אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

מוזיאון החלל


כתב: רַמָאן פְּרינְגָ'ה

אייר: כריס ווֹרמֶל

מאנגלית: עמנואל לוטם

שוקן 2020, בסדרה 'ברוכים הבאים למוזיאון'

92 עמוד, לא מנוקד

 

'הכוכבים והגלקסיות רחוקים עד כדי כך שכמעט אין לנו סיכוי לבקר בהם. כל מה שאנחנו יודעים על גרמי השמיים המרוחקים האלה נובע מהתצפיות שלנו באנרגיה שלהם – בקרינה שהם פולטים.
האור הוא סוג הקרינה היחיד שאנו יכולים לראות בעינינו, אבל יש עוד סוגי קרינה שאותם איננו יכולים לראות, וביניהם קרני גאמה, קרני רנטגן (שנקראות גם קרני
X), על-סגול, תת-אדום, גלי מיקרו וגלי רדיו. הקרינה עוברת במרחב כגלים בעלי אורכים שונים, וכל הסוגים יחד 'הספקטרום האלקטרומגנטי' (בעברית נקרא הספקטרום גם מִקְשֶׁתֶת).'

מוזיאון החלל הוא ספר חדש בסדרה 'ברוכים הבאים למוזיאון'; קודמיו הם מוזיאון הצמחים, מוזיאון החיות, מוזיאון הדינוזאורים.  בספר הגדול (27X38 ס'מ) שבעה פרקים, כל אחד מהם מבקש להאיר את תמונת החלל מנקודת מבט אחרת. מכיוון שהספר מבקש לדמות ביקור במוזיאון, כל פרק הוא מעין תחנה בסיור בין תצוגות מוזיאליות. כך למשל - 'תצוגה ראשונה – מבט על החלל. קרינה ואור; טלסקופים; מצפי כוכבים מודרניים; טלסקופי חלל'. או 'תצוגה שלישית – השמש; הקשר בין השמש לכדור הארץ; מות השמש'. כל תצוגה כזו נפתחת בעמוד המפרט את תת-הנושאים, וכוללת טקסטים ארוכים למדי ואיורי ענק, שלצד כל אחד מהם 'מפתח מוצגים' המספק הסברים לפרטים באיורים. רוב התצוגות תופסות כ-10 עמודים כל אחת, והארוכה ביותר – על מערכת השמש – משתרעת על פני 27 עמודים ומוסרת מידע מפורט על כל אחד משמונת כוכבי הלכת ועל אחדים ממיליוני הגופים המקיפים את השמש.

הספר נחתם במבחר מקורות לקריאה נוספת. לצד שמות ספרים, שרובם אינם מתאימים לקורא הצעיר הממוצע (כמו קיצור תולדות הזמן – מן המפץ הגדול ועד חורים שחורים מאת סטיבן הוקינג), תמצאו  כתובות של אתרים ברשת - מודפסות וכמובן לא נגישות.  

'חלל' היא מילה מסעירה כשם שהיא עמומה; קשה לתפוס את מהות המרחב העצום, לשער את גבולותיו ולהבין את התנועה הסינכרונית במרחביו. הטקסט רצוף מונחים מדעיים ('שיטת המהירות הרדיאלית', 'משיכת הכבידה', 'פלזמה שמשית', 'מדגרות בין-כוכביות', 'תהליכי היתוך גרעיני' וכיו'ב), מפרט שמות חומרים ונוקט מספרים אסטרונומיים קשים לתפיסה. עשרות האיורים הגדולים מרהיבים, אך קשה להעריך את תרומתם להבנת הפרטים. המידע מוגש בגושים מונוליטיים, אחידי גודל, צבע וגופן ובלשון פורמלית, תוך התעלמות מאפשרויות העיצוב והטיפוגרפיה שעיניים צעירות מחפשות כיום. גם לשון הטקסט אינה מתאמצת לזכות בקשב של הקוראים הצעירים.

הכיתוב 'לכל הגילים' הוא חלק מהלוגו של הסדרה המתנוסס על הכריכה, אבל רחוק מלהיות הולם: הספר פונה לפלח צר למדי של קוראים צעירים, שהתברכו ביכולת קוגניטיבית גבוהה ובידע כללי ושפתי רחב, שיוכלו להתקדם מפענוח של מילים להבנה ולעיבוד של ידע חדש.

ספרים מאותו מדף:

היסטוריה של המדע לצעירים מכל הגילים, מאת ויליאם ביינום

לגור על כדור, מאת עדולה

זאתורה, הרפתקת חלל, מאת כריס ואן אלסברג

צ'רלי ומעופפלית הזכוכית, מאת רואלד דאל

משפחת המומינים - כוכב השביט מגיע, מאת טובה ינסון

מוזיאון החלל עשוי להתאים לחובבי חלל מושבעים מגיל 11 ומעלה, אך פונה בעיקר למתבגרים חובבי מדעים מדויקים.

נירה לוין