אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

אנה טיכו

כתבה: אבירמה גולן
איירה: ענבל לייטנר
צלטנר ספרים 2018, בסדרה 'הישראליות: סדרה היסטורית נשית'
32 עמוד, מנוקד

'אנה ואלברט התחתנו, אבל בקושי הספיקו לבנות לעצמם בית כשבעולם פרצה המלחמה העולמית הראשונה. אלברט גויס ונשלח לטפל בפצועים [...] בדמשק. אנה נסעה אתו, ושם, בעיר הסורית היפהפייה, היא חזרה לצייר רישומי נוף זעירים, מדויקים ועדינים, מלאי קסם וחמדה. כשהסתיימה המלחמה חזרו לירושלים, ואנה החלה לעזור לאלברט במרפאה. [...] גם בימים של עבודה מפרכת אנה לא חדלה לצייר. 'הציור,' אמרה, 'הוא ילד טיפוחי'.' היא יצאה לטייל בהרים ורשמה בקווים חדים ומאופקים את הנוף הפראי; אספה אל ביתה אנשים ונשים קשי יום, הציעה להם מזון ומשקה ואוזן קשבת, וביקשה רשות לצייר אותם.' 

הציירת אנה טיכו היא הגיבורה הישראלית שקורותיה ודמותה מתוארות בספר השלישי בסדרה 'הישראליות – סדרה היסטורית נשית'. הספר מתאר אפיזודות מילדותה בעיר בְּרְנוֹ (היום בצ'כיה), את נעוריה בווינה שבה התחזקה נטייתה לאמנות, את דרכה במימוש שאיפתה להיות ציירת, את נישואיה לבן דודה רופא העיניים אלברט טיכו ואת חייהם המשותפים (- גם המקצועיים, כרופא מהולל ואחות מוכשרת) בירושלים, מהעשור השני של המאה העשרים עד פטירתה ב- 1980.
אבירמה גולן כתבה לילדים צעירים ביוגרפיה זמינה ונגישה, על דמות שרוב הקוראים הצעירים אינם פוגשים בגנים ובבתי הספר. היא פונה לקוראים בעברית מדויקת שהפיוטיות הצובעת אותה פה ושם אינה פוגמת בבהירותה, שפה שתתאים גם לקוראים בוגרים יותר מצרכני ספרים מצוירים. 

הסיפור מתחיל באירופה על סף המאה העשרים ונמשך בארץ ישראל שתחת שלטון התורכים, בזמן המנדט הבריטי ובעשורים הראשונים של ישראל העצמאית; אבל הכותבת בחרה לוותר על ריבוי פרטים היסטוריים, הסתפקה בציוני זמן בודדים ('המלחמה העולמית הראשונה' ו'בארץ ישראל שלטו אז הטורקים', שמבוגר-מתווך יוכל להמירם ב'לפני מאה שנה בערך') והתמקדה בסיפור הנשי-אנושי. הילדים, שמושג ההיסטוריה בתודעתם עמום ובלתי שלם ייצאו יסיקו מהתיאורים בטקסם - גם מאיוריה של ענבל לייטנר – מראות הערים והרחובות, הבתים, התלבושות והרהיטים - שאנה טיכו גדלה במקום רחוק ובאה לירושלים לפני שנים רבות. בחירותיה של אנה טיכו, הפתיחוּת, החמלה והנדיבות שאפיינו את קשריה עם זרים גמורים והדרך שבה קידמה וכיוונה את חייה כאדם וכאמנית – אלה הם הפרטים שיהיו משמעותיים ובעלי ערך לאלה שבפניהם היא מוצגת כדמות מופת. 

ספרים נוספים שראו אור בסדרה 'הישראליות: סדרה היסטורית נשית' עוסקים בגולדה מאיר ובשרה אהרונסון. 

אבירמה גולן היא עיתונאית, סופרת ומתרגמת. מוכרת לקוראים הצעירים בזכות ספריה גמדצוב, בועות הסבון של גלי, החתול שדפנה רוצה, נעמי ואפרוח לא, ובזכות תרגומיה לספרים פו הדוב, הבית בקרן פו, פיטר פן, המכשפה מאגם הקיכלים ו-מדלנה. 

ענבל לייטנר היא מאיירת ואנימטורית ישראלית. רוב האיורים בספר מאִירִים את הטקסט, מסייעים לקוראים צעירים להבין את ההקשר התקופתי של הסיפור ומשקפים גם את התשוקה המפעמת באנה הצעירה. לחלק מהאיורים גם רובד סמלי מרגש; באחת הכפולות, המבקשת לבטא את געגועיהם של אנה וד'ר טיכו זה לזה, מופיעים שני איורים שמתחת לכל אחד מהם שורה אחת בלבד. באיור שמעל השורה 'עצוב לי בלעדיךָ' נראית אנה ליד כַּן ציור, רושמת עץ ענֵף בסתיו, וענפיו השלוחים לצדדים מדמים זרועות פרושות. באיור שמעל לשורה 'אַתְּ חסרה לי כל כך' נראה הד'ר טיכו במרפאתו. מאחוריו, בִּמקום לוח סְפָרוֹת המצוי אצל אופטיקאים, תלוי לוח שמופיעה בו בגדלים שונים מילה אחת ויחידה - 'אנה' - כביטוי לגעגועיו של הרופא. 

ספרים מאותו מדף:

אגדת אסטריד, מאת שהם סמיט (על הסופרת אסטריד לינדגרן)
יקינתון, מאת שהם סמיט (סיפור חברותן של לאה גולדברג ורבקה גווילי)
דודה לאה, מאת שהם סמיט (על לאה גולדברג)
ואנגרי, מאת תמר ורטה-זהבי (על המנהיגה החברתית האפריקנית ואנגרי מאטאיי) 

אנה טיכו מתאים לבני שש עד שמונה ולחובבי היסטוריה ואמנות.
ד'ר נירה לוין