אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

ליד עץ התות

כתבה: טובה שֵׁינברג
איורים: גיל-לי אלון קוריאל
הקיבוץ המאוחד 2017
24 עמוד, מנוקד

'הפה שלה
קְצה חוט
רקום,
האף פָּרוּם.
עין אחת
לבובה סמרטוט
יְשֵׁנָה,
עין אחרת
עֵרָה,
ועל הראש
לבובה סמרטוט
שַׂעֲרָה בהירה.'

פעוטה המתרחקת מעט מן הבית מוצאת בובה יְשָׁנָה המוטלת ליד עץ התות הסמוך; לא תואר ולא הדר לה, לאותה 'בובה סמרטוט', אבל הקטנה נמשכת לבובה העלובה, הפגומה: 'בובה סמרטוט / מאוד ישנה, / קיבלתי מעץ התות / מתנה.' בת האדם הקטנה יודעת בחוש מה צריכה הבובה כדי שתחוש בעלת ערך, בטוחה ואהובה. תחילה היא מחבקת את הבובה ושְׂמֵחָה בה, אחר כך קוטפת למענה מן הפרי המתוק שעל העץ, רוקדת אתה, בונה לה בית זרדים קטן ולבסוף מלבישה לה 'שמלה / מבד פשוט / שרקמה לה / בחוט, / וסרט אדום לקישוט.' באיור האחרון בספר מציגה המאיירת גיל-לי אלון קוריאל את השתיים בצבעים אופטימיים - הילדה רותי רות ממשיכה ללכת בשביל, ובובתה-ילדתה חבוקה בזרועותיה. 

הסיפור הקטן מציג את אהבתה של הילדה הקטנה לבובה חסרת המזל. היא מזהה את שרידי החיים שהיו בבובה, את העובדה שהייתה פעם אהובה, שהייתה שייכת, ובאינטואיציה של ילדה מאושרת יודעת מה נחוץ לעשות כדי להחזיר את הבובה לחיים. עץ התות על ירקותו הרעננה, יופיו ומתיקות פריו הוא סמל לנדיבות ולביטחון שהבובה זוכה להם בסופו של דבר.
טובה שיינברג מדייקת בפנייתה לקהל צעיר. הסיפור קטן מאוד, המרחב הסמנטי והפיזי של הסיפור מותאמים לגילם הרך של המאזינים. המבנים התחביריים ופריסת הטקסט על הדף מכוונים את הקורא-ההורה לקצב קריאה מתון, להַנְגָנָה (אינטונציה) אקספרסיבית ולהגייה ברורה. 

גיבורותיה של טובה שינברג מזכירות שתי גיבורות ספרותיות ותיקות משירה של מרים ילן-שטקליס 'אלישבע מה נחמדת' (בתוך פרח נתתי לנורית, כנרת זמורה-ביתן דביר 2005), המבליט את חמלתה של ילדה ואת יכולתה לאהוב את בובתה על אף פגמיה:
'...
אֵין אֲנִי יוֹדַעַת לָמָה
הֵם אוֹמְרִים, פִּסַחַת אַתְּ?
הֵן מִשְּׁתַיִם הָרַגְלַיִם
חֲסֵרָה אַתְּ רַק אַחַת?

וְאוֹמְרִים לִי, אַתְּ קֵרַחַת.
וְאוֹמְרִים, שָׁבוּר אַפֵּךְ...
אֵין אֲנִי יוֹדַעַת לָמָה
הֵם אֵינָם רוֹאִים יָפְיֵךְ?
...' 

טובה שינברג כותבת לילדים ולפעוטות. מתגוררת ברעננה. מוכרת לקוראים הצעירים בזכות ספריה שיר בגודל גמד, זנב ליואב, ברכבת יושבת ארנבת ואחרים.

ספרים מאותו מדף:
הבובה הסודית של רחלי, מאת דויד גרוסמן
בובה תותי, מאת דויד גרוסמן
אוליביה והבובה שנעלמה, מאת איאן פלקונר
הארנב הזה שייך לאמילי בראון, מאת קרסידה קאואל

ליד עץ התות מתאים לפעוטות.
נירה לוין