אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

ילדים באים באהבה

כתבה: יעל פדר

איורים: לי קורצווייל

שוקן 2021

26 עמוד, מנוקד.

 

'אני רוצה לספר לכם משהו משמח מאוד,' אמרה ורד הגננת והביטה בילדים בהתרגשות.
כל הילדים הביטו בה בסקרנות ובקשב רב.
'שמתם לב שהבטן שלי קצת גדלה לאחרונה?' שאלה ורד.
חלק מילדי הגן הנידו בראשם, וגיא התפרץ ואמר:
חשבתי שזה בגלל שאת אוכלת הרבה ממתקים.'
כולם פרצו בצחוק, וורד חייכה ואמרה:
'הבטן שלי גדלה כי אני בהריון. יש בבטן שלי תינוק.'

הילדים זוכרים שהגננת סיפרה להם שאין לה בן זוג, ותמר שואלת - 'אז מאיפה בא התינוק?' לפני שהגננת מתייחסת לשאלה של תמר מתעורר שיח סביב שאלה שוורד עצמה שואלת: 'האם רק איש ואישה שהתחתנו יכולים להביא ילד לעולם?' ילדי הגן מספרים על המשפחות שלהם, מגלים שיש משפחות שונות – אבא ואמא שגרים באותו בית, הורים גרושים שאינם גרים באותו בית, שני הורים מאותו מין. ורד מסבירה שגם אמא ותינוק הם משפחה. גיא ותמר חוזרים הביתה ומספרים לאמא על השיחה בגן. תמר חוזרת על שאלתה שנותרה בלא מענה, ואמא מפרטת איך באים תינוקות לעולם, איך נפגשים הזרע והביצית ויוצרים עֻבָּר, מהו רחם ואילו פתרונות עומדים לרשות זוגות נשים (בנק הזרע) וזוגות גברים (בנק ביציות ופונדקאות).   

כדי להקנות לקוראים צעירים ידע ספציפי על משפחות והולדה הכותבת מציבה בסיפורה המגויס דמויות שמהימנותן נמוכה; גננת המשתפת את ילדי הגן בקיומו או בהיעדרו של בן זוג בחייה, וילדים בני חמש הפונים לגננת הרה, שסיפרה להם שלא נישאה ושאין לה בן זוג, ומבקשים לדעת איך קרה שהיא בהיריון. הסיפור אינו קוהרנטי; בשתי הכפולות הראשונות הוא נמסר מפי מספר-עֵד, היודע בדיוק מה קרה בגן, מי שאלו ומי הגיבו ומי השתתפו בשיחה; מהכפולה השלישית ואילך נמסר הסיפור מפי מספרת בגוף ראשון – אימם של ילדי הגן תמר וגיא, שמרחיבה ומפרטת מאוד את המידע שנמסר בגן.
ניכר רצונה של הכותבת למסור לילדים צעירים עובדות מדויקות, שחלקן – למשל על משפחות ומסגרות הוריות שונות - בוודאי רלוונטיות לעולמם של הילדים במציאות החברתית העכשווית. אשר לחלקים העוסקים בבנק הזרע, בפונדקאות, בתהליכי ההפריה ובהגדרת תפקידי המשתתפים בתהליכים אלה – ספק אם הם מתאימים לילדי גן, ואולי אף עלולים לעורר אצל הקטנטנים סימני שאלה ובלבול. בנוסף, המידע המורכב, הכולל תהליכים רפואיים ומושגים חדשים, נדחס ב-26 עמודים, שבכל אחד מהם חלקים שווים לטקסט ולאיורים. כמו בכל ספר מצויר, התוכן אמור להימסר בהקראה רצופה אחת.
נראה שתלמידי הכיתות הנמוכות של בית הספר יהיו קהל בשל יותר ומתאים יותר לקליטת הדברים.     

יעל פדר היא עובדת סוציאלית המפתחת ומלמדת תוכניות חינוכיות להורים ולילדים.

לי קורצווייל היא מאיירת, בוגרת המחלקה לתקשורת חזותית במכון הטכנולוגי חולון.

 

ספרים מאותו מדף:

אז איפה הייתי אני? מאת דורית רביניאן

אני רוצה לחזור לבטן של אמא, מאת טיירי רוברכט

אני רוצה אחות, מאת טוני רוס

בבטן של אמא, מאת תומס סוונסון

אמא, מתי יהיה לנו תינוק? מאת ג'ון ברנינגהם

 

ילדים באים באהבה מיועד לילדי גן, אך יתאים יותר לתלמידי הכיתות הנמוכות של בית הספר היסודי תוך כדי תיווך.    

נירה לוין