אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

סיפורים לפני השינה לילדות מורדות


כתבו: אלנה פאווילי
מאנגלית: רונית רוקאס
כנפיים, כתר 2018
205 עמוד, לא מנוקד

'היֹה הייתה ילדה סקרנית ושמה מֵיי. היא התקשתה להחליט מה ברצונה להיות כשתהיה גדולה. [...] העולם היה המעבדה של מיי, והיא רצתה לעשות בו ניסויים רבים. היא למדה הנדסה כימית, לימודים אפרו-אמריקאים ורפואה. היא למדה לדבר רוסית, סווהילית ויפנית. היא הוכשרה כרופאה והתנדבה בקמבודיה ובסיירה לאון. ואז הגישה בקשה להתקבל כאסטרונאוטית בנאס'א. [...] היא הבינה שמשימת חייה היא לשפר את מצב הבריאות באפריקה.' 

סיפורים לפני השינה לילדות מורדות הוא אכסניה לסיפורי חייהן של 100 נערות ונשים - דמויות היסטוריות ובנות זמננו - שהוכיחו כי נשים מסוגלות להצליח ולממש את כישוריהן, את משאלותיהן ןאת ציפיותיהן מעצמן על אף המחסומים שמציבות בפניהן הגמוניה גברית, מוסכמות משפחתיות וחברתיות, נורמות מגדריות ותרבותיות, מסורת ודת.
עיון ברשימת הגיבורות, המוצגות כנשות מופת שכדאי ללמוד מהן, מעלה שמות הידועים בכל העולם לצד שמות מוכרים פחות; פוליטיקאיות כמו אוויטה פרון מארגנטינה ופָדוּמוֹ דאיִיבּ מסומליה, פעילות חברתיות כמו מָלאלה יוּסַפזַאי מפקיסטן ובלקיסה צַ'ייבּוּ מניז'ר, מדעניות כמו מארי קירי מצרפת וריטה לוי מונטלצ'יני מאיטליה, מוזיקאיות כמו מריה קאלאס מיוון ומֶלְבָּה ליסטון מארצות הברית, וכן ספורטאיות ורקדניות, אמניות ורופאות, אסטרונומיות ומרגלות, קיסריות ומלכות, לוחמות חופש ועיתונאיות, ראשות מדינה ולוחמות, סופרות ופיראטיות, וגם במאית, שפית, כוכבת רוק, ממציאה, אדריכלית, פליאונטולוגית – ותלמידת בית ספר יסודי אחת.
מלבד נשים צעירות שזכו להשכלה ולהצלחה בעולם הגברי הודות לתמיכה ולדחיפה שהעניקה להן הסביבה המשפחתית, יש ברשימה נשים שצמחו בסביבה של דלות ושל בּוּרוּת, ושהגיעו להישגים פורצי דרך בעיקר בזכות חשיבה מקורית, יוזמה אישית, נחישות ואמון בכוחן וביכולותיהן. 

אחת מהאחרונות ברשימה היא קוֹי מאתיס, תלמידת בית ספר יסודי ילידת 2007, שגילה כגיל קהל היעד של הספר. קוי הייתה בעבר ילד שרצה להיות ילדה ונאלץ לשלם בשל כך מחיר חברתי כבד. תמיכתם האיתנה של הוריו הביאה את סיפורו לבית המשפט, והחלטת השופט כפתה על בית הספר לחרוג מדפוס החשיבה המיושן ולכבד את קוי ואת נטייתו המגדרית. 

כותרת המשנה של הספר היא 100 אגדות אמתיות על נשים יוצאות דופן; רבים מהסיפורים מתחילים במילים 'היֹה הייתה לפני שנים רבות' כשמדובר בדמות היסטורית, או 'היֹה הייתה ילדה ש...' כשמדובר בדמות בת זמננו. הרמיזה למעשייה מותאמת לכותרת סיפורים לפני השינה, ותכליתה כפולה; הדגשת הפוטנציאל הטמון בהצמחת בנות על רקע סיפורי הצלחה נשיים, ותזכורת לכך שהמסרים של רוב המעשיות הקלאסיות מדכאים שאפתנות, עצמאות, מקוריות והגשמה עצמית. 

