אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

בגן החיות

כתבה: תרצה אתר

אייר: עידן ברזילי

הוצאת הקיבוץ המאוחד 2020

26 עמוד, מנוקד

'בגן החיות זורחת השמש

וחם, חם, חם.

כלב המים שוחה לבדו

באגם, באגם, באגם.

ובבוץ הרטוב מתחמם התנין

וההיפופוטם גם.'

 

ילדה ואמהּ מבקרות בגן החיות וצופות בבעלי החיים הכלואים מאחורי גדרות או מכשולים אחרים. באגם שוחה כלב ים ורובצים תנין והיפופוטם, דוב קוטב גדול שוכב באי משלו, עיניו עצומות. על סלע גדול מעבר לתעלה יושבים להם גב אל גב - דוב אפור ודוב חום. לא הרחק עובר זאב, תן מרים את ראשו ביללה ופילים ואיילות משוטטים בעצלתיים. בבריכה ברבורים וחסידות, ואריה גדול שרוע על אבן גדולה שעה שהילדה ואמה חולפות על פניו במכונית. 'והכול כה יפה / שם בגן החיות', מתפעלת הילדה.   

הטקסט הקצר מתחיל בתיאור עובדתי של מסלול הסיור בגן החיות, ואט אט מתגנבת למלל הפרשנות הנאיבית של הילדונת הצוהלת. על הדוב הלבן היא אומרת 'מנמנם וחולם', שני הדובים האחרים 'חולמים גם הם', הזאב 'מטייל'. בתוך כך מתגבר  על התיאור הפסטורלי קולה המפוכח של הכותבת המבוגרת: 'התן מיילל', 'הרוח משתובבת דומם', החסידות 'עומדות ושותקות'. מול מכלאת הקופים מתרשמת הילדה בקוצר השגתה  ש'הקופים מצחיקים' אבל הכותבת מציינת מיד אחר כך ש'האריה - קצת עצוב'. שתי העמדות, זו הילדית-נאיבית וזו הבוגרת-מפוכחת, נוכחות בסיפור המחורז לאורכו, ורומזות על  הסתירה הפנימית בגישה הרווחת לגני חיות.

הסיפור המחורז נדפס לראשונה בספר יעל מטיילת שתרצה אתר פרסמה  ב-1971. באותו זמן פעל בתל אביב גן החיות שנוסד ב-1938, אך תקופת הזוהר שלו הייתה כבר אז מאחוריו, ועל שולחנו של ראש עיריית רמת גן הונחו תוכניות להקמת שמורת טבע אפריקנית בפארק הלאומי שבשולי העיר. פארק הספארי נפתח לקהל ב-1974, וגן החיות בתל אביב שהוקף בבנייני מגורים והפך למטרד סביבתי ננעל ב-198. בעלי החיים הועברו מהגן המיושן, הצפוף והמוזנח במרכז תל אביב לגן המודרני והמרווח ברמת גן, הפועל עד היום.

כשתרצה אתר כתבה את השיר בתחילת שנות השבעים, מן הסתם היה נגד עיניה הגן הוותיק מצפון לכיכר מלכי ישראל (היום כיכר רבין). המאייר המוכשר עידן ברזילי שאייר את הסיפור המחורז 50 שנה אחרי שנכתב, בחר לשאוב מנופי פארק הספארי הירוק והמרווח, ולהנכיח בספר את האמביוולנטיות המובנית בטקסט - הנאה מההצצה לחייהם של בעלי חיים, ולצדה ההכרה בעוולת הכליאה, בעושק חירותם של בעלי החיים ובניצול חולשתם. ברזילי צייר באגם הגדול כלב מים, 'לבדו'. פני ההיפופוטם המאויר עגומות, הדוב הלבן שרוע באדישות על הקרקע, הדובים האחרים בוהים סביבם בשוויון נפש, והקופים נראים כאילו העלו מופע כדי לשעשע את המבקרים. ברזילי גם בחר להציג את האם והבת שאינן נזכרות בטקסט עצמו (הילדה יעל הייתה הדמות המרכזית בספר המקור - יעל מטיילת). הביקור בגן החיות המאויר כמו המציאותי מזמין את המקריאים ואת המאזינים להרהור ולדיבור.   

על המשוררת, המתרגמת והפזמונאית תרצה אתר (1941–1977) קראו בדףדף.   

עידן ברזילי הוא מאייר ואנימטור ישראלי בוגר בצלאל, החי בברלין. עבודותיו מופיעות בספרי ילדים ובספרי לימוד וסרטיו הוצגו בפסטיבלים בארץ ובעולם. קראו ראיון עם ברזילי, שפורסם ביומון כלכליסט.

 

ספרים מאותו מדף:

משפחת הקופים, מאת מרטין ג'נקינס

גורילה, מאת אנתוני בראון

אין אריות בתל אביב, מאת תמר אדר ואהובה דורון

גור חתול-אדם ארוך שיער, מאת אתגר קרת

רוצה להיות מנהל גן חיות, מאת דוקטור סוס

 

בגן החיות מתאים למאזינים מגיל שלוש ולקוראים עד גיל 7.     

נירה לוין