אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

סוגיהארה, הסמוראי שסירב לציית

כתבה: תמר ורטה זהבי

איורים: גלעד סליקטר

הקיבוץ המאוחד 2019

87 עמוד, לא מנוקד

 

'ספטמבר 1940

אני סוגיהארה, קונסול יפן לשעבר בעיר קובנה שבליטא, כותב את דבריי אלה מהרכבת שמובילה אותי ואת בני משפחתי לברלין. כשנגיע לברלין, אחרי שעתיים נסיעה ואולי יותר, קציני המשטרה החשאית הנאצית עלולים לעצור אותי לחקירה. אינני יודע מה יהיה בסופה. אבין אותם אם ישפטו אותי ויכלאו אותי על פשעי אכן, עברתי על חוקים רבים כשהצלתי מאות יהודים ממוות.'

צ'יאונה סוגיהארה, שהיה קונסול יפן בקובנה שבליטא כשהתחילה מלחמת העולם השנייה, נהג לקנות ממתקים לילדיו בחנות קטנה בעיר. יום אחד, כששמע את המוכרת שרה בשפה שלא הכיר, התברר לו שהמוכרת יהודייה ושהיא שרה ביידיש. באותו זמן נכנס לחנות סולי, אחיינה הצעיר של המוכרת, והתעניין בבולים היפניים על המעטפה שבידי הקונסול. אחרי שיחה קצרה ולבבית נתן הקונסול לילד היהודי את הבולים, והילד אסיר התודה הזמין את הקונסול ומשפחתו להדלקת נרות חנוכה בבית המשפחה. כך התוודע צ'יאונה סוגיהארה לבני משפחתו של הילד סולי לוין ודרכם לקהילת קובנה. הסכם מולוטוב-ריבנטרופ הרחיק את יהודי קובנה מציפורני הנאצים לפי שעה, אך יהודי העיר כבר ידעו אילו רוחות נושבות בגרמניה הנאצית ושיערו מה מתרחש  בפולין הכבושה.
באוגוסט 1940, אחרי שברית המועצות סיפחה את ליטא וזמן קצר לפני שהיה אמור לעזוב עם שאר הדיפלומטים את קובנה בהוראת מוסקבה, קיבל הקונסול היפני במשרדו משלחת של יהודי קובנה. באותו זמן מרבית המדינות הפנו עורף לפליטים יהודים מאירופה שהתדפקו על שעריהן, ויהודי העיר ביקשו מהקונסול ויזות מעבר יפניות כדי שיוכלו לחצות את ברית המועצות בבטחה ולהגיע למושבה ההולנדית קורסאו, שהכניסה אליה לא חייבה אשרה כלשהי.

הקונסול סוגיהארה, איש נבון, בעל יושרה ומצפון ומחויב לארצו, החליט להישמע למצפונו. עד סוף אוגוסט 1940 הונפקו ביוזמתו ובעזרתו - על אף התנגדותה של ממשלת יפן לפעולותיו אלפי ויזות מעבר יפניות ליהודים שביקשו לברוח מליטא, תוך שיתוף פעולה עם יאן זווארטנדיק, הקונסול ההולנדי בקובנה באותה תקופה (על-פי אתר יד ושם).  

בספרה החדש מרחיבה תמר ורטה זהבי את סיפור הפרשה יוצאת הדופן הזו ומנגישה אותה לקוראים צעירים. בסוף דבר החותם את הספר היא מספרת על המשך חייו של הדיפלומט היפני. לאחר שנים רבות בשירות מולדתו חזר הדיפלומט עם משפחתו ליפן, ואז, לכאורה עקב צמצומים אך למעשה בגלל אי-ציות לממשלת יפן פוטר משירות החוץ. מאז חיו הוא ומשפחתו בדלות ובמצוקה. רק ב-1985, בעקבות מאמציהם של ניצולי סוגיהארה לאתר את מצילם, זכה צ'יאונה סוגיהארה להכרה כחסיד אומות העולם, ולכבוד והערכה גם במולדתו.

על תמר ורטה, סופרת לילדים ופעילה חברתית, קראו בדףדף.

ספרים מאותו מדף:

האיש מן הצד האחר, מאת אורי אורלב

ואיך קוראים לך עכשיו, מאת תמי שם טוב

אמיל וקארל, מאת יעק גלאטשטיין

ארבע אבנים מושלמות, מאת מריון בלומנטל-לזן, לילה פרל

להחביא את אדית, מאת קאת'י קייסר

סוגיהארה, הסמוראי שסירב לציית מתאים לבני עשר עד שלוש עשרה

נירה לוין