100 סיפורי החיים בספר מאורגנים ב-100 כפולות, שכל אחת מהן מוקדשת לדמות אחת; בכל כפולה העמוד הימני מציג את שם הדמות, את עיסוקה ואת תקציר קורות חייה, ומציין תאריך לידה (ופטירה) ולאום. בעמוד השמאלי איור של הדמות, וציטוט מדבריה המשקף תמצית השקפת עולם ועשוי לשמש מקור השראה. סיפורי הדמויות מופיעים על פי סדר אלפביתי של שמותיהן הפרטיים. עיצוב הספר מוקפד ועשיר, אך הייתה מועילה כאן חשיבה נוספת על הטקסטים;
כל דמות בספר, בלי קשר להיקף המידע ולכמות הפרטים הידועים עליה, זכתה לעמוד מודפס אחד בלבד. ההיקף הידוע מראש מכתיב טקסט מוגבל, שמעורבים בו מעט פרטים ביוגרפיים, סקירה חפוזה של הישגים, אנקדוטות ופכים קטנים, ציטוטים להבלטת החלוציות ומשפט או שניים על השפעת הדמות על הדורות הבאים. המבנה הכמעט-קבוע גורר סגנון כתיבה סְכֶמתי-פלקטי, הפוגם בקוהרנטיות של הטקסט. קריאה רצופה של עשרים-שלושים עמוד בספר מעוררת את הרושם שמדובר ברצף סיפוריהן של תאומות סיאמיות. וכך, אף שהספר מתכוון להעלות על נס נשים יוצאות דופן – הוא מכניס את כולן לתבנית אחת, 'גוזם' את סיפוריהן מכאן ומשם ומכריח אותן להיות דומות זו לזו.
מכיוון שאין מדובר ברומן ומכיוון שאין חשיבות לסדר הפרקים, כדאי לקרוא בספר מעט ולאט, לחזור ולעיין ברשימת שמות הדמויות ועיסוקיהן (תוכן העניינים) ולבחור על פי תחום פעילות או על פי קריטריון אחר, וכך להעניק לכל סיפור חיים את הזכות להיות מרגש, ייחודי ומרשים. 

על פי ההקדמה לספר שחתומות עליה שתי המחברות, סיפורים לפני השינה לילדות מורדות הוא הספר המקורי שגייס את הסכום הגבוה ביותר בהיסטוריה של מימון המונים. באותה הקדמה הכותבות מתארות את השפעתו של הספר על הקוראים ועל היותו מקור השראה לרבים – נשים וגברים, צעירים ומבוגרים. הכותבות מודות לתומכיהן על האמון שהפגינו בהן – אמון שאינו מובן מאליו, בעיקר נוכח העובדה ש'רוב הנשים הנפלאות יוצאות הדופן הממלאות את דפי הספר לא חוו מעולם אמון כזה'. 

אלנה פאווילי היא עיתונאית, המגדירה את עצמה יזמת בתחום התקשורת. ב-2011 הקימה יחד עם עמיתתה פרנצ'סקה קוואלו את מגזין האייפד הראשון לילדים – טימבוקטו, והיא המייסדת והמנכ'לית של מעבדות טימבוקטו – חברת מדיה המייצרת ספרים, משחקים, יישומונים וסדנאות אינטראקטיביות, תוך שילוב תוכן מעורר מחשבה, עיצוב ייחודי וטכנולוגיה מתקדמת. מאה סיפורים לפני השינה לילדות מורדות הוא ספרה החמישי לילדים.
פרנצ'סקה קוואלו היא סופרת ובמאית תיאטרון, מייסדת Sferracavalli - פסטיבל בין-לאומי לדמיון בר-קיימא הנערך בדרום איטליה. לאחר שחברה לאלנה פאווילי בהקמת מעבדות טימבוקטו (חברה שרשומים בה 2 מיליון משתמשים ב-70 מדינות) היא משמשת בחברה מנהלת אמנותית. מאה סיפורים לפני השינה לילדות מורדות הוא ספרה השביעי של קוואלו לילדים. 

את 100 האיורים המלווים את גיבורות הספר איירו 60 מאיירות ממדינות שונות – מפינלנד עד דרום אפריקה, מאינדונסיה עד ארצות הברית. אחת מהן היא נועה שניר, בוגרת בצלאל והאוניברסיטה לאמנויות בברלין, שנולדה וגדלה בירושלים אך חיה ועובדת בברלין. 

סיפורים לפני השינה לילדות מורדות
מתאים לקוראים מגיל עשר.
ד'ר נירה לוין