אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

נא לא ללקק את הספר הזה


כתב: עידן בן ברק

איורים: ג'וליאן פרוסט

צילומי מיקרוסקופ אלקטרוניים: לינֵאָה רינדגרן

עם עובד 2019

32 עמוד, מנוקד

 

זוּט נמצאת כעת על האצבע! לאן ניקח את זוּט?

'קחו אותי לשיניים!'

[...]

'איזה מקום מוזר. אני זוּט. מה אתם עושים?'

'אני קטיה! אנחנו חופרים כאן חורים. רוצה לעזור?'

'אפשר לקבל קצת חומצה בבקשה?'

'מה הריח הנורא הזה? משחת שיניים?'

'הי, ילדים, בבקשה לצחצח שיניים פחות.'

'ולאכול יותר ממתקים!'

 

החיידקית זוּט, שקשה לדמיין את זעירותה, היא אחת מהמוני החיידקים החיים בכל מקום - באוויר, במעמקי הים ובכל מה שביניהם, למשל 'על חצוצרות', 'בגרביים' ואפילו 'באף של ראש הממשלה'. הספר מזמין את הקוראים לקחת את זוּט לביקורים במקומות שחיידקים נמצאים בהם, למשל אצל החיידקים ה'חופרים' חורים בשיניים, אצל החיידקים המתענגים על הלכלוך בחולצה וגורמים לסירחון, ואפילו אצל החיידקים הנהנים מהחיים בתוך ה...פּוּפִּיק. זוּט מתיידדת עם החיידקים בכל סביבה שהיא מבקרת בה, ובסוף הסיפור הקוראים מתבקשים לגעת שוב 'בפופיק כדי להרים משם את זוּט ואת ידידיה' ולהחזירם אל תוך הספר, לעיגול הקטן המודפס על העמוד האחרון: 'יש כאן מקום בשפע לכולם'.

המילה 'חיידקים' המוכרת לרבים מבני השלוש ומעלה מושמעת באוזניהם כחלק מהחינוך להיגיינה ולניקיון במסגרות החינוכיות, אבל משמעותה עמומה. הקטנטנים לא יודעים איך נראים חיידקים, למה קשה לראותם, מה הם עושים, למה נלחמים בהם בסבון ובתרופות, איך הם חוזרים ומופיעים ומדוע הם מסוכנים. עידן בן ברק וגו'ליאן פרוסט הוציאו מתחת ידיהם ספר חכם, מלמד ומצחיק, שעשוי להיות חוליה חשובה בדרך לפיתוח סקרנות ועניין במדע. איפוק כהנחת יסוד ורגישות ליכולת הקוגניטיבית והשפתית של קהל היעד הם בבסיס הקונספט; המטרה המרכזית היא להקנות לילדים עובדות בסיסיות על חיידקים: הם זעירים עד מאוד, רבים עד מאוד, ונמצאים בכל מקום שאפשר להעלות על הדעת. הטקסט מצומצם במתכוון, השפה דיבורית ובהירה, הטיפוגרפיה תומכת בתוכן, והדוגמאות מעוררות מחשבה (חיידקים בתוך ארוחת הבוקר?!), מפתיעות (בתוך המעיים?!) ומשעשעות (על ברכיים של פילים?!).

הספר מצליח להיות אינטראקטיבי אף שהוא מודפס על נייר: הטקסט פונה לילדים, מגייס את האצבעות שלהם, מדריך אותם לגעת במעגל המשורטט על עמוד ריק – 'שם זוּט חיה', ומדרבן אותם לקדם את הסיפור – 'געו באצבע בעיגול והרימו אותה משם'. בתחנה הבאה, אחרי שבילתה שניות אחדות על האצבע, הילדים נוגעים בשיניים הקדמיות שלהם וכך מעבירים כביכול את זוּט לסביבה חדשה. הנה, כך עוברים החיידקים בעולם האמיתי ממקום למקום!   

הספר משלב טכניקות של צילום ואיור קומיקסי, ומציג את החיידקית המאוירת זוּט בכמה סביבות המצולמות בהגדלה, למשל כשהיא שרועה על נייר כפי שהוא נראה מבעד לעדשת המיקרוסקופ האלקטרוני, או כשהיא פוגשת חיידקים אחרים בין סיבים של חולצה המצולמת גם היא 'ממש ממש מקרוב'. אגב המפגש עם חיידקים, הילדים לומדים שחומרים אינם פשוטים כפי שהם נראים, ותופסים באינטואיציה מה משמעותם המעשית של הגדלה ושל מבנה החומר.

שפת הקומיקס מכניסה תכנים הומוריסטיים ('איכס, ממש נקי כאן') ומעודדי שיח לפיותיהם של החיידקים המאויָרים, מזמנת שאלות ומאפשרת התיידדות מהירה עם היצורים הזערערים שאיתנו (ואף עלינו ובתוכנו). דמויות החיידקים חביבות וידידותיות למראֶה ומְמַתְנוֹת את ההקשר השלילי של נזקיהם, כמו חורים בשיניים וסירחון. בשם האיפוק ובשם המדע אין כאן חיידקים 'טובים' או 'רעים'. היעדרם המוחלט של הטפות מוסר, הפחדה ואיוּמים משאיר מרחב לסקרנות ולעניין.        

שם הספר– נא לא ללקק את הספר הזה* - המופיע על הכריכה באות גדולה, נתון בתוך בועת דיבור. הדוברת היא זוּט, הנראית לצד חבריה בפינה השמאלית התחתונה של הכריכה. הכוכבית שמשמאל לשם הספר מכוונת את הקוראים לבועה אחרת, זעירה, היוצאת מפי חברתה של זוּט, כדי להבהיר את האזהרה שבשם הספר. 'הוא מלא מיקרובים', מסבירה קטיה וקורצת למבוגרים המקריאים את הסיפור. השם הקולע שניתן לחיידקית גיבורת הספר – זוּט – מזכיר את זוּטא הארמית (קטנטן, זעיר) ואת התואר העברי זוּטָר, וככל הנראה נגזר מהם.

הספר נחתם בסקירה קצרה על חיידקים, המחזירה את הקוראים הצעירים למציאות שמחוץ לספר, מציגה את זוט וחבריה בצורותיהם חסרות הפרצופים והגפיים ובשמותיהם המדעיים, ומתארת את סביבות החיים שלהם בגופנו ואת השפעתם עלינו. כל זאת - בעברית תקינה, מדויקת, ומתאימה למתעניינים צעירים.   

עידן בן ברק נולד בירושלים וכיום חי במלבורן, אוסטרליה, עם אשתו ושני בניו. בעל תארים במיקרוביולוגיה, היסטוריה ופילוסופיה של המדע ומידענות. נא לא ללקק את הספר הזה* הוא ספרו השלישי, והראשון לילדים. הספר ראה אור בראשונה באנגלית ב- 2017, באוסטרליה.

ג'וליאן פרוסט נולד בניו זילנד, כיום חי במלבורן. מאייר, אנימטור ומעצב פרסום ומשחקים דיגיטליים.

ספרים מאותו מדף:

הרפתקה בעשב עם פרופסור פצפונטבע, מאת מירי לשם-פלאי

אנחנו נמצאים כאן, מאת אוליבר ג'פרס

איפה נמצא הזמן? מאת אריאל הירשפלד

דוקטור מולקולה, מאת אורי וייל

המסע לארץ הקדמונים, מאת מיכל ורשאי-ארלוק

 

נא לא ללקק את הספר הזה* ישמח מאזינים מגיל ארבע וקוראים עד גיל שבע.

נירה לוין