אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk

ג'ורג'י

כתבה: דקלה קידר
איירה: אילנה זֶפְרֵן
כנרת 2016
147 עמוד, מנוקד 

'אביב ישבה בחדר שלה ושמעה איך בני המשפחה קוראים לחתולה ללקק חלב, וכשהיא סוף-סוף עשתה את זה, מחאו לה כפיים ואמרו, 'יופי! כל הכבוד!'. אפשר לחשוב, איזה פלא! חתול מלקק חלב! כלומר, חתולה. היא נשכבה במיטה ולא הצליחה לקרוא אפילו הרפתקה אחת בספר שלה. היא ראתה מבעד לדלת הכול, והבינה היטב שג'ורג'י הוא ממש לא שם זמני, ושהחתולה הזאת נשארת בבית שלהם באופן ממש לא זמני'. 

יום אחד נכנס אחיה הגדול של אביב הביתה ואחריו חתול אפור. עמרי סיפר לבני המשפחה שהחתול קפץ כנראה לסלסילת האופניים שלו לאחר שנחלץ מקטטה של חתולי רחוב. רק כשעמרי קשר את האופניים ליד הבית הוא גילה את ה'טרמפיסט'. בעוד אבא, אמא ועמרי מתפעלים ומתאהבים בדייר החדש ('איזה טיפוס הרפתקני!', 'תראו איזה מתוק! בוא אלי, חמוד!') אביב ניסתה לעורר ספקות: 'אם ניתן לו חלב הוא לא יעזוב אותנו'; 'אבל אולי הוא בכלל של מישהו?'; 'מה אם הוא חולה? זה יכול להיות מאוד מסוכן'. החתול שנבדק בידי וטרינרית התגלה כחתולה בריאה כבת שנה, ואביב, כועסת ומתביישת בעצמה, נאלצה להשלים עם נוכחותה. 'אביב לא הצליחה להבין איך יכול להיות שכל הילדים בכיתה שלה רוצים חתול או כלב, אבל ההורים אף פעם לא מרשים להם, ודווקא אצלה לא רק שמרשים - אפילו לא שואלים אותה אם היא בכלל רוצה חתולה, ומכריחים אותה לחיות אִתָּהּ!' 

הקשר הבעייתי בין אביב לג'ורג'י פתח גם חזית חברתית: אביב ספגה עלבונות ואיומים מצדו של אוהד, ילד חדש בכיתה, שעמד מיד על רגשותיה האמיתיים כלפי החתולה והמשיך למרר את חייה גם לאחר שאביב וג'ורג'י הפכו חברות טובות. היעלמותה של ג'ורג'י והניסיונות למצוא אותה ולהחזירה הביתה סללו את הדרך לקשר מיוחד בין אביב לאוהד; הילד שהתייתם מאמו ידע דבר או שניים על איבוד נפש קרובה ועל געגועים. 

הסיפור על החתולה ג'ורג'י מעלה שאלות אתיות הנוגעות לגידול חיות מחמד בכלל וחתולים בפרט; האם מי שמספק לחיית מחמד מזון ומקלט קונה לעצמו את הזכות לשלוט בחייה? האם אימוץ חתול פוגע בזכותו הבסיסית להיות חופשי? האם מותר להגביל את חירותו של חתול - רק כדי שלא נחווה צער כשיבחר לעזוב? האם מתגברים על היעלמותו של חתול אהוב באמצעות אימוץ חתול אחר? 

דקלה קידר
(1975) היא סופרת ותסריטאית הכותבת לילדים ולמבוגרים. אילנה זפרן (1972) היא קומיקסאית וקריקטוריסטית. 

ספרים מאותו מדף:
ג'ונם
, מאת צדוק צמח
גיבור, מאת מיה סביר
את לא מוכרחה לעוף אם את לא רוצה, מאת נורית זרחי
גובולינו חתול מכשפות, מאת אורסולה מוֹרֵיי ויליאמס 

ג'ורג'י
יתאים לבני שבע עד תשע.
נירה לוין