אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

נוח הגדול ונחשון הקטן

כתב: קן ספילמן
נוסח עברי ואיורים: אורית ברגמן
כנרת 2018
32 עמוד, מנוקד

'השמיים רועמים בום.
נחשון הקטן מפחֵד, ונֹחַ מרים אותו על הידיים.
נחשון הקטן הוא לא כמו צעצועים אחרים. לפעמים הוא רוצה שיחזיקו אותו.
אפילו שלא רואים שיש לו אוזניים, נֹחַ יודע שהוא שונא רעשים חזקים.
'זה רק גשם,' נֹחַ אומר.
פעם גם נֹחַ פחד, אבל עכשיו הוא הילד הגדול של אמא.
הוא רק מקווה שהגשם לא יעיר את התינוק.'

נֹחַ שומע את הרעמים וצופה בגשם דרך החלון. הוא מנסה להרגיע את נחשון, נֹחַש הצעצוע הקטן שבידו, ומסביר שנחשון, אף שאין רואים את אוזניו, 'שונא רעשים חזקים'. נֹחַ מתאר באוזני נחשון איך הוא, נֹחַ, יזכה בתהילה: הוא יחלץ מהשיטפון הגדול לא רק את אמא והתינוק, אלא גם את האריות והנמרים שבגן החיות. כולם ירחפו יחד במסוק מעל לשיטפון עד שיגיעו למקום מקלט - ביתו של סבא שבהרים. ונֹחַ – 'הוא ירגיש ממש גיבור'.
נֹחַ יודע שעכשיו, כשיש לו אח תינוק, הוא אמור להיות 'ילד גדול' שאינו פוחד מרעמים: 'פעם גם נֹחַ פחד, אבל עכשיו הוא הילד הגדול של אמא'. אבל נֹחַ הוא עדיין ילד קטן, שקולות הרעמים מבהילים אותו והחשש מפני שיטפון מאיים עליו. תוך שהוא משליך את פחדיו על נחשון, נֹחַ נוטל את תפקיד האח האחראי. הוא מעדֵן את התוקפנות שהוא חש עקב הצטרפות התינוק למשפחה ('הוא רק מקווה שהגשם לא יעיר את התינוק'), הוא מרגיע את נחש הצעצוע ובתוך כך גם את עצמו; בכפולה השלישית של הסיפור הוא כבר מכונה 'נֹחַ הגדול'. הוא מחיל את חמלתו ואת כוחותיו גם על הטורפים הגדולים שבגן החיות ומסביר: 'החתול של השכנה שונא להירטב. בטח גם החתולים הגדולים בגן החיות ישנאו את זה'. לנחש הצעצוע הקטנטן תפקיד מפתח בהתמודדות של הילד עם פחדיו. הוא מאפשר לנֹחַ להכיר בקיומו של הפחד ובתוך כך לחוש שהוא עומד בציפיות המבוגרים.  

הסיפור הקטן מזמין ילדים צעירים להתבונן פנימה, לזהות בעצמם תחושות שהמבוגרים מגלים כלפיהן קוצר רוח, לקבל אותן ולהזדהות עם מי שדומים להם. 

קן ספילמן
נולד בלונדון ב- 1959, גדל וחי באוסטרליה. כותב בעיקר לילדים ולנוער. מוכר גם בזכות פרסומיו הלא-ספרותיים בעיקר בנושאים הקשורים להיסטוריה של אוסטרליה. 

אורית ברגמן
נולדה בישראל ב- 1966. מאיירת ספרי ילדים בישראל ומחוצה לה, כותבת לילדים ולנוער, מרצה באקדמיה לאמנות 'בצלאל'. 

ספרים מאותו מדף:

איתמר פוגש ארנב, מאת דויד גרוסמן
לישון אצל סבתא, מאת נירה הראל
מיכאלה האמיצה, מאת קווין הנקס 
לילה טוב מפלצת, מאת שירה גפן

נֹחַ הגדול, נחשון הקטן מתאים לבני ארבע עד שבע.
נירה לוין