אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

פלורה ויוליסס

כתבה: קייט די-קמילו
איורים: קִית' ג' קמפבל
מאנגלית: מיכל אלפון
זמורה-ביתן מוציאים לאור 2016, בסדרה 'מרגנית - ספרי מופת לילדים ולנוער'
239 עמוד, לא מנוקד

'כשיוליסס 2000X בלע את הסנאי בחצר האחורית של משפחת טיקם, לא היו לסנאי מחשבות מעמיקות בראש. כששואב האבק דהר אליו בשאגה, הוא לא חשב (נניח) אבוי, גורלי נחרץ! והוא גם לא חשב: לא, בבקשה, רק עוד הזדמנות אחת, אני מבטיח להיות סנאי טוב. הוא רק חשב: יו, איך שאני רעב.
ואז נשמעה שאגה אדירה והוא נשאב בבת אחת למעלה.' 

הסיפור, המזמין את הספקנים להאמין באפשרויות שמציעה הפנטזיה, נפתח באירוע טראגי-קומי; בעלה של גב' טוטי טיקם העניק לה ביום הולדתה שואב אבק משוכלל ורב-עוצמה. ארבעת עמודי הקומיקס המתארים את האפיזודה הזו רומזים לא מעט על אופי הקשר בין האיש החומרני לאשתו חובבת השירה ועל דעתה של הגב' טיקם על בעלה ועל מתנתו. שואב האבק התגלה כ'שואב שֶׁטַח' וגרר את הגב' טיקם הענוגה לחצר, שם בלע אל קרבו סנאי תמים שנקרה בדרכו. פלורה בֶּל, ילדה שהתגוררה בסמוך והייתה עדה לאירוע, הצליחה בתושייתה להציל את הסנאי ולהשיבו לחיים; החוויה הטראומטית שעברה על הסנאי הותירה אותו מְרוּט פרווה והמום, אך כשהתעשת 'הייתה לו הרגשה שהמוח שלו גדול יותר, מרווח יותר. כאילו כמה דלתות בחדר האפל שלו שם בפנים (דלתות שהוא בכלל לא ידע על קיומן) נפתחו פתאום לרווחה. בבת אחת הכול התמלא במשמעות, בתכלית ובאור'. 

גיבורי הסיפור הם פלורה בת העשר והסנאישזכה לשם המחייב יוליסס (שמו האנגלי של אודיסיאוס). פלורה שחיה בבית אמה לאחר גירושי הוריה הייתה ילדה בודדה מאוד. האם, סופרת רומנים רומנטיים, כמעט לא הבחינה בקיומה, ופלורה שקעה בקריאת קומיקס ובהערצת גיבורי על, אימנה את עצמה להיות ספקנית וחשדנית והתבצרה מאחורי עוקצנות ולגלוג. הסנאי הקטן שהתגלה כמשורר מוכשר גרם לפלורה לשנות את נקודת מבטה על העולם ('ציניקנית מלידה. כן, זאת אני') וכשאמה של פלורה עמדה על כך שהסנאי יסולק ויומת נחלצה פלורה להגנתו. 

הסכנה שארבה לסנאי - גיבור-על ומשורר בעיני פלורה - הנביטה בילדה רגשות שהיו כבושים בה במשך זמן רב: חמלה, אומץ, מחויבות ומסירות. המסע להצלת יוליסס והבטחת ביטחונו שהם הציר העלילתי של הסיפור הובילו לתהפוכות בחיי כל מי שהיו מעורבים באירועים שהתרחשו מאז טראומת שואב האבק של הסנאי. פלורה ויתרה על המִגננות שבנתה, נתנה אמון בילד בן גילה וגילתה שקיימת בעולם ידידות אמת; אביה של פלורה שהתהלך בעולם עצוב ונכא רוח מצא את הכוח לעמוד על דעתו, וגילה שיש בו אהבה לבתו ושמחת חיים ('... והיא חשה בו. בלב של אבא שלה, פועם בתוך גופו. היא הרגישה שזה לב מאוד בטוח, מאוד חזק ומאוד גדול. לב ענקי [...] לב רחום'). בסופו של הסיפור, לאחר שיחסיה של פלורה עם אמהּ התדרדרו לתהום הניכור והעוינות, הצליחו האם ובתה לראות זו את זו, להכיר זו ברגשותיה של זו, להיפטר מהאכזבה ומהקיפאון הרגשי שעטף אותן ולפנות מקום להתחדשות אופטימית של אהבתן זו לזו. 

הסיפור עוסק בהיבטיה המורכבים, הנעימים פחות של הילדוּת; בדידות, שונוּת, הורות בלתי-מספקת, והמצוקה שגורמת התנהגות לא בוגרת ולא אחראית של הורים - לילדיהם, ועל ילדים המתוודעים ליכולתם לחולל שינוי בחייהם. ריבועי הקומיקס בספר, האיורים והטיפוגרפיה פועלים להרחקת הסיפור מן המציאות ומוסיפים להומור ולפלאיוּת העלילה. 

על קייט די-קמילו, סופרת אמריקנית שנולדה ב- 1964, קראו במדור הסופרים בדףדף. בין ספריה הקודמים - הכול בגלל סופר-מר, והמסע המופלא של אדוארד טוליין. 

ספרים מאותו מדף:
 
מה שקרה לברנבי ברוקט, ג'ון בוין
אותה קיבלו חינם, נורית זרחי
ילדה של יום ראשון, גודרון מבס
לאחר סופת הקרח, פיליס ריינולדס נילור
שני ירחים, שרון קריץ' 

פלורה ויוליסס
מתאים לבני תשע עד שתים עשרה. 
נירה לוין