אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

מסעדה בקצה הקוטב


כתבה: נורית זרחי
ציירה: ענת ורשבסקי
ספריית נֹח, מודן 2018
35 עמוד, מנוקד

- מממ... זה מצוין – זה לא מרק.
- זה לא דייסה. זה לא פודינג.
- זה לא עוגה. זה לא לפתן. איך אתם קוראים לזה?
- פינגבינה!
- אף פעם לא אכלנו משהו כזה. אנחנו מוכרחים לאכול את זה.
- אבל אנחנו צריכים הרבה זמן בשביל להכין את זה.
- זאת לא בעיה, אנחנו נחכה. 

שלושה פינגווינים – עמוס, הנס ומקס – פותחים מסעדה בקצה הקוטב. הם מכינים תבשיל עלום ששמו 'פינגבינה', מתבלים אותו, ו'בכל הקוטב התפשט ריח קינמון חם'. לא נותר להם אלא לחכות לאורחים, אבל בקוטב המטיילים נדירים והמסעדה תמיד ריקה. רק אחרי שהם חוזרים ומכינים את הפינגבינה, יצירתם הייחודית, על אף אכזבות ומפחי נפש ומתוך ביטחון שאין כמוה בעולם – רק אז מביאים הפינגווינים את הסיפור לסופו הטוב.
הספר בשמו המקורי – פינגבינה – ראה אור בהוצאת מסדה ב- 1992 (איירה הילה חבקין), כחלק מסדרת הספרים 'שלום קריאה'. העריכה והעימוד נעשו אז על פי שיטת השכתוב הדידקטי של פרופ' שלמה הרמתי ובפיקוחו, כדי להתאימו לקוראים צעירים בתחילת דרכם. לחזרות הרבות בטקסט ולפריסת השורות הייתה חשיבות רבה בהנגשת הטקסט לקוראים שזה עתה למדו לקרוא.
הסיפור הוותיק רואה עתה אור בספר מרהיב. עקרונותיו של פרופ' הרמתי נזנחו וההתחשבות בקוראים חסרי הניסיון מתבטאת באופנים אחרים: מבחינת הטקסט - זרחי ביטלה את החלוקה לפרקים שבספר המקורי, קיצרה משפטים ארוכים ומורכבים יחסית וויתרה על משפטים מיותרים כדי לקצר את מהלך העלילה. עיצוב הספר ממלא תפקיד מפתח בהתאמתו לקהל היעד; בכל כפולה שלושה עד חמישה איורים, ומעל כל איור מופיע רק טקסט קצרצר (משפט אחד או שניים קצרים). התוצאה מזכירה רצועות קומיקס. חלק מן האיורים מעוצבים כריבועי קומיקס וכוללים בועיות דיבור; העברת הדיאלוגים לבועיות בתוך האיורים מאפשרת ויתור גם על משפטי קישור ותיאורים ועל פועלי אמירה (עמוס קרא... הוא צעק... שאל... אמר...). 
הפינגווינים שיצרה המאיירת ענת ורשבסקי שונים מרוב הפינגווינים המככבים בספרות לילדים, שרובם ככולם עגלגלים ומסורבלים ומתגלגלים בחוסר יציבות חינני על רגליהם הקצרות. הללו שכאן הם בעלי גוף, ודמויותיהם היציבות משקפות לבביות ויישוב דעת לצד נחישות. הקישוטים ששניים מהם נושאים על קדקודיהם – כמו ההחלטה לפתוח מסעדה בסוף העולם - רומזים על תפיסת עולם המלגלגת על מוסכמות. 

מסעדה בקצה הקוטב הוא ספר חדש ב'ספרית נֹח', המתמחה בעיבוד לקומיקס של יצירות מופת מספרות הילדים העברית. עורכיה, ירמי פינקוס ורותו מודן, כבר החיו בקומיקס סיפורים נשכחים מאת לוין קיפניס, את סיפורי אורי כדורי ומר גוזמאי הבדאי של לאה גולדברג, את גלגוליו של מעיל מאת קדיה מולודובסקי ואת מעשה בחתוליים של ע' הלל

על נורית זרחי קראו בדףדף.
ענת ורשבסקי היא בוגרת בצלאל. מסעדה בקצה הקוטב הוא ספרה הראשון. 

מסעדה בקצה הקוטב
מתאים לבני חמש עד שמונה, ולמי שזקוקים לחיזוק האמון שלהם בעצמם.
נירה לוין