אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

כראמל ואני

כתבה: מאירה ברנע-גולדברג

איורים: רמי טל

כנרת 2020

158 עמוד, לא מנוקד

 '... ולמה אני מספר לכם את זה? כי אולי גם אתם, בדיוק כמוני, לא תרצו לשכוח דברים על עצמכם. אז החלטתי לתת לכם מתנה. יומן מיוחד במינו, בדיוק כמו שהיה לי. תמלאו אותו בזמנכם הפנוי בכל הדברים שחשובים לכןם, ואחרי שתסיימו תנו אותו למשמרת להורים שלכם או למבוגר אחר שאתם סומכיםן עליו, ותבקשו ממנו להחזיר לכם אותו כשתהיו בני 100... כלומר, בני 20. תתכוננו כבר מעשיו להפתעה גדולה. זה יהיה סופר מיאו. תסמכו עליי!'

כראמל החתול הוא גיבור סדרה בת ארבעה ספרים על חתול רב-מעללים, שאחד מאבותיו היה, כך נראה, החתול במגפיים בכבודו ובעצמו. הספר החדש בסדרה אינו מציג את המשך קורותיהם של גיבורי הסדרה, אלא מתמקד בקוראים עצמם, ומציע להם שלל פעילויות שיחזירו אותם לזיכרונותיהם, לפרטים הקטנים של הולדתם ושל ילדותם המוקדמת, לתחביביהם, להעדפותיהם האישיות ולעמדותיהם בעניינים שונים. הכתיבה ביומן על פי הנחיותיו של כראמל תיצור לכל קורא וקוראת מעין יומן אישי או תמונת דיוקן המצוירת במילים.   

כראמל, שיכול היה להיאלם (או להיעלם), להניח לקוראים למלא בזמנם החופשי את היומן שהכין להם, ולכל היותר לחזור ליללת פרידה בעמוד האחרון של הספר מגייס את עצמו לתפקיד המארח, המנחה, המסביר והמעודד. כמי שידוע בחיבתו לעצמו ('ואם יורשה לי להחמיא לעצמי מהמם ומקסים, גאון ומושלם') הוא אינו מחמיץ הזדמנויות לתשומת לב, ולפני כל הצעה לקוראים הוא מסביר ומדגים אותה בעזרת פכים קטנים מחייו שלו. למשל, תחת הכותרת 'מי אני ומה שמי' הוא משתבח בשמו המקורי, ורק אחרי זיכרונותיו מהיום הראשון בכיתה א הוא מזמין את הקוראים לספר על עצמם בעזרת שאלות מנחות: איך קוראים לכם? למה קראו לכם ככה? מה אתם חושבים על השם שלכם? אתם מכירים עוד ילדים עם השם הזה? כמה? בהמשך הוא שולח את הקוראים לחפש ברשת אנשים מפורסמים הנושאים אותו שם, מראה איך אפשר לדרוש את השם הפרטי כאילו היה ראשי תיבות (כלומר להפוך אותו לאקרוסטיכון), ולבסוף מציע להם לפרט באילו שמות חיבה פונים אליהם בני המשפחה השונים. בשולי הדפים כראמל מוסיף הצעות מעשיות ('אל תשכחו שאתם יכולים לבקש שיפסיקו לקרוא לכם בשמות שאתם לא אוהבים!'), וחד חידות בקיאות ('זוכרים באיזה ספר מופיע המשפט ... ?') המעמידות במבחן את מי שקראו את ספרי הסדרה על כראמל החתול.

הפנייה אל הקוראים לרוב חברית, למשל 'בא לכם לאסוף זיכרונות ראשונים מאנשים שאתם אוהבים?' או 'רוצים לנסות לצייר את זה?', אבל יש גם פניות דידקטיות, כמו 'כתבו את שמות הספרים שקראתם במקומות המתאימים'. יש ביומן גם שאלות נטולות הקשר במתכוון ומשעשעות, כמו 'האם אתם מציצים בסוף של ספר לפני שאתם קוראים אותו?' וכאלה שהן חטטניות-במתכוון ומשעשעות לא פחות, כמו 'גיליתם חור בגרב - תגרבו אותו בכל זאת?' תמצאו ביומן גם משימות ציור, שעשועונים מצוירים, מבחני אישיות, מדריך לבחירת מתנות, תפזורת של שמות דמויות מספרי הסדרה, סקרים וכיו'ב פעילויות פנאי. התוספות הגרפיות ברוח קומיקסית יוצרות אווירה של קלילות משוחררת.       

ספרים מאותו מדף:

יומן אישי מאת איריס בוים רונן

גובולינו חתול מכשפות, מאת אורסולה מוריי ויליאמס

ג'ני ומועדון החתולים, מאת אסתר אווריל

החתולים של קופנהגן, מאת ג'יימס ג'ויס

ג'ורג'י, מאת דקלה קידר

ג'לסומינו בארץ השקרנים, מאת ג'אני רודארי

 

כראמל ואני - ספר אישי ישמח קוראים בני שמונה עד שתים עשרה, בעיקר חובבי שאלונים, רשימות של פרטים וספרי זיכרונות.  

נירה לוין