אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

שרה אהרונסון

כתבה: דורית גַנִי
איירה: מורן יוגב
צלטנר ספרים 2018, בסדרה 'הישראליוֹת' – סדרה היסטורית נשית
32 עמוד, מנוקד

'שרה נולדה וגדלה במושבה זיכרון יעקב, מוקפת בנוף הרים, שדות וים. ביתה היה בית חם ואוהב, והיא הייתה קרובה מאוד להוריה, לארבעת אחיה הגדולים ולאחותה הקטנה. הם קראו לה בחיבה 'שרתי'. בבית הספר אהבה במיוחד את שיעורי התנ'ך וההיסטוריה, ובזמנה הפנוי הרבתה לקרוא וללמוד. היא קראה ספרים גם בעברית וגם בשפות נוספות כמו יידיש, גרמנית וצרפתית.' 

שרה אהרונסון מבקש לספר לקוראים צעירים על הבת הידועה של משפחת החלוצים שעלתה מרומניה בעלייה הראשונה. שרה אהרנסון ניהלה את פעילות ניל'י, רשת הריגול שהקימו אחיה אהרן אהרנסון והוגה הרעיון אבשלום פיינברג כדי לזרז את כניסת הבריטים לארץ ישראל בזמן מלחמת העולם הראשונה. הספר מתאר את הקשר האמיץ שהיה לשרה אהרנסון עם אחיה אהרן, מציין את אהבתה לאבשלום פיינברג כמו גם את נישואיה שנכשלו לאיש עסקים מאיסטנבול ומרחיב על פעילותה של מחתרת ניל'י. לאחר מותו של פיינברג הובילה שרה את הארגון עד שהתורכים עלו על עקבותיה ואז ושמה קץ לחייה.
חזקה על עובדת הספרייה הלאומית דורית גני שדייקה בעובדות ובפרטים, אבל ביוגרפיה המיועדת לקוראים צעירים - לגיל 4 ומעלה (על-פי ההוצאה!) – דורשת יותר מאשר דיוק בפרטים. גם אילו הייתה לבני ארבע, חמש, שש, או שש היכולת הקוגניטיבית לתפוס את ריבוד התקופות ואת הרצף ההיסטורי, הרי שבעמודים הראשונים של הספר, שלשונם אינה מכוונת לילדים צעירים, אין שום פרט המתווך לילדים את התקופה שהדברים התרחשו בה. ומכיוון שילדים כה צעירים חסרים כל ידע על ההֶקשר ההיסטורי של הסיפור ועל הנסיבות הפוליטיות-לאומיות שלו - מבחינתם הדברים התרחשו במעין 'פעם' עמום ונטל הקשר. 

שרה אהרנסון
הוא ספר ראשון בסדרה 'הישראליוֹת' – 'סדרת ספרים מאוירים על נשים ישראליות שנחנו באומץ ובנחישות ופעלו מתוך הקשבה לקולן הפנימי, גם אם לא התאים למוסכמות הסביבה, כדי לחולל שינוי ולתרום מרוחן ומכישרונן לרווחת בני האדם בכלל ובני עמן בפרט [...] והצליחו, חרף קשיים ומכשלות, להטביע את חותמן על תולדות המדינה, התרבות והאמנות' (מן הפתיח לספר). בעקבותיו יבואו ספרים על גולדה מאיר, אנה טיכו, הנרייטה סאלד, רחל המשוררת, ז'קלין כהנוב ואחרות. 
הפתיח המרשים הזה מיועד בוודאי להורים ולמחנכים, אבל גם בלשון הפורמלית-גבוהה של הסיפור עצמו רבים המושגים שאינם מוכרים לקהל היעד - בוודאי לא בהקשר הרלוונטי לסיפור: '... אחיה הבכור, אהרן [...] היה אגרונום שזכה לתהילה ברחבי העולם בזכות גילוי 'אם החיטה' [...] הפקיד בידיה משימות של רישום נתונים מדעיים ומטאורולוגיים [...]שרה גילתה שאבשלום ואחיה חשבו כמוה והקימו ארגון מחתרתי שמטרתו לסייע לבריטים בגירוש הטורקים מהארץ. הם שיתפו אותה בתכניתם, והיא הצטרפה ללא היסוס. שם הארגון היה ניל'י – ראשי תיבות של פסוק מהתנ'ך: נצח ישראל לא ישקר. אהרן נסע למפקדה הבריטית במצרים, רבקה שהתה בארצות הברית, ושרה ואבשלום קיבלו את הפיקוד על הפעילות בארץ. הם אספו מידע שהיה עשוי לסייע לצבא הבריטי.' 

המאיירת מורן יוגב, בת קיבוץ דן, היא בוגרת מנשר לאמנות – בית הספר לאמנות בתל אביב. קראו על מורן ב'הארץ', על האנשים שיעצבו את העתיד  https://www.haaretz.co.il/gallery/design/.premium-1.2088975, בכתבה  על עשרת הנבחרים של בתי הספר לתקשורת חזותית. 

הוצאת צלטנר מוציאה לאור ספרים שעיצובם איכותי ומוקפד. בהנחה שסדרת הספרים 'הישראליות' היא פועל יוצא של חשיבה מושכלת, כדאי היה לדייק גם בחשיבה על קהל היעד; גודל האות בספר, מיעוט הטקסט, שטח האיורים ומספר העמודים פונים במוצהר לבני ארבע עד שבע, ואילו התוכן יתאים לבני שמונה (בתיווך מבוגר) ויותר. התחשבות ביכולות המנטליות של הקוראים, בתחומי העניין שלהם ובידע העולם שרכשו הייתה מאפשרת לספר למלא את שליחותו. 

ספרים מאותו מדף:
שרה גיבורת ניל'י, מאת דבורה עומר
אגדת אסטריד, מאת שהם סמיט (על הסופרת אסטריד לינדגרן)
הסיפור המופלא של הלן קלר, מאת לורנה א' היקוק
דודה לאה, מאת שהם סמיט (על לאה גולדברג)
ואנגרי, מאת תמר ורטה-זהבי (על המנהיגה החברתית האפריקנית ואנגרי מאטאיי)

שרה אהרונסון מתאים לבני שמונה ומעלה.
נירה לוין