אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

נסו את זה בבית 2


כתבו: מדעני מכון דוידסון, הזרוע לחינוך מדעי של מכון ויצמן

איורים: פריאל חכים

סיגליות 2020

44 עמוד, מנוקד

 

'לפניכם אוסף ניסויים מדעיים פשוטים וכיפיים, שתוכלו לערוך בקלות עם ציוד וחומרים רגילים הקיימים בכל בית! הניסויים מתאימים לגילאי גן וכיתות יסודי, מומלץ בליווי מבוגר. לצד רשימת החומרים הדרושים, כל ניסוי כולל גם תיאור מפורט של שלבי התהליך והסבר בהיר כיצד מתרחשת התופעה [...] והכול בשפה פשוטה ובלוויית איורים מלאי חיים והסברים בגובה העיניים.'

בהתאמה להבטחה שבפתיח הקצר, כלולים בספר 16 ניסויים פשוטים למדי. כל אחד מהם תופס כפולה שלמה, ושמותיהם מופיעים בתוכן העניינים המעוצב כמסלול של משחק קופסה: ים בתוך בקבוק, כתב סתרים, ביצה ללא קליפה, סירת מרוץ שפועלת על סבון ושמות אחרים מעוררי עניין.

התבנית העיצובית האחידה של הניסויים מאפשרת התמצאות מהירה בספר: תחת כותרת מסקרנת (למשל 'הר געש של קצף') מפורטת מהות הניסוי ('בניסוי הזה נגלה איך ליצור בתוך בקבוק מעין ים עם גלים, שאפשר להשיט עליהם סירה קטנה, בזכות התכונות של השמן והמים'). מהלך הניסוי מאורגן בשלושה חלקים: תחת 'מה צריך?' מצויה רשימת החומרים והכלים במילים ובאיורים. תחת 'מה עושים?' מצויים שלבי הניסוי הממוספרים. תחת הכותרת השלישית 'מה קורה?' מתוארת התוצאה הצפויה של הניסוי, למשל: 'החומץ וממס את קליפת הביצה, ומתקבלת ביצה בלי קליפה'.

החלקים האלה של הטקסט אכן מתאימים גם לילדים צעירים מאוד, גם לילדי הגנים. הטקסט הקצר והענייני מנוקד, גודל הגופן נוח, הטקסט הקצר כתוב בלשון ברורה ומדויקת בכתיב מלא ונוח לקריאה, ושפת האיור ממחישה היטב את ההוראות. יחד נוצר מכלול בהיר, אסתטי ומזמין.

בכל כפולה, על רקע ירקרק ותחת הכותרת 'מדוע ולמה?' מופיע החלק הרביעי של הניסוי - הסבר מדעי לתופעה שהודגמה. כאן שפת הטקסטים מדעית, יש בהם שפע של מונחים ('גז פחמן דו-חמצני [2CO]', 'חומצה', 'גז נוטה להגיב עם חומצות'), והמשפטים מורכבים וארוכים יותר. חלקים אלה בספר אינם מתאימים לילדים צעירים ומיועדים לתלמידי הכיתות הגבוהות של בית הספר היסודי ולסקרנים אחרים.  

חותמת את הספר הידידותי הזה כפולה של מילון מונחים. כאן יוכלו המתעניינים ללמוד מהם אינדיקטור pH, דֶנָטוּרַציה, כוח עילוי, יונים (במלעיל) ומונחים אחרים. המילון אמנם מנוקד אך הוא מתאים לנוער, למורים ולמבוגרים.

ספרים מאותו מדף:

דוקטור מולקולה, מאת אורי וייל

תומס אדיסון, ועוד בסדרה 'ממציאים ומגלים', מאת תמר כוכב

חתול בא הביתה, מאת תמי שם-טוב

נער אחד עקשן, מאת יאנוש קורצ'ק

היסטוריה של המדע לצעירים מכל הגילים, מאת ויליאם ביינום

 

נסו את זה בבית מתאים לבני שש עד שתים עשרה ולמתעניינים אחרים.

נירה לוין