אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

סיפורי הבניין הקטן

כתבה: דבורה בּוּשֵׁרִי

איירה: נועה קלנר

כנרת 2019

ספר קרטון לפעוטות

 

'גילי התנדנדה

בנדנדה התלויה.

ווֹהָה-וִיייי!

באה סופי.

'אני לא יכולה לשחק איתך!' אמרה גילי.

'אין מקום בנדנדה לשתיים!' '

 

גילי מבלה לבדה בגינה שליד הבית. היא יושבת על נדנדת הצמיג התלויה על ענף ומתנדנדת, בעוד הבובה שלה מתבוננת בה ממקומה על העץ. כשסופי באה לגינה, גלי מקדימה ומכריזה שלא תפסיק להתנדנד, ושלא תזמין את סופי להצטרף. אבל סופי רואה את האפשרות הנוספת, בוחרת נדנדת המיועדת לשניים, מזמינה את גילי להצטרף וראה זה פלא – שתיהן נהנות! כשמופיע עוד ילד בגן, גילי שוב מקדימה הכרזה: 'אנחנו לא יכולות לשחק אתך!' – כדי למנוע ממנו לבקש להצטרף אליהן, אבל סופי בעלת הניסיון יודעת מה צריך לעשות כדי שגם הילד החדש יוכל להשתתף. כך מנסים את מזלם עוד ילדה וילד, עד הסוף הטוב, ללמדכם שמי שנחשף לגישה חיובית ויוזמת ונוכח ביתרונותיה עשוי לאמץ אותה ולהשתמש בה בעצמו.

דבורה בּוּשֵׁרִי מציבה את מצלמת הסיפור שלה בגן שעשועים שכונתי, וממקדת את העדשה בילדים המשחקים בו. גילי, הילדה היחידה בכפולה הראשונה, מופיעה לאורך הסיפור מקושטת בכתר קטן על ראשה, ומייצגת כך את הקשר המקובל בין מלכוּת לאנוכיוּת, לניכּוּר ולחוסר התחשבות. האפיזודה הראשונה – גילי מתנדנדת, ילד מופיע ומבקש להצטרף, גילי מסרבת – חוזרת על עצמה שלוש פעמים. רק בפעם הרביעית גילי מגיבה אחרת, בהשראת הגישה המתחשבת והמפויסת של סופי לאורך הסיפור כולו. חובשת הכתר מובילה את החבורה לוויתור על משחק ברכבת לטובת משחק 'תופסת', שבו גם הילדה החדשה נעמי תוכל להשתתף.

כל המהלך הזה מתרחש ללא הוראות, הנחיות או התערבות אחרת של מבוגרים; נוכחותם רק נרמזת כאן, למשל בכפולה הראשונה נשקפת אישה מאחורי סורגי החלון, ובכפולה הרביעית נראות רגליים בנעלי עקב יורדות במדרגות מחוץ לגן.      

המיזוג בין המילים לאיורים בספר הקטן יוצר שלמות, המאפשרת להפחית מאוד את מספר המילים בסיפור – 120 מילה בלבד ב-8 כפולות - ולהרחיב את חלקן של ההתרשמות החזותית ושל הפרשנות למכלול כולו. הסיפור, מספר המילים והאירוע החברתי המתואר בו עשויים היו למתג את הספר כמוצר לראשית קריאה, אלא שהפורמט הקרטוני המזוהה עם פעוטות עלול להרחיק ממנו את תלמידי כיתה א, וחבל.   

הכותבת דבורה בּוּשֵׁרִי מוכרת לקוראים הצעירים מספריה כשחיים בא לבקר ושלולית ביער ירושלים.

המאיירת נועה קולנר היא בוגרת המחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל. איוריה מופיעים בעיתונים בכתבי עת, בחומרי לימוד ובספרים לילדים.

סיפורי הבניין הקטן מתאימים לבני שנתיים עד ארבע. 

נירה לוין