אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

אלוף הבלשים בלומקוויסט

כתבה: אסטריד לינדגרן
משוודית: דנה כספי
זמורה-ביתן 2018, בסדרה 'מרגנית – ספרי מופת לילדים ולנוער'
149 עמוד, לא מנוקד

'זה באמת עסק ביש להיות בלש בעיירה הזאת! כשיגדל יעבור לאחת משכונות העוני של לונדון ברגע שתהיה לו אפשרות. או שאולי כדאי דווקא לבחור בשיקגו? אבא שלו רצה שיתחליל לעבוד בחנות! הוא! כן, הם ממש יחגגו, כל הרוצחים וכל העבריינים בלונדון ובשיקגו! ככה הם יוכלו להמשיך לרצוח במלוא המרץ בלי שמישהו יפקח עליהם עין. [...] לא, מה פתאום, הוא לא חשב להיות סתם בטלן! או בלש – או כלום! אבא שלו יצטרך לבחור! שרלוק הולמס, לורד פיטר וימזי, הרקול פוארו, קאלה בלומקוויסט! הוא מצמץ בשפתיו. והוא, קאלה בלומקוויסט, עוד יהיה הטוב מכולם.' 

קאלה בלומקוויסט בן השלוש עשרה משתוקק להיות בלש, ולכן כבר עתה הוא מסגל לעצמו הרגלים מועילים: הוא אוסף מידע על חשודים-לכאורה המזדמנים לסביבתו, רושם לעצמו פרטים מטרידים או חסרי פשר ומכין את עצמו לגור בעיר מוכת פשע כמו לונדון או שיקגו ולזכות בתהילה כאלוף הבלשים. בינתיים הוא חי בעיר שדה מנומנמת שפושעים מתעלמים ממנה, ומבלה את ימי הקיץ הנעימים עם חברו אנדרס ועם אווה-לוטה, הילדה ששניהם מעריצים ומתכננים לשאת לאישה: 'למען הדיוק, לא מקובל אפילו לשחק עם בת. אבל אין מה לעשות. הכול הרבה יותר כיף כשאווה-לוטה משתתפת. וחוץ מזה היא גם לא הייתה מאלה שנסוגות ברגע שמתחיל הכיף האמיתי'. כמובן, קאלה תמיד שומר על ערנות, שהרי אין לדעת מה ילד יום.
יום אחד, ללא הודעה מוקדמת, מגיע לביתה של אווה-לוטה הדוד איינר. בתוך ימים משתלמת ערנותו של קאלה ומשאלתו מתגשמת. קאלה מצרף אחת לאחת, ולא זו בלבד שהוא מגלה שהדוד איינר הוא פושע מבוקש, אלא הוא מצליח לסכל את בריחתם של הנוכל ושותפיו, ובעזרת הפרטים הקטנים שאסף בשקידה הוא מביא ללכידת הפושעים בידי המשטרה. קאלה זוכה בתהילה ודיוקנו מתנוסס בעמוד החדשות של העיתון. 

אסטריד לינדגרן רקמה סיפור הרפתקאות מותח, תיבלה אותו בהומור והניחה אותו בבטחה במציאות מרגיעה וצופנת טוב – זמן חופשת הקיץ בעיר חביבה שבה אפילו השוטר המקומי הוא ברנש חביב וידידותי. שלושת גיבורי הסיפור - קאלה (קארל), חברו הטוב אנדרס ושכנתם הנחמדת אווה-לוטה – גדלים במשפחות נורמטיביות המנהלות שגרת חיים שקטה. אמנם בביתו של אנדרס נפשות רבות ואביו מתואר כאדם נוקשה וקפדן, אך אבותיהם של קאלה ושל אווה-לוטה משפיעים רוב טובה על ילדיהם ומתוארים כאנשי משפחה חמים, לבביים וסובלניים. המעטפת המשפחתית האיתנה של השלושה מעניקה להם תחושה של חירות וביטחון, ומאפשרת להם ליזום בילויי קיץ מענגים, למשל מופע קרקס בחצר ביתה של אווה-לוטה ומלחמת חבוּרוֹת המתנהלת ברוח טובה. כשהם מחליטים לקחת חלק פעיל בלכידת הפושעים הם אינם מאבדים את אמינותם כילדים מן השורה והופכים מושא לקנאתם של הקוראים.
קאלה הוא גיבורו הבלתי מעורער של הסיפור. לינדגרן בונה את דמותו תוך הארת הצד הילדותי-שובבי שלו, תוך תיאור כישוריו הבלשיים, ותוך פיזור רמיזות עמומות יותר או פחות המְשַׁמְרוֹת את אי-הבהירות סביב הדוד איינר - עד שקאלה מסיק מסקנות חד-משמעיות על הפשע ומבצעיו.
על הסופרת השוודית הנפלאה אסטריד לינדגרן, ועל הגיבורה הידועה ביותר שלה
 – בילבי - קראו בדףדף. 

ספרים מאותו מדף:
אמיל והבלשים
, מאת אריך קסטנר
ילדי הכרך – כף היד השחורה, מאת וולף דורין
הנרי ריד ושות', מאת קית רוברטסון (מרגנית)
ארטיסט כזה, מאת קרלה אושק
דני אלוף העולם, מאת מאת רואלד דאל (מרגנית)

אלוף הבלשים בלומקוויסט מתאים לבני שמונה עד אחת עשרה.
נירה לוין