אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

שש נקודות, סיפורו של לואי ברייל

כתבה: גֶ'ן בראיינט
איורים: בוריס קוליקוב
תרגם ועיבד: יהודה אטלס
צלטנר ספרים 2017
36 עמוד, מנוקד


'כבר לא ראיתי כלום. שום דבר. לא עצים. לא דרורים. לא פנים. לא יריעת תחרה ולא פרוסת לחם.
בני הכפר לחשו: 'לואי ברייל המסכן. ילד נבון כל כך. איזה גורל עלוב מחכה לו.'
עולמי היה חשוך ומלא סכנות.' 

לואי ברייל היה רק בן חמש כשמרצע פגע באחת מעיניו. הזיהום שהתפתח בעין הפצועה פגע גם בעין השנייה והילד התעוור. המשפחה ניסתה להקל על לואי ולסייע לו: האב גילף לו מקל הליכה ויצר למענו את אותיות האלף-בית ממסמרים עגולי-ראש שננעצו בלוחות עץ; אחיו לימד אותו להיעזר בשמיעה כדי להימנע מהיתקלות במכשול; אמו לימדה אותו למשש את הנקודות על אבני הדומינו כדי לפתח את חוש המישוש. אבל לואי הקטן שגדל באפלה היה מתוסכל ואומלל; על אף הידע שרכש נבצר ממנו לקרוא ולכתוב. 
כשהיה בן עשר נשלח הילד לבית הספר לעיוורים בפריז ושם שמע על המצאתו של קצין תותחנים צרפתי - שפת סימנים סודית ששימשה להעברת הודעות בשדה הקרב בשעות הלילה. בבסיס ההמצאה הייתה מערכת של 12 נקודות שאורגנו בתבניות שונות; כל תבנית ייצגה צליל בשפה. לואי התאמץ כדי להשתלט על הצופן המורכב, וכשהיה בן חמש עשרה הצליח לשכלל אותו ועשה אותו נגיש לכול. 'הקוד החדש שלי התבסס על תבנית של שש נקודות בלבד, מסודרות בשני טורים, כמו בדומינו. מיקום הנקודות ומספרן ציינו כל אות באלף-בית'. 

סיפור חייו של לואי ברייל מובא בגוף ראשון. הטקסט נמנע מתאריכים ומפרטים על זמן הסיפור ומקום ההתרחשות (לבד מהמילה 'פריז'), והאיורים המציגים לבוש, ארכיטקטורה וסביבה רומזים על התקופה שברייל חי בה בלי להכביד על הקוראים הצעירים. הטקסט מדגיש את האתגרים שמציב העיוורון לצד קשיי התפקוד הכרוכים בו ולצד הקשיים הרגשיים והחברתיים הבלתי נמנעים, ובו-בזמן מבליט את נחישותו של הילד להצליח ואת מאמציו לקדם את עצמו. מידע רחב יותר על חלוציותו וגדולתו של ברייל על רקע התקופה מצוי בשולי הספר, בהערת הסופרת, ובשאלות ותשובות על חייו ועל המצאתו. כמו כן מופיעות אותיות האלף-בית בתעתיק לגרסה העברית של כתב ברייל. הכיתוב 'שש נקודות' בכתב ברייל על כריכת הספר מקל על הקוראים הצעירים להבין את מהות ההמצאה של ברייל ואת חשיבותה. 

ג'ן בראיינט היא סופרת אמריקנית הכותבת לילדים ולמבוגרים. ספרה The Right Word: Roget and His Thesaurus זכה במדלית קלדקוט ב- 2015. 

שש נקודות, סיפורו של לואי ברייל מתאים לבני חמש עד שמונה.
נירה לוין