל והאכזר עזרא שָׁאוֹן, במקור Ezra Squall, שמאז שרצח בדם קר רבים מתושבי נוורמור הפך תוארו סמל לזדון חסר גבולות. מעניין מדוע תורגם שמו של חרש הפלאות ל'שָׁאוֹן', שאיננה מייצגת את המשמעות המילולית והפונטית ואת עוצמת החווייה שנושאת Scuall האנגלית.

ג'סיקה טאונסנד, סופרת אוסטרלית, בראה בדמיונה את העיר הפלאית נוורמור בהשראת העיר לונדון האהובה עליה, נטעה בה מרקם עשיר של דמויות והתרחשויות, אינטרסים מנוגדים, מזימות ותחבולות - לצד חברוּת, נאמנוּת ושאיפה לטוב ולצודק, והציבה בה גיבורה שמצליחה להיחלץ מנקודת זינוק חסרת סיכוי ולזכות בהזדמנות לבחור את גורלה.

ספרים מאותו מדף:

מומו, מאת מיכאל אנדה

הפילה של הקוסם, מאת קייט די-קמילו

מיילו בממלכת החכמה, מאת נורטון ג'סטר

השמנפופים והחדחוטים, מאת אנדרה מורואה

הדחליל ומשרתו, מאת פיליפ פולמן

 

ספרי הסדרה נוורמור מתאימים לבני 11 ומעלה, ולחובבי פנטזיה בכל גיל.

נירה לוין