אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

בינק וגולי

מאת: קייט די-קמילו ואליסון מֵק'גִי
אייר: טוני פוצ'יל
מאנגלית: שֹׁהם סמיט ואמנון כץ
כנרת 2017
90 עמוד, מנוקד

'הי, גולי,' אמרה בינק. 'אני מריחה פנקייקים?'
'לא ולא,' אמרה גולי.
'האם אני אריח פנקייקים?' שאלה בינק.
'אולי נדרשת כאן פשרה, בינק,' אמרה גולי.
'מה זה פשרה?' שאלה בינק.
'תשתמשי בתאים האפורים שלך, בינק,' אמרה גולי. 'את תוותרי על הגרביים המזעזעים, ואני אכין פנקייקים.' 

בינק וגולי, שתי חברות, יוצאות לסיבוב על הגלגיליות שלהן, נעצרות מול השלט 'גרביים צבעוניים מהממים!' ונכנסות לחנות. למראה ערימת הגרביים שבמבצע כל אחת מגיבה בדרכה: 'חגיגה של גרביים,' אומרת בינק, אבל גולי חושבת שזוהי 'חגיגת גרביים בצבעים רועשים במיוחד' ומתחננת שבינק לא תקנה אותם. הבדלי הדעות מביאים את החברות לסף ריב; 'הבעיה עם גולי,' אמרה בינק, 'היא שצריך ללכת בדרך שלה, או לא ללכת בכלל'. גם גולי כועסת: 'הבעיה עם בינק שהיא לא מוכנה להתפשר'. בסופו של דבר כוחה של החברוּת - והגעגועים - דוחפים אותן זו אל זו ואל הפשרה: 'הבאתי לך חצי מהפנקייקים שלי,' אמרה גולי. 'ואני ויתרתי על אחד מהגרביים המזעזעים שלי,' אמרה בינק. 'זאת חגיגה של פשרות'. 

ההבדלים בין שתי החברות נרמזים באיור שעל כריכת הספר ובאיור שבעמוד הפנימי. בינק היא גוצה צחקנית, ששיערה הסתור רומז על נטייתה לרגשנות-עקשנות ולאימפולסיביות. גולי ארכנית וצנומה, ותסרוקתה המסודרת רומזת על נטייתה למתינות ולהיגיון. אין להן הורים או אחים, הן מתנהלות במציאות המוכרת לקוראים - אך אינן חלק ממנה: גולי הארכנית מתגוררת בבית עץ צר וגבוה במרומי עץ אדיר, ובינק מתגוררת בבקתה קטנה לרגלי אותו עץ. בין הבתים מחבר גרם מדרגות הנמתח לאורך הגזע. המפגש והפיוס בין שתי החברות מתרחשים באמצע הדרך - על גרם המדרגות שבין בתיהן, וממחישים את הציור הלשוני המבטא פשרה - 'ניפגש באמצע הדרך'. 

בספר שלושה סיפורים קצרים - 'מי צריך גרביים חדשים?', 'נ'ב אחזור בקרוב', 'קחו דג הביתה' - שלושתם מציגים מקרים של ויכוח וחוסר נחת בין שתי החברות, ונותנים מקום הן לתסכול ולקושי לסגת ולוותר, והן לפתרונות מסוג ה-win win המאפשרים רווח לכול, מייתרים את העוינות וממוססים את הדחף להתנצח ולנצח - כל זאת בלא רמז להטפה מוסרנית. 

בינק וגולי
הוא ספר ראשון בסדרה שזכתה בפרס ארגון הספריות הציבוריות בארצות הברית לספר המומלץ ביותר לראשית קריאה לקוראים מתחילים, ונבחרה לרשימת הספרים המאוירים הטובים ביותר של ה'ניו יורק טיימס'.
על קייט די-קמילו, שכתבה בין היתר את הכול בגלל סופר מר, סיפורו של דספרו, המסע המופלא של אדוארד טוליין, פלורה ויוליסס ההרפתקאות המאוירות -  קראו בדףדף. עוד על סדרת הספרים בינק וגולי ועל היוצרים  ראו באתר הסדרה - http://www.binkandgollie.com/ 

בינק וגולי
מתאים לבני חמש עד שבע ולסטודנטים המתחילים לקרוא בעצמם.
נירה לוין