אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

הים הוא בחינם

כתב: שני גֶרְשִׁי
איורים: מַרְוָה מור-אַיָּלוֹן
ידיעות אחרונות ספרי חמד 2017
42 עמוד, מנוקד

'אני מודה שאני מקנא
בילדים שיש להם פְּלֵיסטֵישְׁן, אבל
הם גם מצחיקים אותי.
מרוב שהם יושבים ומשחקים,
הם טובים בכדורגל בִּכְאִילוּ,
וגרועים בָּאֲמִתִּי.'

במציאות ששירה לילדים כמעט ואיננה נכתבת בה, ספרו של שני גרשי הוא קול חדש מצהיל. עשרים השירים בספר מייצגים נקודת מבט של דובר-ילד המתבונן סביבו, רואה את עצמו על רקע המורכבות החברתית שהוא חי בה ומבטא מחשבות שיש בהן הבנה, חמלה ואמפתיה לצד ביקורתיות - לעתים ישירה ונוקבת ולעתים מעודנת באמצעות הומור. הוא מבחין בהבדלים בין אנשים, מה שהוא רואה ושומע מעורר בו הרהורים, והתהיות שמעסיקות אותו משתקפות בשירים. 

התפיסה החברתית של הדובר משתמעת מהצהרותיו בשיר הראשון, המכריז שהעולם שייך לכלל יושביו: 'כל העולם / צריך להיות בחינם'. גישה מפוכחת לחיים על סף מצוקה מוצגת בשיר הנפתח בשורה 'אני רוצה להיות כדורגלן': 'אם אני רוצה להיות כדורגלן / זה כדי שאבא ואמא ישלמו חשבון חשמל בזמן'. בשיר אחר הדובר מספר על האיפוק שהוא כופה על עצמו מול צעצועים בחלונות ראווה ומוצרי יוקרה מפתים, כדי לא להעציב את הוריו. בשיר ארוך הדובר מתבונן בשיירת נמלים, תוהה '... למה כל הנמלים עובדות בשביל המלכה / והולכות יום שלם בשורה ארוכה' ומשמיע עמדה החותרת תחת המוסכמה שהנמלה היא מופת של חריצות: 'אני אומר שאם המלכה רוצה לאכול עוד ועוד / אז שתצא בעצמה לעבוד'. הוא אינו מהסס לשלוח אצבע מאשימה כלפי אלוהים שאינו מקפיד על שוויון, ומשלים עם קוצר היד שלו עצמו: 'אני יכול לשבת כל יום /ולכתוב עוד שיר / וזה לא יהפוך אפילו איש עני אחד / לעשיר'. 

ניכרת בשירים השפעת סגנונו של יהודה אטלס, שפרסם בשנים 1977 - 1988 קובצי שירים לקוראים צעירים ושינה את נורמות הכתיבה לילדים (והילד הזה הוא אני, גם הילד הזה הוא אני, ורק אני לא, אני רוצה שפתאום, הילדה שאני אוהב). כמו רוב שיריו של אטלס, גם שיריו של גֶרְשִׁי מוצגים בלא כותרת, כתובים בעברית דיבורית-ילדית ישירה ולא מתחכמת, מסתיימים בפואנטה, בהתרסה או בתובנה מסכמת. פה ושם ניכרת חריזה מאולצת ומיותרת שחמקה מעט העורכים, אולם הספר בכללו משמיע קול אמין ושקול של ילד ישראלי חושב ומעורב. 

'כשאני רואה פרסומת למשהו חדש ומיוחד
אני חושב לעצמי, כמה חבל,
הנה עוד דבר
שבגללו לא אהיה מקובל.' 

הים הוא בחינם הוא יצירת ביכורים לשני יוצרים; לכותב שני גרשי, בוגר לימודי משפטים, פילוסופיה ומדעי המחשב המתגורר בתל אביב ועוסק בפרסום ושיווק, ולמאיירת מַרְוָה מור-אַיָּלוֹן החיה עם משפחתה בעמק יזרעאל. 

הים הוא בחינם מתאים לבני חמש ומעלה.
נירה לוין