אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

מה קרה?

כתב: ד'ר דון יוּבְּנר

איורים: קארה מקהייל

מאנגלית: ארז אשרוב

כתר 2021

87 עמוד, לא מנוקד

הספר מה קרה? הוא מדריך לילדים ולהורים, שמטרתו לעזור להורים לדבר עם ילדיהם שמגיל שש עד 12 על אירועים משמעותיים המתרחשים בסביבתם הקרובה או הרחק, בעולם הרחב, כאלה שהם לא חוו בעצמם. אין זה הכלי לטיפול בילדים שחוו בעצמם אירוע טרגי או טראומה בחייהם שלהם. 

הספר מיועד לקריאה של ילד בתיווך או בליווי הורה. הוא מדריך את המבוגרים בניהול השיחה מה קרה? איפה? מתי? מדוע? ומציע תשובות לשאלות נפוצות וכלים להרגעת פחדים. הספר מזמין את הילדים לפעילויות כתיבה וציור שעשויים להקל עליהם לעבד את רגשותיהם.

בהקדמה המיועדת למבוגרים (הורים או מבוגרים מטפלים אחרים) מפורטים שבעה קווים מנחים למי שמנהלים עם ילדים שיחות על אירועים קשים, לדוגמה:
ניהול השיחה רק לאחר שהמבוגרים עצמם  עיבדו את המידע ויכולים לשלוט ברגשותיהם; שימוש במונחים פשוטים שהילדים מכירים והימנעות מפרטים מחרידים; הימנעות מהכללות או תיוג של קבוצות באוכלוסייה; התמקדות בהיבטים החיוביים של אירועים קשים, כמו הסיוע שהנפגעים זוכים לו, תרומה או פעולה מסייעת אחרת שמשפחת הילד יכולה לעשות, וכיוצא באלה.
בספר עשרה פרקים הפונים לילדים עצמם. הפרק הראשון, 'מה קרה?', מציף את המתח והשינויים האחרים שהילדים מזהים בהתנהלות המבוגרים כשמתרחש אירוע דרמטי או מאיים, ואת התועלת שבשאלות ובדיבור גם על דברים מפחידים. הפרק מזמין את הילדים להחליט איך יקראו את הספר – כולו או בחלקים לפי צורך, לבדם או בחברת מבוגר. הפרק השני מסייע לילדים להבין את המורכבות בסערת הרגשות המאפיינת את מי ששומעים על אירוע חמור או מפחיד; למה משהו שלא קרה לנו משפיע עלינו? הפרקים הבאים עוסקים במצב הכוננות של המוח, באיסוף וצריכת מידע אמין ובבחירה מודעת של מקורות המידע, בגורמים שעשויים להושיט עזרה, בהשבת תחושת הביטחון, בדרכים שבהן ילדים יכולים לעזור לעצמם, וכן עוד.

' 'עמידות' מוגדרת כיכולת להתאושש ממצוקה. איכויות בריאותנו ורווחתנו תלויות בה. אם תחשפו את ילדיכם לפיסות מדודות של אירועים מהעולם האמיתי ותעזרו להם לעבד את המחשבות והרגשות שלהם, תסייעו להם לבנות את המיומנות הקריטית הזאת. יחד תוכלו ללמוד על דברים רעים מהותיים שמתרחשים בעולמנו, להכניס אותם לפרספקטיבה נכונה [...] יחד תוכלו להחליט במודע להתמודד עם מצוקות באופטימיות ובאהבה.' (מן ההקדמה לספר).

ספרים מאותו מדף:

תשמור על העולם, ילד, מאת ג'ון גאבנה

משפחת הקופים, מאת מרטין ג'נקינס

עשרה קופים ספר המספרים, מאת אנתוני בראון

משלים פילוסופיים לילדים, מאת מישל פיקמל

נדיבות, מאת אליסון גרין

 

מה קרה? מתאים לבני שמונה עד שתים עשרה.

נירה לוין