אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk

כזה חבר

כתבה: נירה הראל
איורים: ינאי סגל
זברה הפקות 2019
24 עמוד, מנוקד


'מיקה עצובה.
למה את עצובה, מיקוש? שואלת אמא.
מיקה שותקת.
למה את עצובה, ילדה שלי? שואל אבא.
מיקה שותקת עוד קצת ואומרת: אני עצובה כי אין לי חברים.'

כשאבא ואמא של מיקה מנסים לעזור לה, ניכרים דאגה ורצון טוב, אך גם מרחק הגיל והחשיבה הבנאלית. אמא אומרת – אני חברה שלך, ואבא מצטרף ואומר – גם אני חבר שלך. אבל מיקה יודעת שהורים אינם חברים. היא רוצה לבחור חברה או חבר שימצאו חן בעיניה, אבל בכל אחד מילדי הגן היא מוצאת פגם: 'עמרי כל הזמן צועק [...] לרותם יש אוזניים גדולות, ושחר סתם בכיינית'. הימים עוברים, מיקה פוסלת בתבונתה גם רעיונות יצירתיים של ההורים, 'ודבר לא משתנה'. כשילדי הגן יוצאים לטיול מיקה בוחרת להתבדל מן הקבוצה; היא מטפסת על עץ ומשקיפה משם על הילדים המשחקים. והנה, דווקא ברגע קשה מיקה מוצאת את הילד המתאים. נכון, הוא לא נראה בדיוק כמו שראתה אותו בדמיונה, ויש לו חסרונות כמו לכל ילד, אבל פתאום כל זה לא חשוב.
'נכון שאת כבר לא עצובה?
שואל אבא את מיקה בערב.
נכון, אומרת מיקה.
יש לך חבר בגן? שואלת אמא.
כן, אומרת מיקה.
הוא נחמד? שואלת אמא.
כן, אומרת מיקה.
[...]
אבא ואמא צוחקים איתה יחד.'

כזה חבר ראה אור בראשונה ב- 2002 בהוצאת הקיבוץ המאוחד מעוטר באיוריה של רינת הופר. כמו ברוב סיפוריה של נירה הראל לקטנים, הטקסט בסיפור הקטן והלבבי הזה נכתב מתוך התכוונות ורגישות רבה לאוזן צעירה: הוא כתוב בלשון מדויקת וחסכנית ועם זאת פשוטה ובהירה שתהיה מובנת גם לפעוטות, חפה מפיוטיות ולא מתיילדת. מבחינת מהלך העלילה, המצוקה של מיקה וההתרחשויות שבעקבותיה גלויות, מוכרות ומהדהדות בתודעתם של ילדים רבים, וכך גם האמפתיה והדאגה הכנה של ההורים לבתם הקטנה. תיאור הפתרון הפשוט כל כך הוא חינני-חייכני ובעיקר אנושי מאוד. הילדים יהפכו בתחושת הקלה את הדף האחרון ויחושו מחוזקים ואופטימיים.

על נירה הראל, מבכירי הסופרים לילדים, שכתבה עשרות ספרים לפעוטות, לילדים ולנוער, קראו בדףדף.

המאייר ינאי סגל נולד באמסטרדם (1977), גדל בירושלים וחי עם משפחתו בתל אביב. בוגר בצלאל, עוסק באיור לפרסום ובאיור ספרי ילדים, ו'מאמין גדול בכוחם של קו וכתם להעביר רגש ומסר' (XPlace).

ספרים מאותו מדף:
עמוס ובוריס / ויליאם סטייג
בילי וגורדי / אנתוני בראון
צפרדי וקרפד יום-יום / ארנולד לובל
ז'וז'ו ומומו / רונית חכם
ילדה עם כנפיים / מירי רוזובסקי

כזה חבר מתאים לבני שלוש עד חמש.
נירה לוין