אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk

קוף תינוק בלש פרטי


מאת: בראיין סלזניק ודיוויד סרלין

מאנגלית: שמעון ריקלין

כתר 2020

 

'רק

רגע!

מי זה

קוף תינוק?

הוא

קוף.

הוא

תינוק.

יש לו

עבודה...'

גיבור הספר הנקרא 'קוף תינוק' אינו סתם גור קופים; הוא בלש פרטי הנחלץ לעזרתם של אנשים שנגנב מהם חפץ, פותר תעלומות ומחזיר את הרכוש הגנוב לבעליו. בדרך כלל, לקוף תינוק יש שיטה סדורה: הוא מחפש רמזים (בעזרת זכוכית מגדלת), הוא רושם הערות (ליד שולחן הכתיבה), הוא אוכל חטיף (תמיד בריא), הוא לובש מכנסיים (במאמץ גדול) ואז הוא מפצח את התעלומה. אחרי שהוא לוכד את הגנב, קוף תינוק זוכה לתשואות ולכותרות בעיתון.  

הסיפור, המשתרע על פני 186 עמודים, מיועד לילדים הנמצאים ממש בתחילת דרכם כקוראים. זו אינה טעות; בראיין סלזניק ודיוויד סרלין מספרים על חמש עלילותיו הבלשיות של קוף תינוק בקצת יותר מ-200 מילים בסך הכול, ובעזרת כ-100 איורים שכל אחד מהם תופס חלק מעמוד, עמוד שלם או כפולה.

הספר כולו אומר הבנה, התחשבות וכבוד לצורכיהם של קוראים מתחילים: בכל עמוד יש מעט מאוד טקסט, לרוב מילה אחת עד ארבע מילים. המילים מודפסות באות גדולה מאוד – כל אות (למעט ו, י, ן) תופסת סנטימטר מרובע - גודל המוסיף תוקף לפעולותיו של קוף תינוק - וברוב הגדול של העמודים יש רק מילה אחת בשורה. ההתחשבות בקוראים המתחילים ניכרת לא רק בנראוּת הטקסט אלא בדרך המסירה של הסיפור: משפטים כמו 'קוף תינוק יכול לעזור', 'קוף תינוק אוכל חטיף' או 'הידד לקוף תינוק!' חוזרים במדויק פעמים אחדות בעלילות הראשונות, ובעלילה החמישית הקצרצרה מופיעה תבנית תחבירית חדשה החוזרת ארבע פעמים, כשבכל פעם כלולה בה מילה מוכרת מהעלילות הקודמות, למשל 'אין זמן לרמזים', 'אין זמן להערות' וכן הלאה. המבעים שהקוראים פוגשים שוב ושוב עושים את הקריאה קלה יותר, חוסכים מאמצי פענוח ומפנים קשב להנאות הקריאה.   
כל אלה - גודל האות ומספר המילים בעמוד, אוצר המילים, המבנים התחביריים, התבנית החזרתית, התשתית האיורית תומכת העלילה ומשחקי הצבעים (המנעד שחור-אפור-לבן ונגיעות האדום) – מכוונים להעניק לילדים העושים את צעדיהם הראשונים בשפה הכתובה חווית קריאה מהנה, שיש בה דרמה ומתח, התרגשות והומור, חוויה המכניסה אותם למחוזות הנחשקים של הבוגרים מהם ושל המבוגרים: בלש, פשע, מתח, אומץ ועצמאות – איזה כיף לקרוא!

'קוף תינוק' הוא גיבור שהקוראים הצעירים ישמחו להזדהות אתו. כמותם, הוא עדיין בקבוצת ה'קטנים' - אבל הוא הולך בגדולות, בוחר זהות וסביבה מקצועית של מבוגר, וניגש לפצח תעלומות אפלות אף שקשה לו עדיין ללבוש בעצמו את מכנסיו. בהקבלה שאינה מקרית, הקוראים עצמם מתקדמים בדרך לפיצוח – פיצוח תעלומת הקריאה - שמוסיף להם כוח, עצמאות וביטחון ומזכה אותם באישור כניסה לעולם ה'גדולים'.   

האיורים הרבים - הן הגדולים שבהם המגדירים את הסביבה שהעלילות מתרחשות בה והן הקטנים המבטיחים את הבנת הפרטים בטקסט - ממלאים את הפערים בטקסט, מזמינים את הקוראים להשתתף בחקירה ולשאול ויוצרים אצל הקוראים תחושה של השתתפות פעילה באתגר הבילוש ושל סיפוק מן ההצלחה.  

בסוף הספר שני מפתחות מאירי עיניים למבוגרים: הראשון – 'מפתח למשרדו של קוף תינוק' – מספק הסברים על הפריטים השונים בחדרו הלובש ופושט צורה של קוף תינוק, המבקש להידמות לגיבורי ספרות הבלשים הקלאסית, כמו ציורים וכרזות על הקירות ויצירות אומנות קלאסיות המתחלפים בהתאם לתעלומה. המפתח השני מציג את הפריטים באיורי הספר על פי סדר האלף-בית.

בראין סלזניק (1966) הוא מאייר וסופר אמריקני מוערך, המוכר בעיקר בזכות ספריו התגלית של הוגו קברה ו-מעשה פלאים. ב- 2008 זכה במדליית קלדקוט (מוענקת מדי שנה לספר המצויר האמריקני הטוב ביותר). קראו בדףדף על ספרו של סלזניק מעשה פלאים.
שותפו של סלזניק לספר דיוויד סרלין הוא פרופסור לתקשורת ולמדעים החוקר גישות היסטוריות, חברתיות, סביבתיות ותרבותיות.

ספרים מאותו מדף:

צפרדי וקרפד, סדרה מאת ארנולד לובל

החיים המאושרים שלי, סדרה מאת רוסה לגרקרנץ

בינק וגולי, מאת קייט די-קמילו ואליסון מגי

סדרת הספרים על בילי, מאת אנתוני בראון

 

קוף תינוק בלש פרטי מתאים לחובבי ספרות בלשית מגיל ארבע ובעיקר ישמח קוראים בתחילת דרכם.

נירה לוין