אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

דואר דרקונים

כתבה ואיירה: אֶמָה יַארְלֶט

מאנגלית: יעל קליפר

שוקן לילדים 2020

30 עמוד, מנוקד

 

'יום אחד מצאתי דרקון.

קיוויתי שהוא יישאר.

תמיד רציתי דרקון!

אבל... הדרקון הקטן הזה נראה כמו מישהו שיכול להעלות את הבית באש...

אז עשיתי את הדבר המובן מאליו.'

 

אלכס, הילד שמספר את הסיפור, מוצא במרתף הבית דרקון קטן. הילד היודע שדרקונים יורקים אש ממהר לכתוב מכתב למכבי אש, כי 'הם יידעו מה לעשות'. זו היא תחילתה של התכתבות מתמשכת בין הילד שמולו דרקון קטן אך מסוכן לנמענים שונים שדרושה לו עצתם. מכבי האש מייעצים לאלכס להתיז מים על הדרקון כדי למנוע שריפה בבית. אחר כך אלכס משגר מכתב לְקָצָב חובב בשר, ולומד ממכתב התשובה במה עליו להאכיל את הדרקון, וכך הלאה. הפנייה האחרונה של אלכס היא לחברתו הילרי. הילדה, על אף גילה הצעיר, יודעת שאין מנוס מפרידה מהדרקון. לעומת המבוגרים שכל אחד מהם רואה את המציאות בעין אינטרסנטית, הילדה שעדיין כותבת בשגיאות כתיב משמיעה את הקול החברתי-סביבתי של הספר. היא חושבת על טובתו של הדרקון הסובל, ומעודדת את אלכס לשחרר את הדרקון ולהניח לו לחיות את חייו בטבע, בין יערות ואגמים.

המכתבים שהילד אלכס מקבל בדואר כתשובות לפניותיו הם הגימיק של הספר; כל מכתב נדפס על גיליון נייר קטן וקופל אל תוך מעטפה מעוצבת המודבקת לדף בספר. הילדים בוודאי ישמחו להוציא כל מכתב מהמעטפה שלו, להתבונן בו ולשמוע את תוכנו, אך מאחר שהמכתבים המקופלים מתאימים במידותיהם למעטפות בדיוק מתסכל - נראה שמוצרי הנייר הללו יתבלו בתוך זמן קצר; הידיים הצעירות יתקשו להוציא מכתב מהמעטפה - ויתקשו עוד יותר להכניסו חזרה למקומו בלי לגרום נזק, וחבל. המחיר הגבוה יחסית המוטבע על הכריכה האחורית הוא בוודאי תולדת העלות הגבוהה של ההפקה.   

הטקסט בעמודי הספר מועט וברור ונדפס באות גדולה, אך בכל המכתבים שבמעטפות הטקסטים ארוכים יותר, וכולם שופעים רמזים, צירופי לשון ומשחקי מילים המבקשים ליצור סביבה תמטית-סמנטית רלוונטית למצוקתו של אלכס אך בו-בזמן הומוריסטית. למשל, מפקד לוחמי האש שענה על מכתב ה'הצילו!' של אלכס נקרא נוּר אֵש; אגודת לוחמי האש שוכנת בגבעת כִּבְשַן אֵש 999 (המספר 999 היה לפני עשרות שנים מספר הטלפון של מוקד החירום של משטרת ישראל); בסמל האגודה נראה פעמון אזעקה מהעשורים הראשונים של המאה העשרים על רקע להבה גדולה; כתובתו של הילד אלכס היא 'דרך הדרקון 28, יער הבשר, ארץ האש'; במכתב ששלח הקצב מופיעה פרסומת לעוף מתוצרת חוות 'קריאת הגבר', ופרסומת לבשר בקר מהחווה של סִין טָה ('סִינְטָה' - נתח מסוים של בשר בקר); על מכתב האזהרה שמקבל אלכס בעקבות שאגות הדרקון חתומה אראבלה לַעַג-לָרָש, ועל המכתב מהאגודה העולמית לרווחת בעלי החיים חתום מר חייתו יער. כל העושר הזה אינו זמין לרוב הגדול של הקטנטנים, אם בכלל, והקריצות ישעשעו רק את המבוגרים המקריאים.

האם אפשר לצפות שילדים יגלו עניין בספר שכולו חליפת מכתבים בשעה שמכתבים הם בבחינת זן נכחד במציאות חייהם? אולי, בזכות ההתעסקות הפיזית החביבה במכתבים ובמעטפות. האם הוגן לספר לילדים שכאשר סכנת שריפה מרחפת על הבית יש לשגר  מכתב למכבי האש? אולי, אם בחוזה הסמוי שבין הסופר לקוראיו יש פסקה הדורשת הבנה של הפער בין מציאות לדמיון וחוש הומור בָּשֵׁל.        

 אמה יארלט היא סופרת ומאיירת בריטית החיה בקורנוול שבאנגליה.

 ספרים מאותו מדף:

דרקון אין דבר כזה, מאת ג'ק קנט

חולד והגוזל, מאת מרג'ורי ניומן

המלך ג'ק והדרקון, מאת פיטר בנטלי

ארגוס, מאת מישל קנודסן

לילי והסלע, מאת סטיבן ו' מרטין

 

דואר דרקונים מתאים לבני שלוש עד חמש.

נירה לוין