אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

המעבדה של מקס

כתב ואייר: דוֹבִי קַיְיךְ
כנרת 2018
74 עמוד, מנוקד

'איזה מזג אוויר משוגע! הבוקר יצאתי מהבית וכמעט עפתי מעוצמת הרוח. השבשבת על הגג שלי הסתובבה בפראות, כאילו היא והבית עומדים להמריא. הסתכלתי עליה וחשבתי לעצמי שאולי אפשר לנצל את אנרגית הרוח כדי לייצר חשמל. פשוט צריך לבנות שבשבת יותר גדולה ולחבר אותה לטורבינה.'
מקס, קיפוד סקרן, חקרן ודברן, מטפח 'חלום סודי: להיות הקיפוד הראשון בעולם שיזכה בפרס נובל עבור המצאה פורצת דרך'. כדי להגשים את חלומו הוא יוצא למסע-מחקר. בעזרת חבריו הוא אוסף מידע על המצאות ותגליות ישראליות חשובות ומקווה לשאוב מהן השראה ולהיות הממציא הישראלי החשוב הבא.
כל כפולה בספר מוקדשת להמצאה ישראלית אחת או לתגלית אחת. במרכז הכפולה סיפור בקומיקס המציג את הנושא בהומור מנקודת מבטם של חבריו של מקס – בעלי החיים העוזרים לו. סביב הקומיקס – רשימה מיומן המחקר של מקס, שבה הוא מתאר בלשון מדעית רַכָּה המתכוונת להתחשב בקוראים את מהות ההמצאה ואת המשמעויות החברתיות-כלכליות-סביבתיות שלה. כך למשל, על 'גט טקסי' הוא אומר: 'גט טקסי היא אפליקציה לטלפון חכם. משתמשים בה כדי להזמין מוניות ושליחויות. האפליקציה מזהה איפה הנוסע נמצא ומאפשרת לו לתקשר ישירות עם נהגי מוניות ותאם איסוף' וכן הלאה. הוא מציין את שמות הממציאים, פרטים חשובים בתהליך הפיתוח ואת השלכותיו בהקשרים שונים. ההמצאות הכלולות בספר הן מתחומים שונים – מחקלאות ועד ביטחון, ממזון ועד סביבה וקיימות, ובהן החסן נייד (דיסק און קי), דוד שמש, בַּמְבָּה, בבילון, עגבניות שרי, טנק המרכבה, מזל'ט, טיהור מי שפכים, אבטיח בגודל אישי ועוד.
חלקים בטקסטים עלולים להיות מורכבים מדי לקוראים צעירים. למשל, יתכן שלא כולם יבינו את השורה 'אוסף של חיישנים שחברת מיקרוסופט ייצרה עבור קונסולת משחקי הווידיאו 'אקס בוקס'.' (מהטקסט העוסק בקִינֵקְט), או את השורה 'פָיֶרְווֹל יושבת בין הרשת החיצונית, כמו רשת האינטרנט, לבין מחשב, שרת או אפילו מכשיר (כמו מצלמת מעקב, מדפסת או רובוט ניקוי)', מהטקסט העוסק בפָיֶרְווֹל. יש בטקסטים לא מעט מונחים מדעיים וטכנולוגיים, הגדרות ופרטים המחייבים ידע מוקדם, וקריאה שבצדה זמינות של מבוגר-מתווך תפתור חלק גדול מן המעקשים הללו. 

דובי קייך
הוא מאייר, אנימטור, קומיקסאי ומרצה לאנימציה. 

ספרים מאותו מדף
:
דוקטור מולקולה / אורי וייל
הרפתקה בעשב עם פרופסור פצפונטבע / מירי לשם-פלאי

היסטוריה של המדע לצעירים מכל הגילים / ויליאם ביינום

המעבדה של מקס יתאים לבני שש עד תשע, ויעניין גם את המבוגרים המקריאים.
נירה לוין