אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

אני, ששת


כתב: חנן פלד

איורים: אביאל בסיל

כתר 2020

79 עמוד, מנוקד

 

'נניח שהניסוי יצליח,' שאל העוזר, 'מה אתה מתכוון לעשות עם ההמצאה הזאת?'

'לחבר את עצמי למכשיר, כמובן. כך אהפוך לאדם החכם ביותר בעולם. כל אלה שלמדו אתי באוניברסיטה, שצחקו עלי וזלזלו בי, יראו מי פה הגאון האמיתי! שום דבר לא יעמוד בדרכי עד שהעולם כולו יהיה שלי, שלי ורק שלי!'

ששת, הכלב הסקרן של איה, חמק יום אחד מהבית ויצא לגלות את העולם. לא עבר זמן רב וששת שילם על סקרנותו. גבר מזוקן נופף מולו בחטיף לכלבים, פיתה אותו להיכנס למכוניתו ונעל אותו בכלוב גדול. ששת ההמום נחטף למעבדה סודית, וצורף לבעלי החיים שהיו כלואים בה. ששת הבין שהכבשה, הארנבת, החתולה, הקוף, הצב  והוא עצמו הם שפני ניסיונות של מדען מטורף; האיש שחש מושפל וחסר ערך קיווה להעלות באופן מלאכותי את רמת האינטליגנציה שלו ולזכות בתהילה ובשליטה בעולם שלו. לשם כך חטף בעלי חיים תמימים, עינה אותם, ושינה את מוחם. אולם תוכניתו של הפרופסור המטורף עלתה בתוהו; בעלי החיים אכן החכימו ולמדו את שפת בני האדם, אבל אז הבינו שאינם אלא כלי שרת בידיו של אדם מסוכן ונמלטו מן המעבדה בהרפתקה מסמרת שיער.

הסיפור נמסר מפי שני מְסַפְּרִים; פותח המונולוג של הכלב ששת, אחריו פרק של הילדה איה שמביתה יצא ששת, וכך הלאה לסירוגין. הפרקים של איה, קצרים יותר, מתארים את מה שקרה בבית ובשכונה מהרגע שבו נעלם ששת ובמהלך החיפושים אחריו, עד שאיה מבחינה בו בתוך מכוניתם של הבורחים. הפרקים של ששת ארוכים יותר, דינמיים ומפתיעים, והם מתארים את עלילותיהם של הכלב וחבריו ואת ההצטרפות של איה למכונית הבורחים - עד הרגע המכריע של הבריחה - רגע הריחוף מעל התהום. בפרק האחרון מוצאים איה וששת מקלט בטוח לשותפיהם להרפתקה וחוזרים הביתה, שם יתחילו חייו החדשים של ששת, הכלב המדבר.
אני, ששת ישמח קוראים צעירים במהלך עלילתי צפוי למדי ובשילוב מנצח של מתח והומור, אך בכוחו גם לעורר חשיבה והתבוננות בהיבטים ערכיים-מוסריים של הקשר בין בני אדם לבעלי חיים.      

חנן פלד (1951) הוא סופר, מחזאי ותסריטאי, המוכר לקוראים הצעירים מהתוכניות 'זהו זה', 'רחוב סומסום', 'הבית של פיסטוק' וסדרת 'קופיקו'.

ספרים מאותו מדף:

101 דלמטים, מאת דודי סמית

שלום ותקווה חברים, מאת מינה איתן

חיי הכלב ריזי, מאת בנימין תמוז

מלכי מונרו מורדוך, מאת נורית זרחי

סדרת שיילו, מאת פיליס ריינולדס נילור

 

אני ששת מתאים לבני חמש עד שמונה.  

נירה לוין