אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

צ'רלי הופך לתרנגולת

כתב: סם קופלנד
מאנגלית: אורה דנקנר
איירה: שרה הורן
שוקן לילדים 2019
242 עמוד, מנוקד


'צ'רלי התיישב על הרצפה וחשב על מצבו הלא נעים. הוא הפך לעכביש, ולא היה לו מושג איך עושה עכביש. היה לו המון ניסיון בתור ילד, אבל שום ניסיון בתור עכביש. אחרי זמן קצר, שבמהלכו פשוט ישב והיה עכביש, היה לצ'רלי רעיון. הרעיון היה מורכב משני שלבים פשוטים:
שלב מספר 1: להיבהל נורא!!!
שלב מספר 2: לצעוק לאמא שלו שתבוא לעזור.'

צ'רלי בן התשע גדל במשפחה רגילה הנאלצת להתמודד עם מצב לא רגיל; אחיו הגדול ספידי חולה וממתין לבדיקה חשובה. המחלה מקשה לא רק על ספידי עצמו ש'מאושפז בבית חולים כבר מיליון שנה', אלא פוגעת בכל המשפחה; צ'רלי מרגיש בחסרונו ומתגעגע אליו ('צ'רלי פשוט רצה שאחיו יחזור כדי שיהיה מישהו שישחק אתו במחבואים'), וההורים של צ'רלי מתוחים ('קולות הוויכוח העמומים של ההורים שלו הדהדו ברחבי הבית כמו רעם'). גם כשצ'רלי מנסה לשקוע בספר אהוב כדי להסיח את דעתו, הוא מתקשה להתרכז. 'הצללים של ענפי העצים הזכירו לצ'רלי קצת יותר מדי אצבעות ארוכות ומאונקלות של מכשפות'.
בדיוק אז התרחש האירוע המוזר הראשון. צ'רלי הרגיש שאינו שולט בגופו, שריריו פעלו 'כאילו מישהו בדיוק חיבר אותו לשקע חשמל [...] הוא הרגיש כאילו משהו מתפוצץ לו בגוף'. אחרי כמה רגעי בהלה התחיל גופו להשתנות, והוא הפך לעכביש. אבל המבוגרים לא האמינו לו, והיחידים שצ'רלי יכול היה לשתף בחוויה האיומה היו שלושת חבריו 'הכי טובים'; ווֹגָן, מוּחסֶן ופלורה. הם האמינו לו, הבינו שההשתנוּת לא התרחשה בזכות כישוריו המיוחדים של צ'רלי אלא למרות רצונו וללא שליטתו, והתגייסו מיד למצוא את הסיבה לתופעה המדאיגה.

במרכזו של הסיפור מונחת נפשו של ילד צעיר, הגדל בצילה של מחלת בן משפחה קרוב. שגרת חייו נשמרת לכאורה; הוא ממשיך ללכת לבית הספר ולפגוש חברים, הוריו משתדלים להרחיק ממנו את דאגות היום-יום ואת חרדתם לבן החולה, והילד עצמו חש צורך להגן עליהם ('אני לא יכול לספר להורים שלי [...] והאמת שאני לא רוצה לספר להם. יש להם מספיק דאגות על הראש. הבדיקה החשובה של ספידי מתקרבת, והם די מודאגים, נראה לי'); דווקא הדבקוּת המשפחתית בהעמדת הפנים והניסיון להתעלם מהמצוקה מאפשרים לחרדה - שאין מכירים בה ואין מטפלים בה - להשתלט על צ'רלי. ההשתנוּת הבלתי-רצונית התכופה שלו, המתוארת בתערובת של הומור ואימה, מייצגת בסיפור את תחושת איבוד השליטה של צ'רלי במציאות ובחייו. רק כשחברתו פלורה ('אולי משוגעת, אבל אמיצה') מסיקה מסקנות משרשרת המקרים המוזרים, צ'רלי רואה את המשותף לכולם ומצליח מחזיר לעצמו את האמון בכוחותיו ואת תחושת השליטה בחייו.
הכותב סם קופלנד יודע שהוא עוסק בנושא רציני מסובך. לאחר שב'פרק 1' הסתפק בתיאור חלקי ומחויך של צ'רלי, קופלנד מגיש לקוראיו פרק ראשון משופר שכותרתו 'פרק 1 (שוב)', ובו הוא מתאר בטון ענייני את הסביבה המשפחתית-רגשית של צ'רלי ומכין את קוראיו להמשך. קופלנד בוחר לפנות לקהל הצעיר שלו בסגנון המשדר קלילות עד כדי בדחנות ורוח שטות ('עדיף שתקראו [...] סיפורים ממש קלים לילדים עם ראש בטטה') ומשתמש בַּלָשון בחֵרוּת גמורה, שתשמור את הקוראים בין הדפים ('... הוא בֵּן, אז לכל הבנות שקוראות את זה: תדעו שהוא שונה מכן, כי יש לו אתן-יודעות-מה'; 'לעכבישים יש שמונה ישבנים, שזה גם דוחה וגם מלכלך וגם עולה לעכבישים מלא כסף, כי הם צריכים לקנות המון נייר טואלט'; 'מרוב פחד צ'רלי פלט בטעות פלוץ-עכבישים פצפון קטנטון').
לאחר הסוף הטוב, כדי לוודא שהקוראים הצעירים חשים הקלה - קופלנד מפליג על גבי רוח שטות ומגיש לקוראיו פרק נוסף ששמו 'הסוף' וכולו הומור פרוע. את הספר כולו חותם פרק ראשון בהרפתקאותיו החדשות של צ'רלי, שיראו אור בספר הבא.

סם קופלנד חי בלונדון. צ'רלי הופך לתרנגולת הוא ספרו הראשון.

* צ'רלי הופך לטי-רקס, ספר שני בסדרה, ראה אור בפברואר 2020.

ספרים מאותו מדף:
ג'ני,
מאת פול גאליקו
החתול שרצה להיות איש, מאת לויד אלכסנדר
החצוצרה של לואי, מאת א'ב וייט
ג'ניפר מארדלי והקרפד המדבר, מאת ברוס קוביל

צ'רלי הופך לתרנגולת מתאים לבני שבע עד תשע.
נירה לוין