אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

לאן לאן? לגן!


כתב: ע' הלל

איורים: איה גורדון נוי

הקיבוץ המאוחד 2020

20 עמוד, מנוקד

 '...

בֹּקֶר טוֹב!
צוֹהֵל הָרְחוֹב:
לְאָן לְאָן?

לַגַּן!

הַבֹּקֶר אוֹר
וְקוֹל צִפּוֹר:
לְאָן לְאָן?
לַגַּן!

...'

הספר החדש כולו מחזיר לקדמת הבמה שיר ותיק אחד של ע' הלל, ששמו במקור 'בוקר טוב', והוא מתאר חוויה שהייתה מוכרת לכל פעוט ישראלי – ההליכה היומית לגן הילדים. בימים שבהם רוב הפעוטות מוסעים לגנים - ולא תמיד בידי הוריהם, וזאטוטים המפטפטים בדרכם לגן עם הורים שזמנם בידם (והטלפונים שלהם בכיסם) אינם מראה שכיח - נעים לזכור ולהזכיר את האפשרות האחרת, הטבעית, הרצויה.  מקומו של השיר של ע' הלל הוא על המדף הנגיש לקטנטנים, והאזנה לו מפי מבוגר תשמח אותם כשיזהו בו את עצמם.
השיר נדפס בראשונה בקובץ השירים לילדים בוקר טוב שראה אור לפני ששים שנה בדיוק (הקיבוץ המאוחד 1961) והיה הראשון ב-24 שירים, ביניהם 'יואש', 'לישון', 'הנמלה' ועוד רבים וטובים -  הנחשבים נכסי צאן ברזל של התרבות העברית לילדים. חלק מהשירים עוטרו אז באיוריה של מיכל אפרת, בשני צבעים כמקובל בשנים ההן. השיר 'בוקר טוב' זכה לאיור משלו – טור של ילדים בדרכם לגן. ביניהם קל לזהות את הילדים המתוארים בשורות 'וּלְנִסִּים חֻלְצַת פַּסִים', 'וְסֶרֶט לְגִילָה', 'וּלְיוֹאָשׁ / יֵשׁ כּוֹבַע קַשׁ'.  

באכסנייה החדשה שלו ובשמו החדש
לְאָן לְאָן? לַגַּן! זכה השיר לשפע של תשומת לב שהעניקה לו  המאיירת איה גורדון נוי: שורות השיר פוזרו על פני עשר הכפולות של הספר. בכל עמוד שלוש עד שבע מילים בלבד, והן מופיעות על רקע של איור קולאז'י עשיר בפרטים - כאלה שמופיעים בטקסט ואחרים המזמינים התבוננות ודיבור. כך בכפולה הראשונה, סביב המילים 'בֹּקֶר טוֹב! / צוֹהֵל הָרְחוֹב: לְאָן לְאָן? / לַגָּן' נמתח רחוב מִקְּצֵה הַכְּפוּלָה לְקָצֶהָ, ונראים בו בנייני מגורים, כביש ומדרכה, נוסעים באוטובוס ובמכוניות, רוכבי אופניים והולכי רגל, ובכולם זוגות של ילד/ה ומבוגר/ת. שאלה אחת מתעופפת מן המרפסות, מדוכן הירקות, מחלון פתוח לרווחה של בית קטן ואפילו ממקורי הציפורים: 'לאן?', והיא מוסיפה חגיגיות ושמחה לשעת הבוקר המיוחדת הזו. בכפולות הבאות קל לזהות את הילדים חנן ודן, יעל ורוּת ש'אָצִים לַגָּן [...] בִמְהִירוּת', את טל שיש לה 'בַּקְבּוּק וְסַל / וְיֹפִי שֶׁל / סַנְדָּל', ואת החביבים האחרים.

קטע הסיום של השיר – '
וְאִמָּהוֹת / טוֹבוֹת מְאוֹד/ יָד נוֹתְנוֹת / וּמְלַוּוֹת / אֶת הַיְּלָדִים הַנֶּחְמָדִים' מופיע על רקע איור החותר תחת הבלעדיות המגדרית המקובעת בטקסט; הורים משני המינים מלווים את ילדיהם בדרך לגן. החייאה-בזמנה של יצירת ספרות שכֹּחָהּ במותניה.

לאן לאן? לגן! מתאים לבני שנתיים עד ארבע, ולהורים שהלכו לגן כשהשיר הזה באוזניהם.

נירה לוין