אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

ג'ונם

כתב: צדוק צמח
איורים: גלעד סליקטר
עם עובד 2016
68 עמוד, מנוקד 

'זה קרה בבוקר למחרת. אוֹרי התעורר מוקדם כמו תמיד והעיר אותי. הייתה דממה והגשם פסק. מדי פעם נשמעו הציוצים של שתי הצופיות שקיננו בעץ הצאלון. אוֹרי אמר: 'אבא, תקשיב, אין נביחות, ג'ונם התרגל'. זינקנו בפיג'מות החוצה לחצר לחזות בפלא וגילינו שהנביחות פסקו פשוט כי לא היה מי שינבח.
'אוי ואבוי', אמרתי בבהלה, 'הגור שלנו נעלם!' ' 

כשאמא של נורית סירבה להמשיך ולהחזיק בבית את הכלבלב השחור שאינו חדל לילל ולנבוח, נורית הבוכייה התדפקה על דלת ביתם של אוֹרי ואביו, וביקשה שיאמצו את הגור. אבא, שידע שאורי מתגעגע לאמא ולימים שבהם המשפחה חיה יחד בבית אחד ורצה שאוֹרי ירגיש טוב בבית החדש - הסכים. ובלילה שוב קרה מה שקרה בביתה של נורית; הגור נבח או ילל, וגם אחרי שהוציאו אותו לחצר 'המשיך לנבוח כמו משוגע'.
בבוקר התברר שהגור נעלם. אבא ואורי מבינים שהגור, שקיבל את השם ג'וּנָם, הצליח לצאת מהחצר דרך הסורגים של השער. אולי רצה לחזור לביתה של נורית? אבא ואורי יוצאים בעקבותיו; מסוכן לכלבלב להסתובב בעיר לבדו, הוא עלול להיפגע בכביש או ללכת לאיבוד. אבל גם שיטוט ארוך ברחובות, בשוק, בשכונה הסמוכה ובשכונות אחרות אינו מחזיר את הכלבלב השחור. צערו של אורי על הכלבלב נמהל בגעגועיו לאמא שנשארה בבית שבמושב, ואבא, שצר לו על אורי, מסכים לעזור לילדו לגלות מה קרה לג'ונם. כמו 'בלש פרטי גיבור-על' ו'עוזר בלש גיבור-על' הם מתחקים על עקבותיהם של כל האנשים שהכלב הקטן עבר בין ידיהם ומביאים את הסיפור לסופו הטוב. 

צדוק צמח
מספר בגוף ראשון סיפור רגיש ומרגש, נוגע ללב ומשמח. בעדינות ובדייקנות ובלי להכביד הוא מתאר חוויה שכיחה-לכאורה,שבהֶקְשֵׁר של בן ואביו המתחילים חיים משותפים אחרי משבר במשפחה נעשית אישית ומשמעותית מאוד. תוך כדי סיפור מהלך האירועים צֶמַח מבליט את אוֹרי ואת רגשותיו ומחשבותיו ומצניע את עצמו, ועושה זאת בשפה טבעית, בהירה, בגובה עיניהם של הקוראים. בלי להיגרר לטון דידקטי הוא עוסק בחמלה, בנדיבות, במסירות, בוויתור לטובת האחר, בכעס ובאכזבה ובהידברות, באחריות ובמסירות; מנעד רחב של התנהגויות אנושיות מתבהר ומודגם דרך סיפורו של כלבלב תל אביבי אחד. 
(ואחרי שהכול נגמר בטוב מתחשק לשאול - למה קוראים לו ג'וּנָם?)

צדוק צמח נולד בתל אביב ב-1967. למד גאולוגיה, תיאטרון, כתיבה ובימוי ותסריטאות. מחזהו 'סדקים בבטון' שהועלה בתיאטרון חיפה זכה בפרס ברנשטיין. מחזהו לילדים 'הגמדים מתחת לשמיכות' הועלה בתיאטרון חיפה. קובץ סיפוריו למבוגרים הציור האחרון של ג'אקופו מאסיני ראה אור ב-2014.
גלעד סליקטר שנולד ב- 1977 הוא אמן קומיקס ומאייר ישראלי.בוגר בית הספר לעיצוב שנקר, למד גם רישום ופיסול. פרסם קומיקס ורומנים גראפיים למבוגרים, וסדרות קומיקס לילדים ולנוער בעיתונות לילדים. באיוריו לג'ונם סליקטר מסתפק בגוני הכתום-שחור-אפור-לבן, ההולמים את הכתיבה המאופקת ופונים למנעד רחב של קוראים. האיורים מצליחים להמחיש את סערת הנפש ואת המחויבות של אבא ואורי ותורמים לאמינות ולטבעיות של ההיבט הבין-אישי שבטקסט.

ספרים מאותו מדף:
חמישה ילדים וחיים אחד
, כתבה אבישג רבינר, איירה אורטל אברהם-שורצנברג
גיבור, כתבה מיה סביר, איירה איה גורדון-נוי
כלבים לא רוקדים בלט, כתבה אנה קמפ, איירה שרה אוֹגילְוִי
פּרעוֹשֻע, כתבה ואיירה הלן סטפנס
סדרת ספרי שַׁיְלוֹ, מאת פיליס רינולדס נֶיְלוֹר

ג'וּנָם ישמח בני ארבע עד שמונה, ואוהבי ספרים.
נירה לוין