אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

משלי אַיְסוֹפּוֹס

מיוונית: אהרן שבתאי
איורים: עידו הירשברג
שוקן 2016, 205 עמוד, מנוקד

צפע זחל לסדנה של נפח וביקש נדבות מכלי העבודה. לאחר שקיבל מכמה מהם, ניגש אל הפצירה וביקש שתיתן לו דבר מה, והיא ענתה לו: 'אתה תמים אם אתה חושב שתקבל ממני משהו, כי אני רגילה לא לתת אלא לקחת מכולם'.
המשל מראה שטיפשי לקוות למשהו מקמצן. 

איזופוס (כך מופיע השם ברוב קובצי המשלים), השבוי שנמכר לעבדות ביוון הקדומה, זכה לחיי נצח בזכות מאות המשלים שחיבר או עיבד ממקורות שקדמו לו. משליו של איסופוס, הנוכחים בתרבות המערבית כבר 2500 שנה, הם התשתית לאין-ספור עיבודים והרחבות (בהם של לה פונטין הצרפתי ושל קרילוב הרוסי). גרסאות שונות שלהם רואות אור שוב ושוב באסופות המיועדות בעיקר לקוראים צעירים. 

משלי איסופוס
בתרגומו של יעקב שבתאי שונה מאסופות אחרות: הספר, הכולל 358 משלים - חלקם מקוריים וחלקם מאוחרים יותר - מסתמך על מהדורתו של אמיל שאמברי (פריס 1927). אורכם של המשלים שתיים עד עשר שורות, וכולם מנוסחים בלשון חסכנית, מהודקת ומדויקת, לאו דווקא נוחה לקוראים צעירים. בשולי כל משל מופיע מה שנהוג לכנות 'מוסר השכל'; מסקנה, עצה או כלל לחיים, שרובם נפתחים בביטויים כמו 'משל המראה ש...; 'המשל הולם את אלה...'; 'זו דוגמה ל...' וכיו'ב.
חלק מהמשלים בספרו של שבתאי, כמו 'עכבר השדה ועכבר העיר' (משל 243) ו'הצב והארנבת' (משל 352) מוכרים היטב לכל בן תרבות. יש בהם מקבילות למדרשים ולאגדות חז'ל; כזה הוא המשל על השועל שבטנו התנפחה לאחר זלילה - כאן מדובר בזלילת שיירי לחם ובשר שהוסתרו בגזע נבוב של אלון, ולא בזלילת ענבים בכרם. יש במשלים כאלה שנפקדו עד עתה מקובצי משלים לקוראים צעירים בשל תוכנם, כמו המשל על הסריס (משל 113) או על הזקן ושתי אהובותיו (משל 52). 

את הספר חותמת אחרית דבר בת 17 עמוד מאת המתרגם, שבמרכזה הסביבה האנושית-תרבותית שבה חי איסופוס ומקורות משליו. לקוראים הצעירים זמינים בעיקר שני העמודים האחרונים בדבריו של שבתאי, שבהם הוא מסביר את התהוותו של הקורפוס הידוע כ'משלי איסופוס' ואת בחירותיו שלו כמתרגם.
 
ספרים מאותו מדף:
משלי איזופוס
- חכמת הדורות לילדים, נוסח עברי מאת תלמה אליגון-רוז
כל המשלים, מאת א'א קרילוב, נוסח עברי מאת חגית בנזימן
משלים פילוסופיים לילדים, מאת מישל פיקמל
משלי פרדריק, מאת ליאו ליאוני

משלי איסופוס מתאים לבנ י תשע ומעלה ולמבוגרים.
נירה לוין