אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

כאב בטן

כתבה וציירה: ריינה טלגמאייר

צביעה: בריידן למב

מאנגלית: אורנה כץ

כנרת בית הוצאה לאור 2020

רומן גרפי, 211 עמוד, לא מנוקד

 

'היי, ריינה. אני לורן.

אני עומדת להיות המטפלת שלך.

אמא ואבא שלך דיברו איתי על מה שקורה.

אני אפגוש אותם מדי פעם כדי להתעדכן. אבל!

מה שחשוב זאת את. אני רוצה שתרגישי כאן בנוח!

[...]

כאן זה מקום מוגן, ריינה. את יכולה לדבר על כל דבר שתרצי.

אז... את רוצה לספר לי קצת על הסיבה שאת כאן היום?

במילים שלך?'

 

ריינה בת העשר היא הבת הבכורה במשפחה אמריקנית שרבות כמותה מצויות בספרות האמריקנית לילדים. לריינה יש אח פעוט ואחות צעירה, זוג הורים שאוהבים אותה ודואגים לשלומה, וחברות שנעים לה במחיצתן. ברומן הגרפי ריינה מספרת בגוף ראשון על המצוקה שהתחילה בכיתה ד וליוותה אותה במשך חודשים ארוכים; התקפים של כאבי בטן והקאות בבית ובבית הספר גרמו לה אי נעימויות רבות. היא נעשתה ערה יותר ויותר לרגשותיה ולמראה שלה ('הייתי ילדה לחוצה, מודעת לעצמה') ולא ידעה להסביר לעצמה פחדים שהטרידו אותה. עם הזמן ירדו הישגיה בלימודים והיא פקפקה ביכולתה  להצליח. המצב החריף בכיתה ה. המטלות הלימודיות הבהילו את ריינה וגרמו לה להתקפי חרדה. היא הגיבה בתוקפנות ללגלוג של חברים לכיתה, ונסחפה להתנהגויות לא רציונאליות מחשש שאחרים ידביקו אותה במחלות. גם סימני השאלה שעוררה ההתבגרות המינית היו ברקע. כשריינה החלה להימנע מאכילה הבינו הוריה שהיא זקוקה לעזרה, ומצאו את הדמות המקצועית המתאימה.

רק אז התחילו הדברים להשתנות. ההורים כיבדו את הצורך של ילדתם בפרטיות, וריינה זכתה במעין חדר לעצמה. אבל בו-בזמן היא נאלצה לגלות סובלנות לנוכחות החדשה של סבתא בדירתם הקטנה. במהלך הטיפול היא למדה להקשיב לעצמה, למדה שכדאי לנסות דברים לפני ששוללים אותם, רכשה טכניקות להרגעה עצמית, ובעיקר הבינה שלא בכל היבט של חייה היא יכולה לשלוט. בסופו של דבר ריינה לומדת לשתף את חברותיה בחוויות שלה - גם באלה הטובות פחות, זוכה להבנה ולתמיכה ומעניקה ומשמשת גם היא אוזן קשבת לאחרות המתמודדות עם אתגרים דומים.           

באיור התופס את הכפולה הראשונה של הספר נוף לילי ממרחק: אורות מרמזים על שכונות מגורים, ביניהן יערות או כתמי שטחים ריקים, שרשרת אנטנות ועמודי חשמל המזדקרים מן האדמה לגובה עצום, והמראה כולו מוקף שרשרת הרים צפופה, עצומה. הנוף נשלט בצבעי שחור, צהוב אוֹקֶר וגוני סגול. הכפולה הבאה גם היא לפני תחילת הסיפור מציגה קטע משכונת מגורים בשעת לילה; מראה המכוניות החונות תחת אלומת אור של פנס רחוב וסביבן בתים אפלים יוצר מתח של סכנה קרובה. בעמוד השמאלי מופיעה רק הקדשה קצרה 'לכל מי שמרגיש פחד'.

שמו של הספר במקור – Guts – נושא משמעות כפולה; guts באנגלית – מעיים, מילה המכוונת לכאבי הבטן של ריינה, ובאנגלית המדוברת פירושה אֹמֶץ, רמז להתמודדות הרגשית שנדרשה לה.  

ריינה טלגמאייר (1977) היא קריקטוריסטית, מאיירת וסופרת אמריקנית המוכרת לקוראים ישראלים בזכות חיוך, אחיות, רוחות, דרמה והסדרה מועדון הבייביסיטריות.

כאב בטן, הרומן הגרפי החדש של ריינה טֶלגֵמֵאייר, מסתפק ביריעה פואטית קצרה. בסגנונו הישיר והחסכני הוא פוגש את קוראיו בדיוק בַּמקום שבו הם נמצאים ובַזמן שהם עשויים למצוא בו את עצמם.

ספרים מאותו מדף:
פלורה ויוליסס,
מאת קייט די-קמילו
ארטיסט כזה, מאת קרלה אושנק
מתגלגלת, מאת ויקטוריה ג'יימיסון
לוֹיְדֵעַ, מאת יוֹקֵה פַן לֶוֶן
המסע לארץ הקדמונים, מאת מיכל ורשאי-ארלוק

 כאב בטן מתאים לבני שמונה עד אחת עשרה.

נירה לוין