אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

הדרקון וסוד הענפים


כתבה: נטעלי גבירץ

איורים: מנחם הַלְבֶּרְשְׁטַט

ספרית פועלים 2021

26 עמוד, מנוקד

 

'חמישה גיבורים שיחקו בגינה –

גיל, אור, בן, עלמה

ומאי הקטנה.

רק תם הגדול בבית נשאר

כי צריך להכין שיעורים למחר.

 

רצים האחים, מניפים אגרופים,

קופצים, בועטים, שיניים חושפים,

מתאמנים בנחישות לקרב הנורא

בדרקון השוכן במרומי הטירה.'

 

כל אחד מחמשת האחים בטוח שהוא ינצח את הדרקון, וכשפורץ ביניהם ויכוח מתערבת אמא ומציעה לילדיה לחפש בחצר ענפים חזקים, כי זה שיהיה בידו הענף החזק ביותר ינצח בקלות את הדרקון. כשהדרקון הנורא מגיע, כל אחד מהילדים מאתגר אותו בענף החזק שמצא, אבל הדרקון שובר ענף אחרי ענף ומסתלק לו. חמשת האחים המאוכזבים מחפשים שוב ענפים חזקים, אבל הפעם, בעצתה של עלמה, הם מתחכמים; במקום להושיט לדרקון ענף אחרי ענף – הם קושרים את חמשת הענפים יחד בסרט ומגישים לדרקון צרור אחד. הדרקון מתאמץ לשבור את הצרור – אך נכשל.
'אמא צוחקת. 'הרי זה ברור! / רק איחדתם כוחות ונגמר הסיפור! / ענפים בודדים, מצרפים אותם יחד / ופלא פלאים – חבורה מנצחת!' '

הסיפור המחורז של נטעלי גבירץ חביב מאוד. הלשון הטבעית והאיורים המפורטים-במידה יוצרים יחד סביבה אופטימית, המכילה בהצלחה את התחרות בתוך המשפחה ואת המאבק המאיים בדרקון, עד לסוף הטוב שכולו שמחה והתפרקות המתח. אף שהסיפור מבקש לקדם ערך מוגדר, הוא חף ממוסרנות ומהטפה. החריזה הטבעית בדרך כלל, המסגרת הפרוזודית הגמישה והמקצב הדינמי בטקסט מוסיפים מאוד על חווית ההאזנה. גם קטנטנים בני שנתיים-שלוש ייהנו מהאזנה לסיפור ומהתבוננות עוקבת בסיפור שמספרים איוריו מלאי החן של המאייר מנחם הלברשטט.

הכותבת שאלה ממקורות יהודיים שונים – מקרא ומדרשים – את הנרטיב המדבר בשבח האחדות: 'אם נוטל אדם אגודה של קנים, שמא יכול לשוברם בבת אחת? ואילו נוטל אחת אחת, אפילו תינוק יכול ומשברם' (מדרש תנחומא); לאמור, כשהפרטים מאחדים כוחות אי אפשר להכניעם. גרסה אחרת מצויה אצל איזופוס, שמספר על בנים שאינם חיים בשלום זה עם זה ולומדים מאביהם כי האחדות ושילוב הכוחות מבטיחים עליונות בכל מאבק (משלי איזופוס, תרגם יעקב שבתאי, שוקן 2016).      

נטעלי גבירץ (1980-) היא סופרת, עיתונאית, תסריטאית ומאיירת ישראלית. ב-2017 זכתה בפרס שרת התרבות והספורט בתחום היצירה הספרותית העברית לילדים ולנוער על שם דבורה עומר. מוכרת לקוראים הצעירים בגיל בית הספר בזכות ספרה הנסיכה ההפוכה.

ספרים מאותו מדף:

אגדת קמצא ובר-קמצא, עיבדה שהם סמיט

חכמינו לימינו, עיבד אורי אורבך

משל על שועל, עיבדה שהם סמיט

האגדות שלנו, עיבדה שהם סמיט

משלי משלי, חכמת שלמה המלך, עיבד והרחיב אפרים סידון


הדרקון וסוד הענפים
ישמח מאזינים מגיל שלוש וקוראים עד גיל שבע.

נירה לוין