אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
מרים ילן שטקליס
 

הסיפור של פיצפונת


כתבה: נטלי בֶּלְהָסֶן

איורים: אפרת דהאן

כתר וכנפיים 2020

32 עמוד, מנוקד

 

'עד שהסיפור הגיע לפצפונת, הוא כבר היה שבור לגמרי:

סיפור על ענבים נשמע עמו סיפור על ארנבים,

סיפור על מטרייה כמו סיפור על פטרייה,

וסיפור על כלב שחור – כמו סיפור על גרב עם חור.

פצפונת לא אהבה להיות האחרונה בשרשרת הלחישות, וזו הייתה בעיה לא פצפונת בכלל.'

 

כשנגה חדלה לשחק עם בובות הבבושקה שלה, נותרו החמש על המדף, זו בתוך זו. כדי שלא ישתעממו הן לחשו זו לזו סיפורים: 'מהענקית לגדולה לבינונית לקטנטונת ולפצפונת'. אבל פצפונת לא נהנתה כלל. היא הייתה האחרונה והקטנה, וממקומה שבתוך ארבע הבובות הגדולות ממנה הצליחה לשמוע רק שברי מילים וחלקי סיפורים.
פצפונת החליטה לעשות מעשה. לילה אחד חיכתה שאחיותיה יירדמו, ואז, בתחבולה מבריקה, הצליחה להיחלץ מבטניהן של ארבע הבובות הגדולות ממנה ולהגיע לכיס של נגה. במשך יום תמים היא בילתה בגן של נגה, הכירה חברים ומשחקים חדשים, ובעיקר שמעה המון סיפורים. כשנגה ופצפונת חזרו הביתה שוב עשתה פצפונת מעשה: לפני שנגה הספיקה להכניס אותה בבטנה של קטנטונת, פצפונת קפצה ונעמדה על המדף. נגה הבינה מה מבקשת פצפונת בלי קול, ובמקום לסדר את הבבושקות זו בתוך זו, היא העמידה אותן בשורה, זו ליד זו. בזכות פצפונת, הקטנה מכולן, השתנו חייהן של הבבושקות. מעתה יכלו הענקית, הגדולה, הבינונית, הקטנטונת והפצפונת לראות ולשמוע זו את זו. ומעתה הייתה זו פצפונת שסיפרה לאחיותיה סיפורים מרתקים על מה שראתה בעולם הגדול.       

על כריכת הספר, באיור של אפרת דהאן, נראית פצפונת עומדת על ספר פתוח שמתחתיו ערמת ספרים. ארבע אחיותיה הגדולות ממנה עומדות למרגלות הר הספרים ונושאות אל הקטנה ביותר את עיניהן. זהו רגע השיא הסמלי של הסיפור המשתמע מהעלילה שרקמה נטלי בלהסן. הסיפור מבקש להאיר את עיניהם של הקוראים הצעירים ולהציע להם נקודת מבט חדשה: דווקא פצפונת, הבובה הקטנה ביותר, היא אמיצה ורבת מעללים. שמה (כמו כינויה של הגיבורה הספרותית שברא אריך קסטנר) מאיים לעשות עוול לשיעור קומתה, אך היא מסרבת להשלים עם מציאות בלתי אפשרית, הוגה דרך פעולה מתוחכמת, מנצלת נקודת תורפה ומעזה לצאת לסביבה חדשה בעוד אחיותיה נשארות מאחור. בסופה של ההרפתקה, כשהקטנה שעד עתה הייתה תמיד בשולי ההתרחשות חוזרת למקומה על המדף המשפחתי, היא הופכת לדמות מובילה, המרחיבה את הדעת וזוכה להערכה.    

הכותבת נטלי בלהסן מוכרת לקוראים הצעירים בזכות ספרה גברת מגזרת.

המאיירת אפרת דהאן עוסקת באיור ובסרטי אנימציה. הסיפור של פצפונת הוא הספר הראשון שאיירה.

 

ספרים מאותו מדף:

נוח בלי מוח, מאת נירה הראל

הגן הסקרן, מאת פיטר בראון

מיכאלה האמיצה, מאת קווין הנקס

דגיג, מאת ג'וליה דונלדסון

ענונת, מאת טום ליכטנהלד

 

הסיפור של פצפונת מתאים לבני שלוש עד חמש.

נירה לוין