אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

לצפות בכוכבים


מאת: ג'ן ואנג

צביעה: לרק פין

מאנגלית: דנה טל

כנרת 2021

רומן גרפי, 209 עמוד, לא מנוקד

 

-          - זאת הבת של יוּאֶן, מוּן לין. אמרתי לילדה לבוא ולקחת לה אוכל. אני מרחמת עליהן.

-          - מה קרה?

-          - אני חושבת שיש להן קשיים כלכליים. קשה לאמא ובת לחיות לבד ולהתפרנס רק ממשתלה, אתם יודעים...

-          - אני מבין...

-          - יואן אמרה שאולי הן יעברו דירה למקום זול יותר. אמרתי לה שננסה לעזור.

-          - חוץ מלתת לה עוד קצת עבודה בכנסייה, אני לא יודעת מה עוד אני יכולה לעשות.


כריסטין גרה עם הוריה ועם אחותה הקטנה בפרבר אמריקני טיפוסי. היא לומדת בבית הספר, מנגנת בכינור בתזמורת לצד נגנים צעירים כמותה, ומשפחתה היא חלק מקהילה פעילה. גם במשפחה החביבה של כריסטין קיים מתח מסוים בין ההורים לבתם והוא מוצג כבר בתחילת הסיפור; הוריה הגאים של כריסטין צופים בה בהנאה ובגאווה כשהיא מנגנת בקונצרט של התזמורת, אך מיד אחרי הקונצרט מביעים את מורת רוחם מכפתור לא רכוס בצווארון חולצתה – 'עכשיו זה יהיה בכל התמונות וכולם ישאלו למה כריסטין נראית שונה', ואף מאיצים בה להירשם למופע הכישרונות של בית הספר – 'אולי זה תמריץ טוב בשבילך להתאמן יותר! אני בטוח שאת יכולה להיות טובה יותר ממנה!'. כריסטין, כמתבגרת צעירה, מסתייגת הן מהציפייה שלא תסטה מן הכללים שהוריה מציבים לה והן מהלחץ להצטרף למסגרת תחרותית שעלולה לגרום לה עוגמת נפש.
דמות חדשה הנכנסת לסביבה המשפחתית-קהילתית של כריסטין משנה את חייה. המוניטין של מוּן, בתה של פועלת במשתלה, עובר מפה לאוזן ('את רואה את הילדה הזאת שנכנסה כרגע? אל תתקרבי אליה. שמעתי שהיא מרביצה') ומרחיק ממנה את בני גילה, אולם הנסיבות מפגישות אותה עם כריסטין. מה שהתחיל כקשר כפוי ומאולץ הפך לחברוּת קרובה; בזכות מוּן היצירתית, הספונטנית והמשוחררת מביקורת עצמית הצליחה כריסטין להיפרד מחובת הציות למוסכמות הקהילתיות ולתת מקום לרצונותיה בלי לפגוע במבוגרים סביבה. כמו כן מצאה בתוכה את האומץ לבטא את עצמה בדרכה, ואת היכולת לחמול ולתמוך באחרים.

לצפות בכוכבים מצליח להציג דמויות מורכבות ואמינות. אביה של כריסטין דורש מבתו להקפיד שתלבושתה לא תסטה מן המצופה מבנות בגילה במשפחה ובקהילה, אינו חושש לדרבן אותה להגיע להישגים ואינו מכיר בצורך שלה לבטא את עצמה בדרכים אחרות. בו-בזמן האב והאם נוהגים בחמלה ובנדיבות בהציעם את יחידת הדיור שלהם לאם יחידנית ולבתה שנקלעו לקשיים כלכליים, מקבלים את השתיים בלבביות ועומדים על כך שכריסטין תעשה מאמץ להתחבר עם הילדה החדשה. דמותה של כריסטין מתפתחת באופן אמין; הקוראים חווים יחד עם כריסטין את התהדקות הקשר בינה לבין מוּן ואת הרגשות האמביוולנטיים שמעוררת בה מחלתה של מון. בסופו של הסיפור כריסטין ואביה מנהלים שיחה כנה ומכבדת, המביאה אותם להבנה הדדית ולהתקרבות.          

ג'ן ואנג, קומיקסאית, מאיירת וסופרת אמריקנית (1984-), ביססה את הרומן הגרפי שלה אירועים מילדותה ומהתבגרותה. כמו גיבורת הרומן כריסטין היא נולדה באמריקה וחיה בקהילת המוצא שלה - מהגרים מסין ומטַייְווַן. כמו הגיבורה האחרת מוּן התגלה במוחה גידול שחייב ניתוח מסכן חיים. כמו שתי גיבורות הרומן היא חשה שונה מהסובבים אותה. באחרית דבר היא מספרת: 'ככל שמצופה ממך להיות דומה לקבוצת אנשים, כך את מרגישה ביתר שאת את השוני בינך וביניהם. אם לא הייתי כמו הילדים האסייתים האמריקאים האחרים, למי הייתי אמור להידמות? לקח לי שלושים ושלוש שנים להגיע לשלב שבו יכולתי להרהר בנינוחות על הרגשות האלה. כתבתי את לצפות בכוכבים כדי לרפא את עצמי, ובאותה מידה כדי להראות שגם בקהילה ייחודית מאוד קיים מגוון רב של חוויות שונות.'

ספרים מאותו מדף:

המסמכים הסודיים של גברת פרנקוויילר מאת א'ל קוניגסברג

ממלכת טרביתיה מאת קתרין פטרסון

מה שקרה לברנבי ברוקט מאת ג'ן בוין

באד, לא באדי מאת כריסטופר פול קרטיס

פלא מאת ר'ג' פלאסיו

 

לצפות בכוכבים מתאים לבני תשע עד שתים עשרה.

נירה לוין