אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

ממה עשויים ראשי ממשלה

מאת:חנוך פיבן
כנרת זמורה-ביתן 2018
30 עמוד, מנוקד 

'משה שָׁרֵת נולד בעיר חרסון שברוסיה (היום אוקראינה) בשם משה שֶׁרְתוֹק. כשהיה בן 12 עלתה משפחתו לארץ ישראל, ובצעד שהיה אז נועז מאוד והרפתקני חכרה אחוזה בכפר הערבי עין סינְיָה, בין רמאללה לשכם. כך, במשך שנתיים, הייתה משפחת שרתוק המשפחה היהודית היחידה שחיה בכפר [...] שָׁרֵת תיאר את השנים האלה ביומנו כתקופה שבה 'נולד מחדש'. הוא נהג לומר ששם, בעין סיניה, למד לראות קודם כול את האדם ורק אחר כך את הלאום שלו.' 

חנוך פיבן מפגיש את קוראיו עם 12 ראשי ממשלות בישראל: דוד בן גוריון, משה שרת, לוי אשכול, גולדה מאיר, יצחק רבין, מנחם בגין, יצחק שמיר, שמעון פרס, בנימין נתניהו, אהוד ברק, אריאל שרון ואהוד אולמרט. לכל ראש ממשלה מקדיש פיבן תקציר ביוגרפי מנוקד בן עמוד ובעיקר דיוקן של האיש. הספר נפתח בהקדמה שבה פיבן מסביר לקוראיו את תהליך היצירה ואת המחשבות וההתלבטויות שהעסיקו אותו לקראת העבודה ובמהלכה. בסוף הספר כפולה שבה מוצגים זה לצד זה תצלומיהם של כל ראשי הממשלה לצד דיוקניהם האמנותיים מעשה ידי האמן, תאריכי לידה (ופטירה) וציון שנות פעילותם כראשי ממשלה. 

חנוך פיבן מוכר בסגנונו הייחודי. את דמויותיו הוא מרכיב בטכניקה של קולאז' תוך שימוש בחומרים מחיי היום-יום ובחפצים שונים ומשונים. ספרו זה מדגים היטב את אמנותו: מפריטים מועטים שכמו נבחרו באקראי אך רומזים למשמעויות מרובדות הצליח פיבן ליצור שנים עשר דיוקנים של אישים מפורסמים וללכוד את מאפייניהם כאילו הייתה בידו מצלמה. בתוספת רמיזות של הומור הוא מנכיח את הדימוי הגראפי-איקוני של כל אחד מראשי הממשלה כפי שהם מוכרים לישראלים מן המדיה, מן הבולים ומספרי ההיסטוריה. את רעמתו של בן גוריון, למשל, ייצג בזרדים יבשים ורמז כך להיבט המשיחי בדימוי התרבותי-ציבורי של האיש; את שפמו של משה שרת מייצג פסנתר כנף זעיר, המזכיר את החינוך האירופאי שקיבל שרת בילדותו אף שחי שנתיים בכפר ערבי, ומעל לשפם מופיע טנבור (תוף צד) מזרחי המייצג אף, שיחד עם הפינג'אן, החמור, הגמל והאותיות הערביות שבתמונה הוא רומז לבית הגידול של שרת; את דמותה של גולדה מאיר מַרְכִּיבִים צמר פלדה (השיער), כף עץ ומזלג (זרועות), כרע עוף (חוטם) וארנק (חצאית) והיא מוקפת אביזרי מטבח ומצרכי מכולת, כיאה למי שענייני המדינה התבשלו במטבחה; ארשת פניו של רבין מבליטה את הריחוק של האיש, את המופנמות המסויגת שלו ואת מיעוט הספונטניות הרגשית בתקשורת. 
ההתבוננות בדיוקנים משעשעת אך לא פחות מזה מרתקת, ומי שירצה להעמיק את היכרותו עם ראשי הממשלה ימצא כאן לא מעט רמזים וגריינים. 

חנוך פיבן
הוא אמן ומאייר ישראלי. נולד באורוגוואי ב- 1963 ועלה ארצה כשהיה בן 11. מפרסם את יצירותיו בעיתונים ובספרים, חלקם לילדים. 

ממה עשויים ראשי ממשלה מעוצב כספר מצויר לבני ארבע עד שבע, אבל אינו מיועד להם. קוראים צעירים בני שמונה-תשע ומעלה המתעניינים בהיסטוריה ובפוליטיקה, חובבי ביוגרפיות ומבוגרים ימצאו בו עניין והנאה. 

נירה לוין