אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

מר גוזמאי אורח בירח

 

כתבה: לאה גולדברג
צייר: ירמי פינקוס
ספרית פועלים, ספרית נח 2019
 26 עמוד, מנוקד


'מספר מר גוזמאי מעשה שכזה:
נזדמנו לי בדרך שמן ורזה.

השמן הוא שמן – שלפוחית מנופחת,
הרזה הוא רזה – צנום כמו מחט.

נזדמנו השניים בשעת סעודה
כשישבו מסובין מול שולחן מסעדה.

וכל מה שהוגש לרזה על צלחת,
חיש חטף השמן לבטנו המנופחת!
...'

עלילותיו של מר גוזמאי הבדאי שחרזה המשוררת לאה גולדברג נדפסו בהמשכים בשבועון 'דבר לילדים' בשנים 1945–1946, מאוירות בידי אריה נבון, צייר וקריקטוריסט. אחרי מותה של לאה גולדברג ב-1970 הופיע הספר מר גוזמאי הבדאי בהוצאת ספרית פועלים. הגיבור, ששמו ומשלח ידו מעידים על חיבתו לבדיות מופרכות, היה אחד מגיבורי הקומיקס הראשונים ביישוב בשנים שלפני הקמת המדינה. ב-2013 יצא לאור בספרית נֹח שהקימו ירמי פינקוס ורותו מודן קובץ ראשון של סיפורי מר גוזמאי – מר גוזמאי הבדאי, שזכה בפרס מוזיאון ישראל לספרי ילדים.
עתה רואה אור באותה אכסניה קובץ נוסף, וכמו בקודמו כלולים בו שלושה מסיפורי האיש הקטן: מר גוזמאי ביום גשם, מר גוזמאי פוגש את השמן והרזה, מר גוזמאי אורח בירח. בכל אחד מהסיפורים מר גוזמאי מפליג מנמל הבית של המציאוּת אל המחוזות המגחכים של הגוזמה והאבסורד. בהרפתקאותיו ביום גשום הוא נזכר כשהוא יושב בכורסה נוחה מול תנור חימום, ובסוף הסיפור הוא מחלץ מבטנו של כריש נהג על משאיתו. את השמן והרזה הוא פוגש לתומו במסעדה, ובסוף הסיפור מחולל מהומה והופך את היוצרות: 'השמן הפך להיות רזה, / הרזה נעשה שמן'. הסיפור האחרון, שהוא גם הארוך ביותר, מתחיל כשמר גוזמאי מגיע לעיר זרה באישון לילה. כשאינו מוצא מקום לינה נחלץ לעזרתו כוכב זעיר שראה אותו מלמעלה. הכוכב שלשל אליו חבל והעלה אותו אל הירח, שם מצא מיטה נוחה וחמה: 'וערבה לי השנה / לילה זה על הלבנה'. כל ההרפתקאות נמסרות בגוף ראשון, ובכל אחד מהסיפורים המעבר ממציאות לגוזמה חסרת שחר מתחולל ביוזמתו של מר גוזמאי, המתנאה בכישרונו לעשות צדק ולהשיב את העולם לסדרו.

איוריו של ירמי פינקוס מוסיפים שכבות של תוכן לחרוזיה של לאה גולדברג; פינקוס מציג את מר גוזמאי האוחז בהגה ספינתו ומטרייה בידו; רפסודה נושאת עוגה שטבחית משיטה אותה במצקת; מנעול בכרסו של הכריש; כרסתן המפטם את עצמו בשרשרת נקניקיות; עטלף-ערפד שחזותו מאיימת מלווה בחמלה ובאנושיות את מר גוזמאי הנואש, מציע לו 'סולם גנבים' וסוחב למענו את מזוודתו האדומה כדי שיגיע לירח – כל אלה תוספות מאוירות לטקסט של לאה גולדברג המעצימות את הגוזמאות, מקרבות את הטקסט לאיגיון ומוסיפות להומור.

ירמי פינקוס (1966) שנולד וחי בתל אביב הוא מאייר, קומיקסאי, סופר, חבר סגל בכיר במחלקה לתקשורת חזותית ומרצה במכללת שנקר. ממייסדי קבוצת הקומיקס 'אקטוס טרגיקוס'. ב-2010 הוענק לו פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים על הישגיו בתחום הפרוזה והספרות הגרפית.

ספרים מאותו מדף:
מי שתה לי?
מאת שהם סמיט ורותו מודן
אורי כדורי, מאת לאה גולדברג ורותו מודן
בילבי, מאת אסטריד לינדגרן ואינגריד ונג נימן
בינק וגולי, מאת קייט די-קמילו, אליסון מגי, וטוני פוסיל
נגה דמעות מאת יעקב שביט

מר גוזמאי אורח בירח
מתאים למאזינים מגיל שלוש ולקוראים עד גיל שבע.
נירה לוין